Predvianočný výber hier pre rodičov, ktorým videohry až tak veľa nehovoria

Aké videohry kúpiť pod stromček svojim deťom? Ponúkame prehľad nami odporúčaných titulov pre rok 2016.

Pokiaľ sa chystáte tento rok nakupovať pod stromček videohry, môžete začať našim návodom. Pokiaľ ho už máte prečítaný, tu sú našou redakciou odporúčané hry, ktoré by vaše deti mohli dostať pod stromček:

The Last Guardian

Ide o akčnú adventúru rozprávajúcu príbeh o mladom chlapcovi a jeho operenom drakovi Tricovi. Spoločne sa skrývajú a utekajú pred temným kráľovstvom. Drak Trico sa dá nepriamo ovládať pomocou nastrčeného jedla a iných návnad, na čom je založených aj niekoľko logických hádaniek. Je vhodná od 10 rokov.

(PS store, Obchod Progamingshop, Obchod Brloh)

 

Sid Meier’s Civilization VI

Táto hra je sofistikovaná strategická hra, ktorá môže deťom pomôcť rozvíjať ich znalosti z dejepisu. Hráči vedú vývoj ríše naprieč tisíckami rokov, zakladajú mestá, spravujú ekonomický rast aj vojnové snahy krajiny, či vyvíjajú nové technológie. V závislosti na stratégii a konečných cieľoch môže byť víťazstvo dosiahnuté nielen prostredníctvom vojenskej dominancie, ale aj víťazstvom kultúry, náboženstva či vedy. To znamená, že je možné hrať a vyhrať aj bez boja. Rodičia by mali tiež vziať na vedomie, že aj keď sa táto hra môže spočiatku zdať zložitá, nastavenie obtiažnosti a herné pokyny sú dostatočne prehľadné a sprístupnia zážitok aj mladším deťom. Vyžaduje aspoň základnú znalosť angličtiny a je vhodná od 10 rokov.

(Steam, Obchod Progamingshop, Obchod Brloh)

 

Silence

Silence je prekrásne animovaná point and click adventúra . Tým, že nevyžaduje vycibrené hráčske reflexy, je vhodná na lúštenie hlavolamov a hádaniek vo dvojici dieťa-rodič či pre dvoch súrodencov. Príbeh sa točí okolo chlapca Noaha, ktorý sa snaží z rozprávkového sveta priviesť späť svoju sestru. Hra je oficiálne odporúčaná od 12 rokov, ale s pomocou ju zvládnu aj mladšie deti. Alternatívy: Gomo, Brothers: A Tale of Two Sons.

(Steam, PS Store)

 

Planet Coaster

Táto hra je simulátor stavby zábavného parku. Hráči si v ňom môžu vymodelovať krajinu podľa svojich predstáv a potom do nej zasadiť rôzne bláznivé horské dráhy či vodné kĺzačky. Hráč sa dokonca môže prepnúť do pohľadu návštevníka takejto dráhy a prežiť tak svoj vlastný výtvor naplno. Hra obsahuje dva módy, sandbox ,v  ktorom sa hráči môžu kreatívne vyblázniť, alebo kampaň, v ktorej sledujú napĺňanie zadaných cieľov. Hra je vhodná už od 7 rokov a rozvíja dizajnérske a estetické zručnosti. Alternatíva: Cities: Skylines.

(Steam)

 

Steep

Tento zaujímavý kúsok je rozsiahla akčná simulácia štyroch extrémnych horských športov: lyže, wingsuit, snowboard a paragliding. Hráči môžu súťažiť medzi sebou, prekonávať svoje rekordy alebo objavovať ukryté miesta. Úchvatná atmosféra a uveriteľná fyzika snehu sprostredkuje pútavy a realistický zážitok. Pokiaľ sa hráčom zneprístupní online komunikácia (v ktorej si zahraničné deti často škaredo nadávajú) tak je hra vhodná už od 8 rokov. Alternatívy: OlliOlli, Joe Danger, Hry s pohybom.

(Steam, Obchod Progamingshop, Obchod Brloh)

 

We Sing

We Sing je karaoke simulátor pre konzoly Playstation 4 a XboX One. Podstatou hry je (neprekvapivo) počas originálnej skladby bežiacej na pozadí spievať do mikrofónu správne tóny. Budúci speváci sa môžu tešiť na 30 skladieb na jednom disku. Hra je vhodná od 3 rokov.

 

Tyranny

Tyranny je komplexné RPG pre hráčov od 16 rokov s náročnejšou angličtinou. Rozpráva príbeh o tom ako “zlá strana” vyhrala vojnu – a vašou úlohou je prechádzať krajinou a prehlbovať v mene nového tyrana jeho moc. Práve vďaka tomuto zvratu sa jedná o unikátnu hru, ktorá bude nútiť hráčov zamyslieť sa nad dobrom, zlom a trestom z nového hľadiska.
(Steam, Obchod Brloh)

 

Skylanders: Imaginators

V tomto prípade ide o nenáročnú akčnú hru pre deti od 7 rokov, ktorá ponúka myšlienku kupovať si figúrky a pomocou špeciálneho portálu ich posielať do boja. Nejde o prvú hru spájajúcu zbieranie figúriek s videohrou, avšak v tomto prípade si hráči môžu vytvoriť vlastnú postavičku a “nahrať” ju do špeciálneho kryštálu.  Po príbehovej či hernej stránke však nemá veľmi čo ponúknuť a časom sa môže stať nudnou.
(Obchod Brloh)

 

Na mobilné platformy odporúčame staršie, ale overené tituly, Never alone (Android iOS), Monument valley (Android, iOS),  Samorost 3 (iOS) a strategicko akčnú hru Rome: Total war (iOS)

Špeciálne miesto v “násilných hrách pre starších” majú ešte hry Deus Ex: Mankind Divided a Dishonored 2, ktoré ponúkajú aj iné možnosti ako dosiahnúť cieľ, než len prestrieľať sa cez nepriateľov. Tieto hry s rodičovským dohľadom môžeme odporúčiť deťom od 12 rokov.

Nakoniec je tu tohtoročné sklamanie, takže, aby neboli vaše deti po rozbalení darčeku prekvapené, radšej si overte, či hru No Man’s Sky naozaj chcú. Ide o akčnú sci-fi strieľačku s množstvom objavovania a stavania. Avšak tvorcovia tejto hry sľubovali fanúšikom oveľa viac funkcií a možností a preto je hra všeobecne považovaná za prepadák. Napriek tomu nie je úplne zlá, postupne do nej tvorcovia pridávajú nové funkcionality a preto ju odporúčame pre hráčov od 12 rokov.

Jakub Celušák

Jakub študoval Manažment a Marketing na Univerzite Komenského v Bratislave, zaujíma sa o všetky typy hier (nie len videohry), gamifikáciu a herný dizajn. Ak by vám mal odporučiť nejakú hru, pravdepodobne by to bola nejaká z týchto: Ingress, Portal 2, FTL: Faster than Light, alebo v Česku vyrobená stratégia Original War.