Návod pre rodičov: Nakupujete hry správne?

Poznáte to. Dohodnete sa s dieťaťom, že za dobré známky mu kúpite hru. Ale nepodarí sa vám vybrať dobre a namiesto radosti prichádza kyslý výraz. Ako podobným nepríjemnostiam predísť a ako má prebiehať nakupovanie hier?

Na akú platformu nakúpiť?

Prvá vec, ktorú si treba ujasniť, je platforma na akej hra beží. Rozdelenie na hry mobilné a “tradičné” je zjavné, ale bohužiaľ nedostačujúce. Na nesprávnej platforme vám hra jednoducho nebude fungovať.

 

Hry na konzoly

Každá platforma má vlastnú vnútornú logiku. V praxi to znamená, že hry určené pre počítač nepôjdu spustiť na konzole a naopak. Preto sa oplatí vedieť, na akom prístroji sa dieťa hrá.

Najpopulárnejšie konzole súčastnosti sú PlayStation 4 od Sony (skratka PS4), XBox One (XOne) od Microsoftu a Nintendo Wii. Dodnes sa však veľkej popularite tešia aj staršie verzie – PS3 a XBox 360 – a hry sú medzi jednotlivými generáciami nekompatibilné. Informáciu o tom, pre ktorú konzolu je hra prístupná nájdete zpravidla v ľavom hornom rohu obalu.

video-games-collection-mega-drive-saturn-atari-st-_57

Hry na počítače

V prípade, že v ľavom hornom rohu obalu nájdete značku PC, PC-CD ROM, prípadne “Games for Windows”, znamená to, že hra je určená pre osobné počítače. V takom prípade treba dávať pozor iba na minimálne požiadavky (Minimum Requirements). Hlavne pri kúpe novších hier sa oplatí skontrolovať, aké sú nároky na výkon počítača. Túto informáciu nájdete na krabiciach najčastejšie na zadnej strane, kde býva viditeľne označená.

 

Požadované ovládacie prvky

Občas sa stáva, že hra vyžaduje špeciálny ovládač. Napríklad pohybové senzory ale aj rozličné hudobné nástroje či volant, preto si túto informáciu nepochybne overte.

 

Mobilné hry

Pri mobilných hrách je situácia jednoduchá – väčšina hier pre systém Android je koncentrovaná na virtuálnom obchode Google Play., iPhony majú obchod iTunes a Windows používa svoj Windows Store.

Takmer všetky mobilné hry dnes vychádzajú súbežne – aspoň pre dva najpopulárnejšie operačné systémy (Android a iOS), no nájdu sa aj exkluzívne kúsky. Jediná vec, na ktorú si treba pri výbere dať pozor je veľkosť displeja, niektoré hry totiž potrebujú viac priestoru na ovládanie a vyžadujú preto obrazovku určitej minimálnej veľkosti.

26841937-set-icons-google-play-store-apple-appstore-windows-store-stock-photo

Teraz už viete, na akú platformu chcete hru kúpiť, lenže tým to ešte nekončí. Hry sa totiž dajú kupovať nie len fyzicky – v krabiciach – ale aj online. Poďme na to po poriadku.

 

V akej forme kúpiť?

Kedysi platilo pravidlo, že krabicu s originálom nič nenahradí. Dnes už ale doba pokročila a digitálna zbierka má často vačšiu hodnotu, než zaprášené obaly na poličke. Napriek tomu sú však situácie, kedy je najpraktickejšie kúpiť na fyzickom nosiči – napríklad keď ju dávate ako dar.

Najjednodušie je kúpiť hru v hypermarkete alebo v elektropredajni. Nájdete tu tie najpopulárnejšie hry, ale často sa stretnete aj s horšou produkciou. Pokiaľ poznáte názov konkrétnej hry a viete že je populárna, kúpiť ju vo veľkom obchode nemusí byť zlá voľba.

Problém však nastáva keď potrebujete poradiť. V takom prípade sú tu špecializované herné siete, kde sú predavači aj fanúšikmi a takmer určite budú vedieť odpovedať na vaše otázky. Nezabudnite sa opýtať na vekovú prístupnosť, veľa hier je určených pre staršie publikum.

Online obchody

Keď však chcete niekomu kúpiť hru, a nepotrebujete, aby si ju rozbalil, alebo keď jednoducho dotyčný nevlastní počítač s diskovou mechanikou, je tu možnosť kúpiť hru online.

Herné konzoly majú spravidla svoje vlastné virtuálne obchody. Treba si však dať pozor, pretože niektoré hry nie sú kompatibilné naprieč rôznymi verziami konzol.

Na počítačoch je virtuálnych obchodov niekoľko, ten najvačší sa volá Steam. Je to virtuálna knižnica, na ktorú je každý moderný hráč hrdý, keďže si v nej zbiera všetky svoje herné zážitky.

Internetový herný obchod Steam

Druhým najpopulárnejším obchodom je Good Old Games – GoG, na ktorom je zaujímavé, že sa sústredí na staršie kvalitné hry a občas sa na ňom objavia tituly ktoré na Steame nenájdete.

Radosť sa však dá spraviť nie len kúpou samotnej hry, ale aj kúpou doplnkového virtuálneho obsahu (DLC/DATADISK) Najčastejšie sa s tým stretávame pri free-to-play hrách, dodatočný obsah sa ale niekedy vydáva aj do premium hier. Pokiaľ teda viete, že máte doma hráča konkrétnej hry, určite ho poteší nejaký doplnok. A susedia sa budú čudovať, keď začujú vetu: “Peter, keď budeš mať na vysvedčení samé jedničky, kúpim ti magické brnenie.”

Konkrétne návody, ako hry, či doplnky k nim, nakupovať online nájdete na YouTube, vo vačšine prípadov dostupné v češtine. Často je však nutné nákup spraviť cez hráčov účet. Môžete preto skúsiť nakupovať spolu s dieťaťom. Skvelá príležitosť ako hlbšie pochopiť, čo dieťa na danej hre vidí.

 

V akej sume kúpiť?

Ani tu odpoveď nebude úplne jednoduchá. Cena hier a herného obsahu sa pohybuje od 1€ do 60€, s tým, že cena nevypovedá o kvalite skoro nič. Nemusíte sa tak obávať, že by vás jeden nákup zruinoval. Určite sa však od začiatku oplatí určiť si rozpočet, lebo dobré hry nájdete v každej kategórii. Nakoniec, na Vĺčatá.sk sa oveľa častejšie venujeme lacnejším, no kvalitnejším titulom.

Silvester Buček

Silvester absolvoval mediálne štúdiá na Masarykovej Univerzite. Je spoluzakľadateľom združenia MU Game studies, ktoré sa snaží vytvoriť prostredie na skúmanie nie len digitálnych hier v akademickom prostredí. Prvé hry hrával ešte na Sinclairi, dnes je verný hlavne počítaču. Video hry sú preňho relaxom a únikom a preto na nich oceňuje skôr atmosféru a zážitok, ako originalitu za každú cenu (aj keď sa to samozrejme nevylučuje).