Tvorivé povolania vo videohernom priemysle

V druhej časti článku o herných povolaniach sa pozrieme na tú kreatívnejšiu časť pracovného trhu.

Čo sa týka výroby, hry sú dnes tvorené podobne, ako napríklad filmy. Presne určené role, desiatky ľudí ladiacich jednotlivé detaily, ďalšie stovky ktoré dávajú dokopy moderné umelecké diela. Pokiaľ to vaše dieťa tiahne k práci na hrách, toto preň môže byť tá správna cesta.

Tvorivosť na prvom mieste

Zlatým grálom kreatívnych herných povolaní je nepochybne hlavný dizajnér. Mohli by sme ho prirovnať k filmovému režisérovi; je to skrátka človek, ktorý zodpovedá za finálnu podobu hry. Vytvárať celkové koncepty ale aj mať prehľad o každej maličkosti, riešiť veľké a malé problémy, to všetko je úlohou hlavného dizajnéra. Na túto pozíciu sa treba samozrejme vypracovať, no dá sa použiť aj skratka – mať talent na všetko, dostatočne si veriť a začať ako nezávislý samostatný vývojár. Napríklad ako Lucas Pope, tvorca hry Papers, please.

TT3_0035

Pre hlavného dizajnéra sú najbližšími kolegami dizajnér úrovní a scenárista. Pokiaľ má vaše dieťa talent na logické a kreatívne myslenie, jedno z nasledujúcich povolaní ho môže zaujať.

Level dizajnér zodpovedá za tvorbu jednotlivých lokácií v hre, za logiku prostredí a ich celkový layout. Je pre neho dôležité mať naštudované základy architektúry, ako aj dobrú priestorovú predstavivosť a orientačný zmysel. Množstvo hier dnes vychádza aj s takzvanými editormi, nástrojmi určenými na tvorbu levelov, ako napríklad v hre Little Big Planet. Takýto editor je skvelým tréningovým nástrojom pre budúceho level dizajnéra. 

LevelDesigner

Scenárista má podobnú úlohu ako pri filme, až na to, že príbehy ktoré tvorí, bývajú oveľa rozvetvenejšie. Predpokladom pre mladých herných scenáristov je znalosť literatúry aj filmového rozprávania, ale aj originalita myslenia a celková kreativita. Pre záujemcov neexistuje nič jednoduchšie, ako vyskúšať napísať poviedku a študovať ako sú rozprávané jeho obľúbené príbehy. Výhodou je, že na to, aby ste sa s dieťaťom o jeho rozprávačských nápadoch bavili, nepotrebujete vedieť o hrách prakticky nič, pretože príbehy fungujú naprieč všetkými médiami rovnako. 

screenplay

Ak však máte doma skôr výtvarného než literárneho umelca, možno pre neho bude vhodná skôr pozícia grafika alebo animátora. Grafici musia mať síce dobrý výtvarný vkus, ale najžiadanejšou je u nich remeselná zručnosťSamozrejme, že sa nezaobíde bez práce s rozličným softvérom, ale to už dnes platí azda o každom inom odvetví.

Dnešné hry sú čoraz viac postavené na vizuálnych efektoch a preto bude po ľuďoch s vycibreným estetickým cítením vždy dopyt. Stačí zobrať pero, papier a Photoshop, a začať prvé kroky ku kariére herného grafického dizajnéra.

maxresdefault

V tretej a poslednej časti článku sa budeme venovať povolaniam, ktoré súvisia priamo s hraním hier a pre väčšinu detí sú teda najatraktívnejšie.

Silvester Buček

Silvester absolvoval mediálne štúdiá na Masarykovej Univerzite. Je spoluzakľadateľom združenia MU Game studies, ktoré sa snaží vytvoriť prostredie na skúmanie nie len digitálnych hier v akademickom prostredí. Prvé hry hrával ešte na Sinclairi, dnes je verný hlavne počítaču. Video hry sú preňho relaxom a únikom a preto na nich oceňuje skôr atmosféru a zážitok, ako originalitu za každú cenu (aj keď sa to samozrejme nevylučuje).