Poznáme víťazov iKid Startup Awards 2017

V Bratislave sa uskutočnilo finále piateho ročníka súťaže o najlepší detský podnikateľský nápad Innovative Kid alebo skrátene iKid Startup Awards 2017, a Vĺčatá boli opäť pri tom. Do súťaže sa pod supervíziou profesionálnych firiem zapojilo 32 tímov z celého Slovenska. Úroveň 13 prezentovaných projektov bola podľa slov Íra Kennetha Ryana, riaditeľa organizácie KPMG, “velmi velmi dobre” 🙂

témy

Súťažiaci pristupovali k 6 mesačnej príprave naozaj zodpovedne. Každý tím mal svojho mentora z naozajstnej firmy a bolo vidno, že spolupráca prirástla k srdcu obom stranám. Zástupcovia mnohých firiem sa prišli pozrieť na udeľovanie cien a svojmu tímu aj patrične fandili! O stúpajúcej popularite iKid svedčí aj fakt, že podujatie sa tento rok uskutočnilo už ako samostatná udalosť v priestoroch bratislavskej Starej tržnice.

Všeobecne sa dá skonštatovať, že tímom sa podarilo identifikovať skutočný problém a prísť s funkčným a realizovateľným riešením, ktoré vedeli aj demonštrovať. Táto schopnosť chýba často aj “dospeláckym” startupom s uletenými plánmi. Tie by sa mohli kľudne čosi od deciek priučiť. Učitelia si účasť na iKid pochvaľovali najmä preto, že žiaci dostali príležitosť vyskúšať si verejnú prezentáciu a zdokonaliť sa v tímovej práci.

Súťažné projekty iKid 2017

Ako prví sa prezentovali Gomosmo. Voňavý budík pre všetkých spachtošov vytvorili decká z CZŠ Narnia v Bratislave. Okrem toho, že samotný budík vznikol technológiou 3D tlače, zostrojili žiaci funkčný prototyp ovládateľný smartfónom (vyššie na obrázku). Plazivá studená para v spolupráci s farebnými ledkami sa postarala hneď v úvode podujatia o slušný “wow efekt”.

Minuloročný víťazný projekt iKid Startup Awards bol určený pre domácich miláčikov. V tomto trende pokračovali aj žiaci Gymnázia Milana Rúfusa v Žiari nad Hronom. HOT – PET je vyhrievaný kabátik pre psíkov. Skvelou vychytávkou bola možnosť nabíjať si zároveň v kabátiku mobil. Na mobilnú nabíjačku nezabudli deti ani pri projekte Spybag, a to konkrétne škola v Ivanke pri Dunaji. Samotný batoh je ušitý z neprerezateľného materiálu a pred zlodejmi ho chránia dva biometrické zámky. Okrem toho má zabudovaný trekovací čip, čiže po odcudzení je ľahko vystopovateľný. Prívlastok špiónsky mu určite právom patrí!

Zábudlivosť svojich spolužiakov sa rozhodli riešiť deti z Budimíra. Do pestrofarebných silikónových náramkov FAMASP umiestnili RFID čip. Ich produkt by mal nahradiť čipové karty, ktoré si decká bežne zabúdajú doma, alebo sa im často lámu. Náramky sú primárne určené na elektronickú evidenciu školskej dochádzky, ktorá šetrí čas pani učiteľkám.

Na svoje aj cudzie mamičky zase mysleli tvorcovia easyUP – jednoduchá a lacná mobilná konštrukcia, ktorá sa dá prichytiť na existujúci kočík a uľahčiť rodičom pohyb s kočíkom po schodoch nahor aj nadol.

Tretie miesto získali decká z Veľkého Medera so svojou sofistikovanou záhradnou sprchou SunShower. Sprcha je na kolieskach, teda prenosná, a stabilnú teplotu vody zabezpečujú mechanizované solárne panely. Kupcom chcú tak deti šetriť náklady na prerábku záhrady a prevádzkové náklady. Zariadenie je dokonca vybavené automatickým solárne poháňaným nočným osvetlením. Hlavným zákazníkom by sa tak mohli stať nielen záhradkári ale aj letné festivaly. Porota ocenila realizáciu komplexného inovatívneho riešenia. Funkčný prototyp bohužiaľ nepriniesli ukázať naživo.

Jeden z nápadov mal aj ekologické zameranie – Super Smetiačky by chceli pomôcť deťom vytvoriť pozitívny vzťah k separovaniu odpadu. Motivovať k triedeniu by chceli aj tým, že sa smetiak za každý odpadok pekne poďakuje. Nádoby na odpad sa vďaka žiakom ZŠ Veľký Biel pretransformovali na superhrdinov. Ku kontajnerom vytvorili aj špeciálny kreslený komix.

