3 spôsoby, ako počítačové hry pomáhajú chorým deťom

Ešte aj dnes sa občas stretneme s pohľadom, že počítačové hry sú len márnením času pred monitorom. Už dávnejšie sa však najmä v zahraničí začali objavovať štúdie dokazujúce, že počítačové hry môžu pomôcť stimulovať postihnuté deti k lepším výkonom a celkovo zlepšovať ich zdravotný či mentálny stav.

Ako môžu hry pomáhať?

Hranie počítačovej hry je vlastne kognitívny proces, pri ktorom sa dieťa musí naučiť súbor pravidiel a svojou šikovnosťou musí uspieť a naplniť cieľ danej hry. Prvá polovica hrania – učenie sa pravidiel a postup podľa týchto pravidiel – sa odohráva prostredníctvom mentálnych činností, ako je rozmýšľanie, strategizovanie a plánovanie. Druhá – ovládanie danej hry – potom spočíva v mechanickom zadávaní príkazov, a teda v koordinácii jemnej motoriky a hand-to-eye koordinácii (spolupráca očí a rúk).

Hry teda môžu zábavnou formou pomôcť postihnutým alebo chorým deťom s rôznymi mentálnymi či fyzickými aktivitami, ktoré by inak museli prácne doháňať prostredníctvom rehabilitácií či cvičenia.

 

  1. Počítačové hry pomáhajú deťom s mozgovou obrnou

luis-pena-demo-lp-pad-xbox-disabilities

Štúdia, ktorá sledovala 17 detí s mozgovou obrnou počas strednodobého hrania štyroch jednoduchých hier ovládaných telom na systéme Nintendo Wii, ukázala, že u nich nastalo zlepšenie jemnej motoriky. Deti postihnuté týmto ochorením spravidla využívajú iba jednu, a to dominantnú polovicu tela. Vďaka hraniu hier Nintendo Boxing alebo Dance Dance Revolution bolo u týchto detí pozorované obojstranné zapájanie pohybového aparátu. Neznamená to síce, že by sa hrami dali nahradiť ostatné rehabilitačné aktivity, ale keďže tieto hry sa odohrávajú v príjemnom prostredí a deti veľmi baví sa ich hrať, ide o vítané obohatenie ich každodennej rutiny.

 

2. Počítačové hry pomáhajú deťom s poruchami učenia3

 

Niektoré deti majú problémy so sústredením, pomalšie vnímajú, alebo majú rovno vrodenú poruchu učenia, ale je ťažké nájsť dieťa, ktoré by si neužívalo videohry. Preto sa učitelia, rodičia a hlavne vývojári začínajú čoraz častejšie zaujímať o gamifikáciu – prevádzanie zábavných herných mechanizmov do iných prostredí – napríklad do školskej výučby. Dobre vymyslené hry totiž deťom ponúkajú možnosť určovať si vlastné tempo učenia a svojou interaktivitou sa vedia prispôsobiť individuálnym požiadavkám hráčov. Sofistikovaným systémom odmien ich motivujú k stále lepším výkonom a intenzívnejším sedeniam nad látkou. Navyše sa učenie neodohráva verejne a dieťa si tak môže zachovať sebaúctu, o ktorú niekedy v kolektíve prichádza pomalším chápaním. Určite sme však ešte neobjavili softvér, ktorý dokáže suplovať dobrého, pozorného učiteľa a už vôbec nie rodiča. Vzdelávacie hry im však často dokážu uľahčiť prácu.

 

3. Počítačové hry pomáhajú deťom s telesným postihnutím

IMG_1748-1024x682

Aj deti s rozličnými telesnými postihnutiami sa predsa chcú zaradiť do spoločnosti a o čom lepšom sa dá dnes so spolužiakmi porozprávať, než o počítačových hrách? Charita Special Effect preto bezplatne pomáha postihnutým deťom s inklúziou do spoločnosti tým, že pre nich konštruuje rozličné pomôcky, aby mohli ovládať populárne počítačové hry, aj keď im to ich telesný hendikep nedovoľuje. Virtuálny automobil či futbalový tím sa potom zrazu z nezvládnuteľného premení na rovnako prístupný, ako ho vnímajú aj zdravé deti. A to za ten detský úsmev určite stojí.

 

A čuduj sa svete, aj na Slovensku sa ľudia venujú hrám, ktoré pomáhajú tým najslabším. Prečítajte si náš veľký rozhovor s 13-ročným Ondrejom Vráblom.

 

Teodor Kuhn

Teodor sa venuje štúdiu príbehov vo všetkých podobách. Má rád funkčné veci a dobrých ľudí.