8 českých a slovenských náučných videokanálov, ktoré sa oplatí sledovať

Čo pozerať na internete, ak sa chcú vaše deti vzdelávať? Prinášame vám zaujímavé videá v českom a slovenskom jazyku, ktoré vám túto úlohu zjednodušia.

Populárna veda sa na internete teší veľkej pozornosti, avšak bez znalostí anglického jazyka sa k vám veľa zdrojov nedostane. Našli sme preto hneď niekoľko príkladov zo Slovenska a Česka, ktoré vás niečo naučia.

 

Baštrng

Michal Kubovčík sa v týchto videách venuje širokej škále tém. Od literatúry, cez anatómiu, až po prvú pomoc. Na podávanie faktov využíva svojské humorné asociácie. Vďaka nim si divák veľa zapamätá a hlavne študentom ušetria veľa času nad knihami.

Venuje sa trom konceptom:

1. Literatúra 

Ponúka zábavný spôsob, ako si zjednodušiť povinné čítanie. Diela častokrát vsádza do súčasnej doby a využíva slang študentov, aby jednoducho interpretoval aj tie najzložitejšie kúsky beletrie. Tieto videá sú využívané aj samotnými učiteľmi v školách a stali sa populárne najmä medzi maturantmi.

 

2. Prvá pomoc 

Naučiť sa podať prvú pomoc je možné aj pomocou humoru. Pre mnohých zložité témy, aj infarkt myokardu, vysvetlí slovnými hračkami, ktoré môžu iným zachrániť život.

 

3. Ostatné témy, ktoré pomôžu pri učení sa 

Podobne sa venuje aj iným témam, ktoré pomáhajú pri učení. Napríklad táto zábavná pieseň o lebke s podmazom melódie ľudovej piesne.

 

Inferno na polici

Tento kanál sa venuje kvalitnej literárnej kritike. Zväčša ide o aktuálne populárne knihy, ktorým vytkne relevantné problémy s dejom či postavami. Na konci videa youtuberka navrhuje odporúčané čítanie. Kanál je vhodnejší skôr pre staršie deti (15+) hlavne kvôli svojskému humoru a občasnému použitiu nadávky.

 

JurajVie

Kanál, ktorý sa zaoberá mnohými otázkami z ekonomiky,  marketingu, astronómie, IT, dokonca aj fyziky. Videá oslovia najmä starších, ktorí sú hladní po poznaní všetkého.

 

RTVS HiStory

Príjemne spracovaná animácia z dielne Slovenskej televízie sa venuje dvom a viacerým historickým udalostiam, ktoré spája určitý koncept. Výhoda je úplná dostupnosť pre všetky vekové kategórie a krátka, ľahko stráviteľná minutáž.

 

Po lopate s Lukášom Frlajsom

Medzi mladými veľmi populárny youtuber Lukáš Frlajs vysvetľuje rôzne technické a vedecké problémy jednoduchou rečou. Orientuje sa primárne na vesmír, jeho objavovanie a teoretické znalosti.

 

Český youtuber Martin Rota a jeho Vědecké kladivo

Asi najznámejší projekt tohto žánru v Čechách. Vědecké Kladivo sa snaží u divákov vzbudiť záujem o to, ako veci fungujú a prebudiť v nich zvedavosť. Zároveň však zdôrazňuje dôležitosť dôkazov a princípy vedeckých metód. Videá sú cielené hlavne na stredoškolské publikum.

 

Be Wise

Je čas na kritické a skeptické myslenie. Pomerne málo známy kanál BeWise sa snaží rozbiť niektoré zakorenené predsudky a objasniť rôzne témy zo psychológie a populárnej vedy.

 

TedX zo Slovenska

Účelom podujatí TEDx je podnietiť diskusie a inšpirovať. Sú to samoorganizované akcie a nesú značku TEDx, kde x = nezávisle organizované podujatie TED. Na Slovensku ich poznáme niekoľko a každý má svoju vlastnú webstránku, na ktorej sa dopracujete k záznamom z prednášok rôznych zaujímavých hostí.

http://www.tedxbratislava.sk/videa-z-tedxbratislava-2016/

http://www.tedxkosice.com/

http://www.tedxtrencin.sk/2016

http://www.tedxkezmarok.sk/videa/

 

BONUS:

True Štúr, film

Film z produkcie RTVS, ktorý dramatizuje vyšetrovanie posledných dní života Ľudovíta Štúra k dispozícii zadarmo v ich videoarchíve.

Ak vás videá zaujali, môžte si prečítať aj náš predchádzajúci diel: Populárna veda na Youtube: 10 kanálov, ktoré vám vysvetlia, ako funguje svet.

Poznáte ďalšie videá, ktoré sme nespomenuli? Napíšte nám o nich do komentárov!

Tento článok vznikol v spolupráci s projektom detinanete.sk

25-nadacia_logo_new

Kristína Doliňáková

Kristína pracuje v oblasti počítačov a IT. Venuje sa dobrovoľníctvu a zážitkovému vzdelávaniu. Fascinujú ju hry každého žánru a zaujíma sa o ich vplyv na vývin človeka. Nemyslí si, že hranie hier je len pre deti.