žánre
vek
Kde si môžete hru kúpiť
AppStore Google Play Xbox 360 Marketplace

V Minecrafte ste limitovaní len vlastnou predstavivosťou

Celosvetový fenomén, ktorý zasahuje takmer do všetkých odvetví popkulúry a ponúka nikdy nekončiace dobrodružstvá pre deti aj dospelých. Reč je o ďalšej hre zo studeného severu, no po nahnevaných vtáčikoch poskytuje podstatne kreatívnejšiu zábavu. A najmä vďaka nemu už nikdy nestúpite v domácnosti na tehličky LEGO. Minecraft.

Nápad, ktorý sa netají tým, že sa nechal inšpirovať slávnou dánskou hračkou, sa zrodil v hlave švédskeho programátora Markusa Perssona. Celý svet Minecraftu sa skladá z kociek, ktoré hráč spája do útvarov obmedzených len vlastnou predstavivosťou. Začína na opustenom ostrove a v imaginárnych šľapajách Robinsona Crusoe pretvára virtuálny svet na svoj obraz.

02_valley

Minecraft má dva základné módy hrania. Prvým je mód Survival, v ktorom sa hráč snaží prežiť v nehostinnej prírode opusteného sveta. Aby to však nebolo také jednoduché, v noci vyliezajú rôzne príšery, proti ktorým sa hráč musí brániť. Napríklad tak, že stavia dobre opevnené príbytky a vylepšuje svoju výbavu. Preto je nútený dolovať (Mine) suroviny a z nich potom vyrábať (Craft) rozličné predmety. Tu sa dostávame k hlavnému čaru Minecraftu.

Hráč je totiž svojou zručnosťou a skúšaním rozličných kombinácií schopný vytvárať kompletne nové materiály. Tie sú odolnejšie, či poskytujú väčšie možnosti pre kreativitu. Hráč takto dokáže vyrábať krompáče, sekery alebo lopaty, ale napríklad postaviť aj vysokú pec. V nej sa dá zo železnej rudy taviť železo, ktoré potom dokáže použiť na vytvorenie pevnejších a odolnejších nástrojov.

04_crafting window

Druhým, a teraz už naozaj neobmedzeným spôsobom hrania je Creative Mode. Neobmedzuje sa hladom, ani nebezpečnými príšerami. Od začiatku je dostupné nekonečné množstvo akýchkoľvek surovín, ktorých použitie obmedzujú len hranice vlastnej tvorivosti. Práve v tomto móde vznikajú šialené rozsiahle projekty, do ktorých stavby hráči vkladajú často až stovky hodín práce. Na to, aby bol postup efektívnejší, sa hráči organizujú na komunitných serveroch, kde každý vlastnou troškou pracujú na spoločnom projekte. Týmto spôsobom vznikajú repliky hradov, vesmírnych lodí, mostov, ako aj celých veľkomiest, ktoré ľudia po celom svete vytvárajú doslova kocku po kocke. Hráči, vo väčšine prípadov práve deti, sa pri tomto stavaní naučia systematicky rozmýšľať, pracovať v tíme ako aj zdolávať organizačné prekážky, ktoré im vlastný projekt hádže pod nohy.

05_megacity

Creative mode poskytuje nekonečné možnosti realizácie a preto začína byť vnímaný nie len ako hra, ale čoraz častejšie aj ako platforma na tvorbu osnov a projektov za účelom výučby rôznych tém a predmetov. Existujú nástroje pre učiteľov, ktoré napomáhajú predvytvoriť svety podľa potrieb výučby a ktoré dokážu viesť študentov k cieľu počas celého štúdia. Touto formou je možné naučiť študentov rôzne témy ako história, biológia, cudzie jazyky ale aj matematika. A to už je dôvod, pre ktorý by aj samotnému Jánovi Ámosovi bolo ľúto, že sa nenarodil o 400 rokov neskôr.

08_minecraftedu

Správnou kombináciou kreativity a odhodlania učiteľa, je možné implementovať akúkoľvek pedagogickú osnovu do sveta Minecraftu. Vo viacerých krajinách po celom svete pomáha Minecraft podávať témy hodín žiakom efektívnejšie a praktickejšie, a hlavne svojim sviežim a moderným prístupom vytvára u žiakov záujem učiť sa.

Čo a ako je možné deti naučiť prostredníctvom Minecraftu sa vám budeme snažiť priblížiť v pripravovanej sérii článkov o edutainmente, ako aj použití hier vo vzdelávaní.

Jozef Vančo

Pracuje ako videoherný tester vo firme Pixel Federation. Hry sa hrá od malička no čím je starší, tým viac ho zaujíma herný dizajn a gamifikácia a ich používanie v každodennom živote.