Youtuberka Lady Zika: Rodičia by sa o Youtube určite mali zaujímať viac | Vĺčatá.sk

Youtuberka Lady Zika: Rodičia by sa o Youtube určite mali zaujímať viac

Ako internetové videá nahrádzajú televíziu dnešnej generácii a či je táto zmena pozitívna alebo nie. Rozhovor s Lady Zika o fenoméne youtube, vhodný hlavne pre rodičov.

Lady Zika je Youtuberka z Popradu, v dobe písania tohoto článku mala 55.000 odoberateľov.

Ako by si vlastnými slovami generácii dnešných rodičov objasnila, čo je to youtuber?

Je to človek, ktorý tvorí určitý obsah, videá a umiestňuje ich na stránku Youtube. Môže ísť o zábavné, herné alebo beauty videá.

Youtuber Selassie sa nedávno objavil v reklame jednej banky, Exploited zase popularizuje bubble tea. Prečo sú youtuberi teraz populárni?

Podľa mňa je to taký koláč, ktorý teraz všetci “jedia” – umelecky povedané. Tým, že je to populárne, sa to dostáva do ďalšej pozornosti a youtuberi sa tým stávajú ešte viac slávnymi.

Znamená to, že ak vytvorím video a nahrám ho na internet, je zo mňa automaticky youtuber?

No, názory sa na to rôznia, podľa mňa nie, nie si. Osobne by som youtubera volala len ľudí, ktorí pravidelne tvoria nejaký obsah.

Myslíš si, že „youtubera” ním robí aj počet odberateľov alebo videní?

To už si nemyslím, poznám ľudí, ktorí majú menej odberateľov, alebo priemerných videí, aj ja som ich mala kedysi menej. Niekto môže byť kvalitný youtuber a má pritom malú fanúšikovskú základňu.

Youtuberka Lady Zika

A ako teda spoznám “kvalitu” youtubera?

To už určujú ľudia. Môže záležať na kvalite obsahu. Určite ale záleží aj na kvalite toho videa, či ho fotí na profesionálnejšie kamery alebo na fotoaparát.

Dá sa povedať, že to už mladým ľuďom nahradilo televízor?

Určite áno, nepoznám veľa mladých ľudí, čo by ešte aktívne pozerali TV. Výhoda je, že na internete si môžu sami vyberať, čo si pozrú. V televízii im to naservírujú.

Myslíš, že tam nie je čo na výber? Televízia má predsalen zaplatených ľudí, ktorí vo svojom produktívnom čase vyrábajú nejaký program a odhaľujú, čo by publikum zaujímalo. A aj napriek týmto skutočnostiam, mladí idú na youtube a hľadajú obsah u samoukov a začiatočníkov v oblasti tvorenia videa. Ako je to možné?

Je to hlavne kvôli tomu, že v TV je všetko “platené” a komerčné. Narozdiel od youtuberov, ktorí sú približne v rovnakom veku ako ich diváci a zaujímajú ich podobné témy. Asi sa divákom tiež páči aj osobnosť človeka, ktorý ten obsah vytvoril.

Nemyslíš si, že je to z časti aj o tom, že vidia tvoj život? Teda niekoho, kto je populárnejší, že ťa pri tom obdivujú?

Nikdy som sa nad tým nezamyslela a vidím to len z tej druhej strany. Televízia však určite má nevýhodu, že je neosobná.

Zaujímalo by ma, na akej platforme sa teraz schádzajú mladí ľudia. Veľmi populárny je Facebook, ale na ňom je aj tá staršia generácia, kam dnes chodia iba mladí ľudia?

Práve Facebook je spomedzi všetkých mojich sociálnych sietí ten najmenej populárny kanál. Najviac fanúšikov mám na Youtube, potom Instagrame, Snapchate a Twitteri. Facebook je vlastne predposledný, čo sa týka mojich fanúšikov.

Čo si myslíš o bezpečnosti na internete? Televízia je síce komerčná, ale obsah je tam realtívne regulovaný. Naopak ten Youtuber nie je kontrolovaný.

Aj Youtube má svoje pravidlá a nemôžeš si tvoriť obsah úplne aký chceš, nemôžeš na ňom zverejniť vraždu, alebo niečo obscénne.

Takže tvoj názor je, že Youtube to reguluje a nie je treba nejaký ďalší zásah?

Určite si to kontroluje, ale nie až do takej miery ako TV. Je tam určite nejaké riziko.

Youtuberka Lady Zika

Máš nejakú skúsenosť, že by nejaký Youtuber šíril obsah, ktorý pre jeho cieľovku nie je vhodný?

Áno, nespomeniem konkrétne mená, ale poznám pár ľudí, ktorí akoby si neuvedomovali, koľko ľudí ich pozerá. Nesledujú si vhodnosť toho, čo vypustia. Dôležité je, aby napríklad daná vec nepôsobila na divákov ako príklad. Napríklad nadávanie, alebo nevhodná reakcia, ktorú potom mladí ľudia považujú za správnu.

Zaujímame sa vo Vĺčatách hlavne o videohry. Máš nejaké obľúbené, ktoré hrávaš?

V detstve som hrávala Roller Coster Tycoon, Age of Empires a Bomberman-a. Ale dnes už veľmi nemám čas.

Tak späť k edukačným hrám. Myslíš si, že škola na Slovensku je nudná?

Ako pre koho, moja nie. 🙂

Chodíš na filmovú školu. Najprv si točila videá, alebo si začala až po nástupe na strednú filmovú školu?

Bola som na Obchodnej v Poprade, medzi druhým a tretím ročníkom som hlavne cez leto začala naozaj točiť. V treťom ročníku mi prišla ponuka od známeho z rodiny, že v Košiciach existuje takáto škola. Bola som z toho nadšená, že existuje filmová škola no a v tom čase som už točila.

Tak sa vráťme k predošlej otázke. Keď si bola na obchodnej a na základnej škole. Bola škola nudná?

No vtedy áno. 🙂

Myslíš si, že by tie školy dokázali oživiť aj hry? Spomínala si napríklad Age of Empires, čo je hra zasadená do historického kontextu. Myslíš, že ak by sa časť dejepisu učila pomocou tejto hry, nadchlo by to školákov?

Ak by to bolo podané edukatívnym spôsobom a niečo by ich to naučilo, tak by boli určite nadšení.

Ak by si bola rodič, akým spôsobom by si regulovala youtubový obsah pre svoje deti?

Asi by som si pár tých videí pozrela s ním a zhodnotila, či je to nejakým spôsobom vhodné, poprípade prínosné. Rodičia by sa o to určite mali viac zaujímať a možno deťom niečo aj dovysvetľovať.

A robia to podľa teba dnešní rodičia?

Veľmi nie, ale po skúsenostiach z akcií a festivalov, na ktorých som vystupovala, musím za niektorých rodičov povedať, že sú síce otrávení, ale sprevádzajú svoje deti a to je naozaj obdivuhodné.

Jakub Celušák

Jakub študoval Manažment a Marketing na Univerzite Komenského v Bratislave, zaujíma sa o všetky typy hier (nie len videohry), gamifikáciu a herný dizajn. Ak by vám mal odporučiť nejakú hru, pravdepodobne by to bola nejaká z týchto: Ingress, Portal 2, FTL: Faster than Light, alebo v Česku vyrobená stratégia Original War.