Projekt No Mess sa zase zameral na neporiadok v laviciach. Ľahko skladateľná kovovo – ľanová konštrukcia očarila porotu natoľko, že sa rozhodli udeliť tímu druhé miesto. Za týmto nápadom stoja žiaci cirkevnej základnej školy Narnia z Bratislavy.

V Bošanoch sa rozhodli vyriešiť večný problém školákov – rozmočené desiaty. Projekt TooBoo, ako napovedá názov, je tuba, určená na prenos domácich nátierok do školy alebo na piknik. K opakovane použiteľnej plastovej nádobe navrhli žiaci aj neoprénový obal na udržanie teploty a k výrobku napísali zborník obľúbených nátierkových receptov. Mňam.

Na všetkých používateľov strúhadiel sa rozhodli zacieliť tvorcovia Eco&Easy, a to so strúhadlom poháňaným fotovoltaickým článkom. Ďalší produkt – MultiScooter má niekoľko využití. Dá sa použiť ako kolobežka, na ktorú si môžte zložiť z chrbta ťažký batoh. Ľahkým pohybom kolobežku zložíte a môžte ju ťahať za sebou ako kufor. Deti vo výskumnej fáze zistili, že tretiaci majú o tretinu ťažšiu aktovku, ako odporúčajú lekári a skolióza je jeden z dvoch najčastejších zdravotných problémov u detí.

Decká z projektu Ice Breaker si zobrali na mušku zimu. Vyhrievaná škrabka na ľad by mohla ušetriť hodiny života všetkým, čo musia v zime parkovať vonku. Škrabka zatiaľ funguje na baterky, ale ak žiaci získajú financie, chceli by ju urobiť nabíjacou.

Téma ochrany zdravia zaujala aj dievčatá z Turne nad Bodvou. Ich víťazný projekt Stopslip získal prvé miesto. Výrobok je určený pre všetkých, ktorí sa nechcú šmyknúť na ľade a lepí sa priamo na podrážku topánky. Kombinácia brúsneho papiera a špeciálnej gumy môže fungovať aj ako módny doplnok 🙂

Prečo si porotcovia iKid vybrali práve tento projekt vysvetľuje Ján Záborský, šéfredaktor časopisu Trend “Low-tech riešenie je veľmi jednoduché a adresuje zásadný problém. Veľa dnešných nápadov bolo fajn, bolo by pekné ich mať doma a je za nimi marketing aj príbeh, ale Stopslip je projekt, ktorý nielen že môže zachrániť zdravie, ale aj život. A naozaj si ho môže dovoliť každý. Všetci vieme, aké sú riziká, keď sa starší človek dostane cez zimu so zlomeninou do slovenskej nemocnice. ”.

Dievčatá boli v súťaži prvý krát a prihlásil ich hrdý pán učiteľ z programu Teach for Slovakia. Po vyhlásení výsledkov na mieste skákal od radosti 🙂 Nápad na produkt prišiel celkom prirodzene “Po tom, čo sa jedna z náš pošmykla na ľade a zranila sa, vybrali sme si práve Stopslip. S technickým riešením nám pomohol pán, ktorý má v Turni remeselnú dielňu. Produkt ešte jednoznačne musíme zlepšiť, ale na to potrebujeme stroje.” prezradili dievčatá. Z rúk Írskej veľvyslankyne na Slovensku, Anne-Marie Callanovej, si prevzali hlavnú cenu – zájazd do Írska, kde budú môcť navštíviť centrály veľkých svetových firiem.

V odbornej porote sedeli tento rok Simona Bubánová z Creative Department, Ladislav Kossár zo spoločnosti Provida, Radoslav Volný z O2 a Ján Záborský z časopisu Trend.

iKid Startup Awards 2017 prinieslo dva zaujímavé trendy – snahu detí prísť buď s inovatívnym hi-tech vylepšením už existujúceho riešenia, alebo lacným, ale účinným low-tech riešením bežného problému. Druhé menované je omnoho ťažšie, ale deťom sa to napriek tomu podarilo. Všeobecná úroveň prezentovania prác bola naozaj vysoká a všetci sa len môžme tešiť až nám žiaci dorastú a jedného dňa sa stanú naozajstnými podnikateľmi 🙂

Mária Kadlecová

Mária vyštudovala scenáristiku na VŠMU a teraz sa venuje najmä práci na slovenských filmoch. Nepochádza priamo z herného prostredia, ale veľmi ju zaujíma vplyv hier na detskú psychiku a spoločnosť celkovo.