+ Plusy
  • Zaujímavý príbeh, ktorý hráča vtiahne
  • Historická presnosť
  • Český jazyk
  • Atraktívne spracovanie formou videí, komiksov a minihier
  • Zabudovaná encyklopédia
- Mínusy
  • Deti, zvyknuté na akciu, môže hra nudiť, ak ich dostatočne nezaujme príbeh a téma
  • Cena - relatívne vysoká cena za krátky zážitok
platformy
vek
Kde si môžete hru kúpiť
Steam

Preskúmajte minulosť svojho dedka v českej hre Attentat 1942

Máte jednoducho znejúci cieľ – zistiť, prečo vášho dedka počas 2. svetovej vojny zatklo Gestapo a poslalo ho do koncentračného tábora.

Atentát je výnimočná hra – a nielen preto, že je vo svojej podstate interaktívnym príbehom. Unikátnou ju robí zvolené médium – ide o kombináciu reálnych filmových záznamov, komiksu a minihier. Vašou úlohou je zistiť, prečo vášho dedka, Jindřicha Jelínka, počas 2. svetovej vojny zatklo Gestapo a poslalo do koncentračného tábora.

Budete komunikovať s osobami, ktoré ho poznali, v komiksových vsuvkách zažijete dobové reálie a v zábavných minihrách si zase môžte vyskúšať neľahké rozhodnutia, ktorým postavy čelili počas vojny.

Na hre pracoval tím historikov a je to cítiť. Príbeh je zaujímavý od začiatku do konca, zvedavosť vás núti pýtať sa jednotlivých postáv stále ďalšie a ďalšie otázky, aj keď priamo nesúvisia s hlavnou úlohou. Práve ich zodpovedaním totiž odomykáte rozsiahlu encyklopédiu, obsahujúcu mnoho zaujímavých faktov.

Prínos pre dieťa
Hra atraktívnou formou prebudí v dieťati zvedavosť a ukáže mu, v akej situácii bolo počas 2. svetovej vojny civilné obyvateľstvo. Je vhodná ako úvod do témy, ktorá je žiakom neznáma, ale svoje si v nej nájdu aj informovanejší žiaci. Okrem toho, že zobrazuje historické udalosti, na ktoré v škole neostáva veľa priestoru, ponúka možnosť vyskúšať si, ako by sme sa v danej situácii zachovali my.
Výhodou je aj relatívne krátka doba hrania. Učitelia (nielen dejepisu) ju tak môžu žiakom ukázať na vyučovaní – aj tým najpomalším zaberie najviac 3 vyučovacie hodiny. Rovnako vhodné je však použiť ju ako domácu úlohu.
Nemalým plusom je tiež jazyková zrozumiteľnosť – celý dabing je v češtine.
Čo hra rozvíja:
Zvedavosť
Hra nenásilným spôsobom vtiahne deti do témy druhej svetovej vojny. Oboznámi ich s osudom (nielen) pražských židov, ale aj dôvodom a priebehom atentátu na ríšskeho protektora Reinharda Heydricha.
Kritické myslenie
Dieťa musí rozmýšľať, ktoré otázky je vhodné postavám klásť a ktoré nie.
Riešenie problémov
Hra núti uvažovať, ako riešiť kritické situácie. Veľa minihier má časový limit, takže rozvíjajú aj schopnosť rýchlo reagovať. Hra tiež učí na daný problém reagovať rozmanitými spôsobmi.
Empatia
Hráč sa počas minihier a rozhovorov vžíva do role postáv a prežíva s nimi ťažké situácie a rozhodnutia.
Námety na diskusiu:
Život v krajine, zachvátenej vojnou
Zamyslite sa nad bežnými problémami, v kontexte zúriacej vojny. Akú váhu majú kritické rozhodnutia v neslobodnom režime, kde vás môže každý chybný krok stáť život?
Koncentračné tábory
Ako je možné, že vôbec mohli vzniknúť ? Prečo sa ľudia k sebe navzájom správali takým otrasným spôsobom?
Rozhodnutia postáv
Ako by ste sa zachovali, keby ste sa ocitli v koži niektorej z postáv v hre?

Počet hráčov: 1

Michal Božík

Michal Božík je psychológ, zaoberajúci sa vo svojom výskume psychologickými aspektmi hrania videohier, ako aj vzťahom medzi videohrami a vzdelávaním. Je aj autorom dokumentárneho filmu o videohrách s názvom Cesta hrdinu. Pracuje ako samostatný výskumný pracovník vo Výskumnom ústave detskej psychológie a patopsychológie. Pracoval ako herný dizajnér v spoločnosti Pixel Federation, predtým pôsobil v programe Teach for Slovakia ako učiteľ, kde pracoval aj na tom, ako prebudiť v deťoch motiváciu k učeniu pomocou hier a technológií. S hrami má bohaté skúsenosti.