Slúchadlá nás odrezali od detí, tak sme začali počúvať hudbu trochu inak

Ako sme s manželom nastavili pravidlá počúvania hudby a odpojili tak našich teenagerov od ich slúchadiel. Článok od Nicole A.Roach.

Nespomínam si, kedy presne slúchadlá ovládli životy našich detí, ale nebola som s tým samozrejme vôbec spokojná. Naši teenageri boli odrazu čoraz viac ponorení do počúvania hudby. Napokon, aj ja som v ich veku počúvala na svojom Walkmane Michaela Jacksona, Princa, Davida Bowieho a Run-DMC.

V tom čase ale slúchadlá neboli tak pohodlné a príjemný nebol ani zvuk, ktorý z nich vychádzal. Kazety sa domotali, CDčká začali preskakovať, batérie sa rýchlo vybili a albumy boli drahé. Ale dnešná kombinácia lacných streamovacích služieb (napríklad Spotify), algoritmicky zostavovaných playlistov a nekonečná zásoba hudby spôsobili, že je ťažšie sa od nich odtrhnúť.

Keď sme si s manželom všimli, ako nás deti „odstrihávajú“ pri umývaní riadu, keď sú v detskej alebo keď cestujeme v aute, začalo nás zaujímať, čo vlastne počúvajú a ako si vysvetľujú texty týchto pesničiek.

A tak sme urobili pokus: Vždy, keď spolu pôjdeme autom, si každý z nás skúsi byť DJom. Spoločne budeme počúvať hudbu, rozprávať sa o nej – o hudobníkoch, textoch a prečo sa nám páčia. Pri púšťaní hudby sa vystriedali nielen naši teenageri, ale aj manžel a ja. A popritom sme si stihli aj vymeniť názory o kontroverznom obsahu v hudbe našich detí.

 

spotify

 

Denne sme tak v aute počúvali zmes pesničiek od interpretov ako Rihanna, Stevie Wonder, The Weeknd, Drake, Erykah Badu a ďalších. S manželom sme lepšie porozumeli vkusu našich detí a tiež sme mali možnosť podeliť sa o príbehy z nášho dospievania. Verte či nie, pár krát sme sa skvelo porozprávali a ako bonus sme sa dokázali zhodnúť aj na niekoľkých umelcoch (nie na Michael Jacksonovi).

Teraz už je to rodinný rituál. Akonáhle nastúpime do auta, každý chce byť prvý, kto pripojí svoje zariadenie k reproduktorom. A aj keď občas nie je jednoduché vydržať pri hudbe našich detí (alebo hudbe môjho manžela), som rada, že sme objavili nový spôsob, ako zdieľať média a spomienky.

Ak hľadáte spôsoby, akými by ste mohli s deťmi hovoriť o hudbe, tu je niekoľko nápadov do konverzácie:

Hovorte o kreativite

Každá generácia má iný cit pre hudbu. Spomínam si, ako moji rodičia zdvíhali obočie nad tým mojim. Takže preberať hudbu ako umeleckú formu môže byť veľmi poučné.

Pýtajte sa: Ako sa hudba mení naprieč rôznymi časovými obdobiami? Čo formuje texty umelcov? Ako rôzne žánre pomáhajú interpretovi vyjadriť svoje myšlienky? Prečo si konkrétny umelec vybral tieto nástroje? A tiež aj: Prečo sa ti páči táto pieseň?

Hovorte aj o kontroverzii

Ak narazíte na nadávky či inak explicitné texty, využite to ako príležitosť pýtať sa, či sú vyjadrené hodnoty vhodné, či už v skladbe alebo v reálnom živote.

Pýtajte sa: Prečo autor v texte použil hoc aj vulgárne slová, či iný, explicitný obsah? Čo by pieseň stratila bez takýchto slov či slangu? Je to, o čom sa v piesni spieva normálne správanie?

Hovorte o reklame v hudobnom priemysle.

Pomôžte deťom pochopiť, že výkon umelca, osobnosť a jeho prezentácia sú o predaji albumov – nie nevyhnutne o tom, akými sú ľuďmi v reálnom svete.

Pýtajte sa: Čo predáva hudbu? Je „populárne“ vždy dobré? Ako tvoria hudobné programy a aplikácie nutkanie, ktorým nás udržujú v online svete?

Autor pôvodného článku: Nicole A. Roach

Preložené autorom Vĺčata.sk z Common Sense Media, Americkou neziskovou organizáciou, ktorá pomáha rodinám robiť správne rozhodnutia v dnešnom svete médií a technológií. Pôvodný článok nájdete tu:

Earbuds Made My Teens Tune Me Out, So I Changed How We Listen to Music

logo-common_sense_media-screenrgb

Jakub Celušák

Jakub študoval Manažment a Marketing na Univerzite Komenského v Bratislave, zaujíma sa o všetky typy hier (nie len videohry), gamifikáciu a herný dizajn. Ak by vám mal odporučiť nejakú hru, pravdepodobne by to bola nejaká z týchto: Ingress, Portal 2, FTL: Faster than Light, alebo v Česku vyrobená stratégia Original War.