4 prípady, kedy videohry zachránili ľudské životy

Skúsenosti získané hraním môžu hráčom pomôcť zvládnuť aj tie najneočákavanejšie životné situácie. A ako konkrétne videohry pomáhajú? O tom sa dočítate v článku nižšie.

Mladý Nór obránil sestru pred útokom

Dvanásťročný Hans s mladšou sestrou sa raz ráno rozhodli, že si skrátia cestu do školy cez les. Nevedomky sa tak ocitli v teritóriu losa. Divoké zviera nemalo z neželanej návštevy príliš radosť, práve naopak. Rozhodlo sa na deti zaútočiť. Hans, vášnivý hráč World of Warcraft, pozná z videohry taktiku odplašenia. Skúsenejší hráči v hre odplašia monštrum a ochránia tak od útoku slabšieho či menej skúseného hráča. Podobne sa Hans pokrikom snažil vyplašiť losa. Úplne sa mu to síce nepodarilo, ale aspoň odpútal pozornosť zvieraťa od sestry, ktorá zatiaľ stihla utiecť do bezpečia.

nor_los

Los sa teraz sústredil len na Hansa. S rozbehom sa snažil utekajúceho chlapca nabrať na parohy. Narazil plnou silou do jeho školskej tašky a odhodil ho o niekoľko metrov. Po dopadne na zem si Hans spomenul na taktiku “falošná smrť”. Predstieral svoju smrť tak dobre, že los po chvíli oňuchávania stratil záujem a odišiel. Chlapca médiá oslavovali ako hrdinu. Hans na otázku, či sa nebál, skromne odpovedal, že “to bolo vlastne oukej”.

 

Skúsenosti z armádnej videohry zúžitkované pri autonehode

V roku 2008 kontaktoval tvorcov videohry America’s Army mladý Američan menom Paxton. Hru, o ktorej sme už písali v našom článku o gamifikácii, vyvinula armáda na vábenie nových budúcich profesionálnych vojakov. Obsahuje pomerne hodnovernú ukážku života vojaka vrátane tréningových cvičení. Paxton v liste popisoval, ako sa stal svedkom autonehody a na záchranu pasažierov využil poznatky získané vďaka hre.

americasarmy

Z dymiaceho auta, ktoré sa prevrátilo na strechu, najprv Paxton pomohol do bezpečia prvému, nezranenému cestujúcemu. Následne na to vytiahol aj druhého, silne krvácajúceho muža. Muž pri nehode prišiel o prsty na ruke. Paxton pritlačil na ranu uterák a prikázal ranenému aby držal ruku nad hlavou. Pokúsil sa mu tak zastaviť krvácanie a zároveň získal čas na zhodnotenie ďalších, našťastie menej vážnych zranení. Dovtedy pritom neabsolvoval žiaden kurz prvej pomoci. Len vďaka dvom medickým kurzom absolvovaným vo videohre Paxton vedel, ako ľuďom pomôcť. Tvorcovia America’s Army uviedli, že sa s podobným prípadom pozitívneho dopadu videohry na realitu už v minulosti stretli.

 

Spoluhráči zachránili muža pred požiarom

Aj zabudnutá hrianka môže ohroziť ľudský život. Svoje o tom vie 53 ročný Bob, trpiaci svalovou dystrofiou (choroba spôsobuje postupné ochrnutie celého tela). Jeho manželka šla odviezť vnúčatá do škôlky. Boba zatiaľ nechala v obývačke s jeho obľúbenou stredovekou online hrou. Keď sa dym z hrianky začal šíriť bytom, Bob si uvedomil, že nedočiahne na telefón.

cit20_chambers_t1200

Pomôžte mi,” napísal Bob pomocou špecializovanej myši a klávesnice pre dystrofikov do chatu svojim online spoluhráčom, “v mojom dome horí a neviem sa dostať von.“. Ostatní hráči síce sedeli pri počítačoch v úplne iných štátoch, ale neváhali zavolať pomoc. O 15 minút už hasiči vynášali Boba z bytu do bezpečia. Bob paradoxne pre svoju záchranu musel urobiť to, čomu sa všetci snažíme vyvarovať – zverejnil svoju adresu na internete. Nebyť moderných technológii, mohol sa jeho príbeh skončiť tragicky.

 

Pacientom predpisujú hranie videohier

Hrdinami tohto príbehu sú hracie konzoly Nintento Wii a Sony PlayStation Move. Pacienti po mŕtvici sa kvôli rozsiahlym neurologickým poškodeniam musia často učiť bežné, každodenné úkony úplne odznova. Podstupujú štandartnú rehabilitáciu, ktorá obsahuje cviky ako zdvíhanie malých predmetov či kývanie sa zo strany na stranu. Nevýhodou cvičení je, že stimulujú iba jednostranne a ich opakovanie sa môže stať nudným.

stroke

Tu nastupujú naši hrdinovia – videoherné konzoly. Hranie konzolových hier poskytuje pacientovi mentálnu aj motorickú stimuláciu naraz. Okrem toho majú hry neustále nové úrovne a meniaci sa dej (na rozdiel od monotónneho opakovania cvičenia). Hráči sú tak nútení adaptovať spôsob hry a to im pomáha opakovane získavať niečo, čo nazývame “neuroplasticita”. Vedci vypozorovali, že pacienti, ktorí počas rehabilitácie hrávajú konzolové videohry, sa zlepšujú až 5 krát rýchlejšie a to je super 🙂

Mária Kadlecová

Mária vyštudovala scenáristiku na VŠMU a teraz sa venuje najmä práci na slovenských filmoch. Nepochádza priamo z herného prostredia, ale veľmi ju zaujíma vplyv hier na detskú psychiku a spoločnosť celkovo.