iKid workshopy sa minulý víkend niesli v duchu zaujímavých startupov

iKid Slovakia predstavuje inovatívny program pre deti, v ktorom sa môžu učiť, ako kreatívne vytvárať podnikateľské nápady. Už tento víkend si to mohli vyskúšať na workshopoch v 4 mestách na Slovensku.

V sobotu 21.januára sa v niekoľkých mestách na Slovensku konali workshopy iKid. Tie boli určené pre žiakov základných škôl a osemročných gymnázií. Účelom workshopov bolo, aby si žiaci vyskúšali navrhnúť podnikateľský plán a zistili, čo všetko je potrebné vedieť pred tým, ako sa nápad realizuje.

i kid

Na začiatku boli účastníci oboznámení s tým, čo bude ich úlohou a ako bude workshop prebiehať. Neskôr prebiehali team-buildingové aktivity. Na nich sa mohli žiaci navzájom spoznať a hrať hry, v ktorých si zábavnou formou vyskúšali, aké to je pracovať v tíme. Nakoniec prvej časti sa žiaci rozdelili do tímov, ktoré mali už vopred naplánované.

i kid

Hlavnou časťou workshopu bol však návrh prototypu 1.0, na ktorom sa členovia jednotlivých tímov po analýze a vzájomnej diskusii zhodli. Konečnou fázou bolo vyhodnotenie, kedy tímy prezentovali svoje nápady a zhotovené prototypy. Tie boli skutočne rôznorodé od ekologických produktov až po predmety každodenného využitia.

i kid

Žiakom pomáhali aj mentori

Pri navrhovaní konkrétnych nápadov žiakom pomáhali mentori priamo z podnikateľského prostredia. Tí sa rozhodli svojimi skúsenosťami prispieť k tvorbe úspešných detských startupov a sprevádzať jednotlivé tímy.

Ako povedal jeden z nich, Mikuláš Fedor, mentor by mal deti viesť a ukázať im technické nástroje, ako je napríklad SWOT analýza. Taktiež je veľmi dôležité dohliadať na to, aby sa pri tvorbe nápadov nehádali. Sám zažil prípady, kedy sa pracovné tímy na začiatku rozhádali a nakoniec nič nevymysleli.

i kid

Rastislav Began, ďalší z dobrovoľníkov v tomto projekte, vníma veľký prínos najmä v tom, že deti môžu vidieť, ako to v reálnom svete funguje. Podľa jeho slov je potrebné usmerňovať členov tak, aby nevymýšľali veci, ktoré nie je v ich silách realizovať. “Deti sú veľmi tvorivé. Na rozdiel od dospelých nie sú zaťažené realitou všedného života. Ich mozog im práve preto dáva priestor tvoriť v trochu iných rovinách, ako u dospelých.”

i kid

Čo bude nasledovať?

Deti si na workshope mohli vyskúšať, aké to je tvoriť a prezentovať vlastný podnikateľský nápad. Teraz je ich úlohou ho ďalej rozvíjať. Pracovať na ňom môžu až do 25.mája 2017, kedy bude prebiehať iKid finále v Starej Tržnici v Bratislave. Tam budú svoj projekt prezentovať a uchádzať sa o možnosť predstaviť ho na galavečere súťaže inovatívnych firiem StartupAwards.sk, či o cestu do Dublinu.

 

 

Anna Mária Brijaková

Anna Mária je študentkou Informačných štúdií na Univerzite Komenského v Bratislave. Vo svojom voľnom čase rada číta, objavuje nové veci v informačnej sfére a taktiež krásu umenia v akejkoľvek podobe.