Rozprávkari, spoločenská hra, ktorá je inšpirovaná príbehmi Pavla Dobšinského

Spoločenská hra inšpirovaná rozprávkami Pavla Dobšinského potrebuje vašu pomoc!
Deti si pri nej precvičia logické myslenie a základné matematické operácie.

Na slovenskom hernom trhu sa dejú zaujímavé veci. Na crowdfundingovej platforme startlab.sk sa od dnešného dňa uchádza o priazeň fanúšikov nový herný projekt Rozprávkari. Spoločenská hra Rozprávkari je inšpirovaná rozprávkami Pavla Dobšinského a ponúka hráčom originálny súboj dobra so zlom. Úlohou je poraziť zloduchov, oslobodiť rozprávky a pri tom pozbierať čo najviac bodov.

Matúš Teplický, ktorý hru vymyslel, sa pri jej vytváraní sústredil na vizuálne stvárnenie a originálny herný mechanizmus.
smrt farebne

Laktibrada, macocha či trojhlavý drak tvoria ilustrácie herných kariet

Spoločnými silami s ilustrátorku Tinou Minorovou vytvorili šesťdesiat ilustrovaných kariet inšpirovanými desiatkou najznámejších slovenských rozprávok ako napríklad: Soľ nad zlato, Lomidrevo alebo Zlatá priadka.

„Podľa Matúšových slov, chceli autori vytvoriť hru, ktorá ľudí chytí za srdce už na prvý pohľad,“.

Okrem rozprávok pre hru vznikli ilustrácie viac aj menej známych postáv ako Laktibrada, Železný Mních, macocha či trojhlavý drak a tiež ilustrácie rozprávkových zbraní.

Na hernom mechanizme pracoval autor viac ako rok a na jeho testovaní sa podieľali desiatky hráčov. Výsledkom je jednoduchý a originálny herný systém. Na hracej doske je naraz vyložených deväť kariet, ktoré hráči môžu pomocou zlatých dukátov a žetónov želaní presúvať a kombinovať. Počas ťahu si vyberajú z troch rôzne silných zbraní tak, aby porazili čo najsilnejšieho zloducha a získali rozprávkovú kartu, ktorú tento zloduch stráži.

Každú rozprávku tvorí trojica kariet a hráči získavajú body podľa toho, koľko rozprávok sa im podarí skompletizovať.

Hra sa končí v okamihu, keď hráči pozbierajú všetky rozprávky.

rozpravkari

Rozprávkari sú určení pre dvoch až štyroch hráčov vo veku od ôsmich rokov. Pre skúsenejších hráčov existuje pokročilý variant herných pravidiel.

Autori dúfajú, že hra pomôže novej generácii spoznať a obľúbiť si Dobšinského čarovný svet.

„Chceli by sme, aby sa vďaka našej hre čo najviac detí dostalo k tradičným slovenským rozprávkam. Obohatia sa nimi tak, ako tieto príbehy obohatili ich rodičov alebo starých rodičov,“ hovorí Matúš.

Rozprávkari sa počas októbra dostanú k stovkám detí na celom Slovensku vďaka vzdelávaciemu projektu Nimbus. Okrem toho si hráči môžu vyskúšať prototyp hry v bratislavskej predajni spoločenských hier iHRYsko. Pokiaľ bude kampaň na portáli startlab.sk úspešná, hra bude na trhu k dispozícii už pred Vianocami.

Viac o Rozprávkaroch zistíte na ich facebookovej stránke facebook.com/rozpravkari.

Ak sa vám tento nápad páči, podporte prosím jeho kampaň na startlab.sk/rozpravkari.

rozpravkari

Jakub Celušák

Jakub študoval Manažment a Marketing na Univerzite Komenského v Bratislave, zaujíma sa o všetky typy hier (nie len videohry), gamifikáciu a herný dizajn. Ak by vám mal odporučiť nejakú hru, pravdepodobne by to bola nejaká z týchto: Ingress, Portal 2, FTL: Faster than Light, alebo v Česku vyrobená stratégia Original War.