+ Plusy
  • Pohľad na tradičné aj netradičné problémy dospievania
  • “Detektívka” bez násilia
  • Originálny a zatiaľ málo obohraný koncept hry (simulátor telefónu)
- Mínusy
  • Aplikácia začína zlým príkladom - nájdený telefón by sme si nemali prezerať
platformy
vek
Kde si môžete hru kúpiť
AppStore Google Play Steam

Čo všetko skrýva telefón teenagera? Hra A normal lost phone to prezradí

Aké je to byť teenager a premýšľať o výbere vysokej školy, riešiť vzťahy a hľadať pri tom sám seba? Vcítiť sa do kože druhých môžeme aj pomocou mobilu.

Simulátor cudzieho mobilu. Tak sa dá nazvať hra, ktorej názov znie v preklade: “Normálny stratený telefón”. Niektoré hry predstierajú, že sa hráči pohybujú na fiktívnej sociálnej sieti. V tejto sa zase pohybujete po virtuálnej ploche dotykového telefónu, ktorý patrí chalanovi menom Sam. Hráči majú prístup k niektorým jeho funkciám, ako sú SMSky, fotogaléria alebo hudobný prehrávač. Ďalšie sú zas zablokované pomocou hesla, či inými bezpečnostnými opatreniami. Hráči si musia dôkladne prečítať konverzácie a dedukovať správne informácie. Odmenou za túto detektívnu prácu je pre nich následný prístup k dovtedy chráneným zložkám. Postupne si tak poskladajú mozaiku príbehu o majiteľovi strateného telefónu.

a normal lost phone

Prínos pre dieťa:
V prvom rade treba povedať, že hra nie je vhodná pre mladšie deti. Je však výborná na diskusiu o téme dospievania. Je využiteľná aj na precvičovanie čítania s porozumením a to v šiestich svetových jazykoch.
Samotná myšlienka – prehrabávať sa v stratenom mobile – nie je správnym príkladom pre dieťa. V takomto simulovanom prostredí hry je však ideálna na prehĺbenie empatie voči svojmu okoliu.
Sam s priateľmi hovorí o množstve tém, medzi inými aj o vzťahoch, výbere vysokej školy, sexe, orientácii, rodinných problémoch a osobnej identite. Hra by sa tak tématicky dala prirovnať k seriálom či knihám pre mladých. Neobsahuje násilie, no všetky spomínané témy sú kontroverzné a je dobré, ak o nich hráči premýšľali už pred spustením aplikácie. Dodá im to iný uhol pohľadu.
Čo hra rozvíja:
Čítanie s porozumením
heslá odomykajúce ďalšie aplikácie vyžadujú prácu s informáciami
Tolerancia a empatia
hra sa z veľkej časti pokúša poukázať na problémy dospievania, medzi iným aj vzťah mladistvých, sexuálnu orientáciu a miesto v spoločnosti a taktiež pomáha vcítiť sa do prežívania mladého človeka.
Cudzí jazyk
V ponuke je šesť svetových európskych jazykov a všetky konverzácie v aplikácii sú z bežného života
Námety na diskusiu:
Problémy dospievania
Aké problémy riešia priatelia hlavného hrdinu?
Súkromie
Čo by sme mali robiť, ak nájdeme cudzí telefón? Ako uchrániť svoje informácie pri stratení telefónu?

Počet hráčov: 1<

Jakub Celušák

Jakub študoval Manažment a Marketing na Univerzite Komenského v Bratislave, zaujíma sa o všetky typy hier (nie len videohry), gamifikáciu a herný dizajn. Ak by vám mal odporučiť nejakú hru, pravdepodobne by to bola nejaká z týchto: Ingress, Portal 2, FTL: Faster than Light, alebo v Česku vyrobená stratégia Original War.