Ktoré videohry namotivujú vaše deti k čítaniu literatúry?

Odtrhnúť deti od obrazoviek nie je jednoduché, primäť ich k čítaniu kníh ani nehovoriac. Čo keby však deti spoznávali literárne príbehy pomocou videohier?

Vĺčatá.sk sa budú v tomto článku venovať videoherným adaptáciám známych knižných predlôh.

Detektívky

Herný žáner adventúr je priam šitý na mieru detektívnym príbehom. Lúštenie záhad a odhaľovanie zločinov tvoria jadro tohto typu hier.

Pre menšie deti sú vhodné herné spracovania detských detektívok Nancy Drew. V tejto sérii vyšlo dovedna už vyše tridsať hier a zamerané sú hlavne na logické myslenie a riešenie rébusov či hlavolamov.

Pre starších odporúčame príbehy najslávnejšieho britského detektíva Sherlocka Holmesa. Ukrajinské herné štúdio Frogwares okrem najznámejších adaptovaných prípadov vytvorilo aj vlastné unikátne príbehy. Najmä posledné diely, Crimes & Punishments, The Testament of Sherlock Holmes, ako aj The Devil’s Daughter, sa stretli s dobrým ohlasom zo strany hráčov aj kritikov. Môžeme ich však odporučiť až deťom od 14 rokov, keďže Sherlock Holmes musí často riešiť morbídne prípady a vraždy. Všetky jeho dobrodružstvá si zahráte na počítači, novšie diely aj na súčasných konzolách PS4 a Xbox One.

The Testament of Sherlock Holmes (Steam, PlayStation, Xbox)

Sherlock Holmes: Crimes and Punishments (Steam, PlayStation, Xbox)

Sherlock Holmes: The Devil’s Daughter (Steam, PlayStation, Xbox)

 

Harry Potter a Pán prsteňov

Keď sa začali tieto dve knižné série adaptovať na filmové plátna, pustili sa do ich spracovania aj vývojári hier. Je zrejmé, že Harry Potter je určený pre mladšie deti a každá knižka sa dočkala aj spracovania vo forme videohry (vhodné od 6-7 rokov). Očakávať môžete skôr jednoduchšie adaptácie, pričom kvalita najmä tých prvých je skôr nevalná. Veľmi vydarené je však spracovanie vo forme LEGO Harry Potter videohier, ktoré si môžete zahrať spolu s deťmi na jednej obrazovke – ako niektorá z vedľajších postáv.

LEGO Harry Potter: Years 1-4 (Steam, PlayStation, Xbox)

LEGO Harry Potter: Years 5-7 (Steam, PlayStation, Xbox)

Príbehy zo Stredozeme sú zase určené skôr pre deti od 12 rokov. Narozdiel od Harryho Pottera, svet Hobbita a Pána prsteňov inšpiroval vznik širokej škály hier v rôznych žánroch. Každý film sa dočkal relatívne slabej videohernej adaptácie, no okrem toho vzniklo mnoho kvalitných RPG, akčných a strategických hier inšpirovaných Tolkienovými príbehmi. Výborne sa dopĺňajú s knihami a navzájom sa obohacujú – motivujú tak aj k čítaniu, keďže po prečítaní knihy budete mať lepší zážitok z hry. V prípade Pána prsteňov tiež existujú vydarené LEGO hry, ktoré pobavia celú rodinu.

LEGO The Lord of the Rings (Steam, PlayStation, Xbox)

LEGO The Hobbit (Steam, PlayStation, Xbox)

 

Piliere Zeme

Nedávno sa herného spracovania dočkala kniha Kena Folleta – Piliere Zeme. Je to jedna z najobľúbenejších moderných britských kníh. Piliere Zeme sú zasadené do polovice dvanásteho storočia a príbehy svojich hrdinov rozprávajú na pozadí skutočných historických udalostí.

Hra si zakladá na realizme a stredovek je v nej vykreslený dosť surovo. Preto je vhodná len pre starších tínedžerov, ideálne od 15 rokov. Avšak hlavne pre tých, ktorí sa zaujímajú o históriu, sú Piliere Zeme dobrým doplňujúcim materiálom.

Ken Follet’s The Pillars of the Earth (Steam, PlayStation, Xbox, iOS)

 

Mnoho ďalších, ale…

Mnoho ďalších hier sa inšpirovalo knihami, avšak nie sú vôbec vhodné pre deti. Od taktických strieľačiek a špionážnych akčných hier podľa kníh Toma Clancyho, cez BioShock, Zaklínača či Assassin’s Creed, až po horory čerpajúce z mytológie H.P. Lovecrafta,… toto sú však knihy pre dospelých pretvorené do hier pre dospelých.

Poznáte nejakú hru inšpirovanú literárnym dielom na ktorú sme zabudli?

Podeľte sa s nami o jej názov v komentároch.

Pavol Ondruška

Zaujíma sa o videoherný priemysel ako celok, s ekonomickými a spoločenskými presahmi.