+ Plusy
  • hra nenúti k nepretržitému hraniu
  • množstvo aktivít spojených so starostlivosťou o zvieratká
  • vhodné na učenie jazdeckej terminológie v anglickom jazyku
platformy
žánre
témy
vek
Kde si môžete hru kúpiť
AppStore Google Play

My Horse – postarajte sa o vlastného koníka

Dnes možno nájsť mnoho hier na mobil či tablet, ktoré kopírujú model starania sa o zviera, ako ho poznáme ešte z obľúbenej hry z konca deväťdesiatych rokov – tamagoči. Hra podobného zamerania My Horse (Môj kôň) je zaradená medzi rodinné hry, primárne je však určená pre deti, najmä tie v  školskom veku.

Svojou trochu zložitejšou štruktúrou je možno cielená skôr na staršie deti(9/10+), ale základné aktivity a výtvarné spracovanie sú ľahko zrozumiteľné aj pre tie menšie. Hra nie je určená na neustále hranie. Po splnení aktivít a minutí energie ju treba odložiť a vrátiť sa k nej neskôr.

Ako už napovedá názov, cieľom hry je samotná starostlivosť o vlastného virtuálneho koňa. Nestaráte sa však len o milú animovanú figúrku, ako to býva pri väčšine hier. My Horse zašiel s grafikou ďalej a svojou realistickosťou dodáva pocit, že sa staráte o skutočného koňa. Hra taktiež simuluje jeho realistické pohyby a správanie. Môžete ho nakŕmiť, privolať, učesať či pohladkať, dokonca na ňom aj jazdiť. Až očakávate, že pri dotyku pocítite namiesto chladného displeja mäkkú srsť. Je teda jednoduchšie si po čase zvyknúť, že sa staráte o svojho vlastného koníka a vytvoriť si k nemu puto.

Hráč si spĺňa svoje povinnosti nevyhnutné pre starostlivosť, trénuje ho a taktiež mu kupuje výstroj. Okrem toho však musí dbať aj o zdravie a šťastie svojho zvieratka. Kým je hra neaktívna, klesá mu zdravie a šťastie, takže sa do nej treba pravidelne vracať a zodpovedne sa o neho starať. Za všetky spomínané aktivity dostáva hráč skúsenosti, peniaze alebo vzácne diamanty. Nie všetky úlohy sa však dajú splniť hneď. Buď treba vyčkať krátky čas na ich zopakovanie, alebo je na ich vykonanie potrebná energia. Energiu hráč získava taktiež po uplynutí istého času.

Hráč sa teda musí naučiť trpezlivo čakať, kým sa mu naplní energia alebo kým si našetrí dostatok peňazí. Taktiež si musí uvedomiť, do čoho sa oplatí investovať, a teda porovnať si možnosti, určiť priority. Používa aj jednoduché sčítavanie. Okrem myslenia si však trénuje pri minihrách (starostlivosť, tréning) aj rýchlosť a presnosť reakcií a krátkodobé sústredenie.

Dieťa si tak podľa vlastného vkusu a kreativity môže poskladať postroj. Rôzne jazdecké výstroje však majú rôznu hodnotu a aj prínos pre koňa, takže si musí zvážiť ich kúpu, prípadne si na ne našetriť. Po čase si hráč môže našetriť aj na kúpu ďalšieho koníka. Jeho stajňa sa tak môže rozrastať.

Hra je zatiaľ dostupná len v anglickom jazyku. Nie je však zložitá na porozumenie, aj mladšie deti ľahko pochopia fungovanie jej základných funkcií. Vďaka kombinácii obrázkov a slov sa deti môžu naučiť anglické slová pre časti jazdeckej výstroje či jednoduché úkony. Staršie deti so znalosťou angličtiny však môžu spĺňať aj zložitejšie úlohy a výzvy.

Na čo si treba pri hre dať pozor, sú nákupy v aplikácii. Len istá časť vecí je dostupná za nazbierané peniaze. Ostatné sú zakúpiteľné buď za vysoké množstvo diamantov (ktoré sa veľmi ťažko získavajú hrou, ale možno si ich kúpiť), alebo priamo za eurá. Nákupy však nie sú k základnému hraniu potrebné.

Za najväčšiu devízu hry možno považovať realistickú grafiku, vďaka ktorej je hranie hry silným zážitkom. Prináša však aj úskalia v podobe dlhšej inštalácie a načítavaní sa hry, či miernom sekaní pri starších modeloch mobilov. Množstvo rôznorodých aktivít môže miasť mladšie deti, ale v konečnom dôsledku je hra záživnejšia a pestrejšia. Hra nie je časovo náročná, nedá sa hrať naraz dlhšie. Práve to však môže časom hráča odradiť. Namiesto dlhšieho sústredeného hrania sa v istý stanovený čas hra vyžaduje pravidelný návrat na kratšiu dobu.

Bez toho, aby hra upozorňovala na svoj edukatívny charakter, vedie deti k osvojovaniu si zručností veľmi príťažlivou a pestrou formou. Spomedzi simulácií starostlivosti o zvieratká je My Horse určite adekvátnou a zábavnou voľbou, ktorú možno len odporučiť.

Ivana Sujová

Ivana študuje filmovú scenáristiku na VŠMU. Je fascinovaná príbehmi a zaoberá sa ich audiovizuálnym vyjadrením. Aj preto ju počítačové hry od malička priťahovali, začínala Wolfensteinom a neskôr pokračovala Zoo Tycoonom. Zaujíma sa tiež o psychológiu a virtuálny priestor, spolupracovala na niekoľkých projektoch s Linkou detskej istoty.