Hry, ktoré naučia deti cudzím jazykom

Pre niekoho môže predstavovať nový jazyk neprekonateľný problém. Nekonečné suché opakovanie a memorovanie. Ale čo keď to ide aj inak? V Číne napríklad majú príslovie: „Povedz mi, a ja zabudnem. Ukáž mi, a ja si možno zapamätám. Ale zabav ma, a ja sa naučím.” Prečo to teda neskúsiť hrou?

vek

Naučiť sa nový jazyk je pre väčšinu dospelých ľudí naozaj obtiažne. Deťom to síce ide omnoho lepšie, ale úroveň výučby cudzích jazykov na základných školách je ešte aj dnes relatívne nízka. Na vybraných stredných školách sa to síce zlepšuje, ale nebolo by ideálne v 15 rokoch ovládať už dva-tri svetové jazyky?

Ak práve nie ste bilingválny rodič, alebo nemáte peniaze nazvyš na drahé krúžky, ako teda deti motivovať k štúdiu jazykov? Možno vám poradí táto krátka príručka.

Prečo sa učiť jazyky hrou?

  • zábavná zmena oproti klasickému vzdelávaniu
  • časovo efektívne
  • zvýšená motivácia sa učiť
  • znížený stres z robenia chýb
  • spája viacero aspektov : čítanie, písanie, počúvanie, rozprávanie
  • vytvára pozitívny pocit z učenia sa

Na trhu s výukovými aplikáciami a hrami je pre anglicky hovoriaceho našinca celkom pestrý výber. V zásade sa jedná o kompromis medzi dvoma pólmi – zábavnosť alebo edukatívnosť. Buď je hra či aplikácia relatívne suchá, ale o to viac sa naučíte, alebo sa bude dieťa zabávať, no učenie mu pôjde pomalšie. Keďže zlatý grál vo výučbe jazykov zatiaľ objavený nebol, nasledujúce tipy sú zoradené od najsuchších po tie najzábavnejšie.

 

Memrise

memrise_website

Memrise je aplikácia v pravom slova zmysle. Je zadarmo, dostupná na viacerých systémoch, a okrem naozaj veľmi širokej ponuky jazykov disponuje aj inými oblasťami výuky (renesančné umenie, architektúra). Pracuje s motívom neustáleho opakovania a memorovania nových slov a šikovne rozširuje slovník mladého študenta. S gramatikou však pomôže iba veľmi zjednodušene. Neoplýva obzvlášť pekným vizuálnym spracovaním a nie je ani obzvlášť zábavná – študentov sa síce snaží motivovať zbieraním bodov, spĺňaním každodenného cieľa alebo riešením rôznych úloh, ale stále cítiť, že to je výuková aplikácia a nie hra.

Je preto vhodná pre staršie, sústredené alebo cieľavedomé deti, ale aj pre rodičov, ktorí chcú po večeroch rozširovať svoj intelektuálny kapitál v akejkoľvek oblasti. Väčšina kurzov je v angličtine, čiže na otváranie obzorov budete potrebovať túto reč aspoň trochu ovládať.

 

Duolingo

duolingo1

Duolingo je aplikácia, cez ktorú sa dá naučiť 18 svetových jazykov. Je veľmi pekne spracovaná a používa mnoho princípov gamifikácie (uplaťňovania herných mechanizmov na zvýšenie motivácie) na to, aby udržala deti pripútané k obrazovkám. Zbierajú denné body, získavajú drahokamy, za ktoré si odomykajú nové úlohy, prezliekajú maskota do iných oblečení – a štúdium jazyka je zrazu naozajstná zábava. Navyše sa môžu porovnávať s kamarátmi cez Facebook alebo iné siete, a ich motivácia byť lepší sa ešte zvyšuje. Vizuálne je aplikácia spracovaná príťažlivo a je príjemné sa k nej vracať, čo tiež napomáha k disciplíne pri opakovanom hraní a učení. Skrátka, Duolingo sa dá len a len odporučiť. Pre slovensky/česky hovoriace deti zatiaľ ponúka možnosť naučiť sa angličtine. Napriek veľkej snahe komunity priniesť lokalizáciu Duolingo na Slovensko sa to ešte stále nepodarilo, ale je to na spadnutie!

 

Influent

siteShots6

Influent je prvou naozajstnou hrou v tomto zozname. Ovládate vynálezcu, ktorý prišiel o svoj vynález – univerzálny prekladátor – a teraz ho musí spätne zostrojiť. Obmedzení ste na priestor svojho bytu a všetko, čo sa v ňom nachádza. Chodíte preto po jednotlivých izbách a pomáhate mu nachádzať predmety denného života, a pritom sa učíte, ako sa nazývajú v cudzej reči. Okrem podstatných mien sa však učíte aj slovesá a ostatné slovné druhy, ak nájdete “knihu” naučíte sa aj “čítať”, ak nájdete “radiátor” naučíte sa “teplý”. Vizuálne je aplikácia spracovaná nadštandardne a naozaj zotiera hranice medzi učením sa a zábavou. K dispozícii je za prijateľnú cenu, ale platíte za každý jazyk zvlášť. Budete potrebovať angličtinu, ale určite nie v takej miere, ako pri ostatných textových aplikáciách.

 

Scribblenauts Remix

maxresdefault

Scribblenauts kombinujú kreativitu a výuku jazyka ako máloktorá iná hra. Ide o naozajstný koktail medzi zábavou, pekným grafickým spracovaním a…. Zdá sa vám to povedomé? Veru je, prečítajte si našu recenziu na Scribblenauts Remix.

 

Langevo

0

Konečne tu máme niečo aj pre našinca. Langevo je čiastočne spoplatnená online hra vytvorená v Česku. Ponúka niekoľko jazykov pre česky hovoriacich študentov. Deti k hre motivuje vlastnou farmou, o ktorú sa musia starať. Tým že sa učia slovíčka a odpovedajú na otázky testov vlastne v hernom svete pestujú plodiny a chovajú zvieratká. Tie následne môžu predať, za utŕžené peniažky si nakúpiť ďalšie polia a stajne, kde zase vychovajú viac cudzojazyčných zvieratok. Grafické spracovanie je príjemné a neurazí, aj keď hra má občas technické problémy pri komunikácii s niektorými internetovými prehliadačmi. Prvých 20 úrovní je zadarmo, za pokročilejšie lekcie treba platiť. Langevo nie je geniálne, ale je v našej reči, je milé a nakoniec…  za pokus predsa nič nedáte.

 

Učiť sa jazyky je vyčerpávajúca úloha, ale v modernom svete je to jeden z najväčších darov, ktorý svojmu dieťaťu môžete dať. Ideálne je, ak ho učíte sami, pošlete ho na kurz, alebo zabezpečíte kvalitnú školu. Vo väčšine prípadov sa však dá zaobísť aj s cudzojazyčnými rozprávkami, seriálmi, alebo hrami. Nezabudnite, koľko jazykov ovládate, toľkokrát ste človekom.

Ak pre nás máte tipy na hry, ktoré sme opomenuli, potešíme sa, ak nám ich pošlete mailom.

Teodor Kuhn

Teodor sa venuje štúdiu príbehov vo všetkých podobách. Má rád funkčné veci a dobrých ľudí.