Stručný sprievodca cenami hier (2. časť)

V pokračovaní článku sa pozrieme na to, ako funguje model free-to-play na počítačoch, čo je to DLC, Season Pass a Game of the Year Edition.

Model free-to-play sa presunul z mobilov a tabletov cez sociálne siete aj do počítačov. Na Facebooku s ním prerazila hra FarmVille, v súčasnosti najlepšie zarábajú hry Candy Crush Soda Saga a Kim Kardashian: Hollywood. Tzv. sociálne hry k celému systému free-to-play pridávajú ešte sociálny rozmer – možnosť neustále sa porovnávať s kamarátmi, pretekať sa, kto má lepšie skóre, väčšiu farmu, lepší kostým. Navyše vám hra umožní niektoré predmety v hre získať tým, že prosíte kamarátov na Facebooku, aby vám ich poslali. Inými slovami, hra vám dá niečo zadarmo, ak dostanete do hry ďalších ľudí.

Niektorí vývojári počítačových hier však využívajú free-to-play model lepšie. Napríklad hra Team Fortress 2 je zadarmo, spoplatnené sú len kozmetické predmety, ako napríklad rôzne zábavné klobúky, ktorými si personalizujete postavu. Populárne hry League of Legends (LoL), Defense of the Ancients 2 (DotA 2) a Heroes of the Storm (HotS) fungujú na podobnom princípe, kde si hráči dokupujú ďalších hrdinov, kostýmy, zbrane a podobne. Tento systém sa ukázal ako veľmi populárny a prenikol aj do iných žánrov, najmä do MMORPG – obrovských online hier, kde hrajú tisíce až milióny hráčov naraz. Mnohé z týchto hier ponúkajú postup napríklad do 20. levelu zadarmo s tým, že hráč má prístup do základnej časti hry – zvyšok dostane k dispozícii, ak si začne platiť mesačný poplatok.

Kontroverzné sú aj DLC do hier. DLC = downloadable content = sťahovateľný obsah. V skratke ide o akýkoľvek doplnok do normálnej, platenej hry, či už je tento obsah platený, alebo neplatený. Môže to byť čokoľvek, napríklad súbor nových levelov a nová príbehová línia, ktorá rozširuje pôvodnú hru, alebo nové auto do pretekárskej hry, nový kostým pre vášho virtuálneho hrdinu, proste čokoľvek, čo sa dá stiahnuť a doplniť do hry. Kontroverzia nastala, keď hráči v niektorých hrách odhalili, že síce si zaplatia za DLC levely, v skutočnosti sa im ale len odomkli levely, ktoré boli už nahraté na DVD s hrou. Ďalším hrám sa zase vyčíta, že zámerne vystrihávajú obsah z hry, aby ho mohli dodatočne predávať.

Niektoré DLC sú naozaj hodnotné prídavky do hier, rozširujú príbeh a zážitok z hry. Niektoré… ani nie. To je však už na každého osobných preferenciách. Tvrdou realitou však je, že niektoré hry majú extrémne veľa DLC. Notoricky známe sú v tomto hry ako Guitar Hero alebo Rocksmith, kde si do hry dokupujete hromadu nových pesničiek. Keby ste však chceli všetky, napríklad do hry Rocksmith by vás to vyšlo 1 913,58 EUR. To je stále nič oproti hre Train Simulator 2015. Hra sama osebe drahá nie je, ale keby ste si chceli dokúpiť všetky DLC v podobe vláčikov a tratí, vyšlo by to na 3 536,76 EUR. Populárna hra The Sims 3 integruje aj DLC, aj mikrotransakcie. Samotná hra stojí 40 EUR, všetky DLC vyjdú na ďalších 550 EUR, plus hra obsahuje vlastný virtuálny obchod s virtuálnymi predmetmi – v ňom je vyše 3 000 objektov, ktoré kupujete pomocou virtuálnej meny SimPoints. SimPoints však získate len pomocou mikrotransakcií.

Väčšina hier však nezachádza do takýchto extrémov. Tradičná vysokorozpočtová hra stojí okolo 60 EUR, keby ste chceli všetky DLC, tak by vás to vyšlo napríklad na ďalších 50. Vývojári populárnych herných sérií preto často ponúkajú aj tzv. Season Pass – akési predplatné na všetky DLC, čo k hre vyjdú, za lepšiu cenu. Problém je v tom, že niekedy kupujete mačku vo vreci, keďže dané DLC sú ešte len vo výrobe a budú vydané trebárs o pol roka neskôr.

V posledných rokoch sa stali obľúbené detské hry Skylanders a Disney Infinity. Tieto tiež ponúkajú DLC, ale v trochu inej, fyzickej podobe. V bežných obchodoch a hračkárstvach môžete dokúpiť nové plastové hračky/postavičky, ktoré sa potom prenesú do hry a s nimi sa odomkne aj nový obsah, niekedy celé nové svety a nové možnosti. Deti si môžu svoje postavičky priniesť ku kamarátom a zahrať si spolu s nimi. Samozrejme, keby ste chceli nazbierať všetky figúrky, tiež by to nevyšlo práve lacno.

Často býva najrozumnejšie počkať si zhruba rok po vydaní hry, keď vydavatelia majú v obľube hru znovu pustiť na trh a rovno k nej pribaliť všetky DLC. A dovtedy určite vychytajú všetky chyby v hre a opravia problémy so servermi, ktoré sú dnes bežnými pôrodnými bolesťami pri prvom vydaní hry. Takéto kompletné vydania hier zvyčajne majú podtitul Game of the Year Edition alebo Complete Edition.

Je dôležité zvážiť výber správnej platformy na hranie. Kľúčová nie je len počiatočná investícia do zariadenia, ale aj ďalšie náklady spojené s hraním. Mobily a tablety sú lákavé nižšou cenou a na prvý pohľad hrami zadarmo. Avšak tieto hry vlastne zadarmo nie sú a nakoniec to môže vyjsť drahšie ako obyčajná hracia konzola, ktorá dnes už zastúpi aj domáce multimediálne centrum, alebo počítač. Je dôležité uvedomiť si, že s kúpou hernej platformy vstupujete aj do istého ekosystému a každý má svoje výhody aj nevýhody. V konečnom dôsledku vyjde často lacnejšie kúpiť normálnu, plnohodnotnú hru, s ktorou si deti užijú kopu zábavy bez zbytočných obmedzení.

Ak sa vám tento článok páčil, môžete si prečítať jeho prvú časť.

Pavol Ondruška

Zaujíma sa o videoherný priemysel ako celok, s ekonomickými a spoločenskými presahmi.