Ako využívať videohry priamo v triede? Tipy od slovenských učiteľov

V dnešnej dobe sa čoraz viac hovorí o ich využití priamo vo vyučovaní. Ako môžu obyčajné hry či videohry pomôcť žiakom učiť sa?

Kto si spomína na Pokémonov? Je dosť možné, že generácia vyrastajúca na prelome milénia si ich pamätá až príliš podrobne. Hru, pri ktorej deti nemali problém zapamätať si detailné údaje stoviek rozdielnych príšeriek, oceňuje autor Greg Toppo, propagujúci herné prvky vo vzdelávaní. Pokémon „naučil deti analyzovať a klasifikovať vďaka výmene kartičiek so špecializovaným textom,” vysvetľuje pre Washington Post.

 

Greg Toppo napísal knihu “The Game Believes in You”, no nie je jediný, kto hovorí o edukatívnom prínose videohier. Videohry a hry sú totiž často jednou z prvých vecí, do ktorej sa deti pustia po návrate zo školy. Prečo by ich nemohli hrať už aj v škole? A to nielen podpultovo – cez prestávky alebo pod lavicou – ale v spolupráci s učiteľom. Viacerí učitelia to skúšajú v praxi, a to nielen v zahraničí, ale aj na Slovensku.

 

Spoznať herné správanie

Keď učiteľ Juraj Šimkovič prebral na hodine informatiky všetko predpísané učivo, vyčlenil časť hodiny na voľné hranie videohier. Žiaci hrávali obyčajné strieľačky alebo preteky, obľúbená bola aj kooperatívna hra Oheň a voda (voľne dostupná, dvaja hráči na jednom počítači). Učiteľ Šimkovič si všímal, ako sa hráči správajú. Ako zvládajú stres pri čoraz ťažších leveloch, kto s kým spolupracuje a naopak, kto je vyčlenený, ako žiaci vytvárajú tímy a kto sa profiluje ako prirodzený líder.

 

Juraj Šimkovič vyučuje na Súkromnej základnej škole v Novej Dubnici, poznatky z pozorovania však využil najmä pri náplni inej funkcie. Na polovičný úväzok je tiež „manažérom šťastia”. Má za úlohu zakomponovávať do vyučovania aj mimo neho zábavu: edukatívne aj oddychové hry. A to všetko komunikovať s rodičmi, pretože považuje za kľúčové, aby potrebu hier pri vyučovaní pochopili najmä oni.

 

 

Poznaním herného správania žiakov vie dnes tento učiteľ lepšie plánovať aktivity pre deti. Minulý rok rozbehol cez prestávky turnaj v stolnom hokeji, ktorý zožal obrovský úspech. „Všimli si, že aj keď sme malá škola a žiaci sa poznajú, majú problém s vystupovaním na školských akciách. Chceli sme, aby sa pri turnaji spoznali aj medzitriedne a menej sa hanbili vystupovať,” vysvetľuje Šimkovič. Zároveň však nastavil aj prísne pravidlá. Pokiaľ za ním prišiel triedny učiteľ, že niektorý zo žiakov si nestíha plniť školské povinnosti, turnaj mal načas zakázaný.

 

Základom sú podľa Šimkoviča hry ako Sims, kde sa deti učia neustále vylepšovať svoje schopnosti, ale nezabúdať pritom na zábavu a priateľov. Alebo hry ako Age of Empires, kde spoznávajú históriu. „Žiaci nie sú pri hre takí zviazaní, organizovaní. Sú spontánnejší a informáciám tak dokážu porozumieť lepšie.“

 

Pre deti zo sociálne slabšieho prostredia

Videohry na vyučovaní využíval aj Michal Božík, ktorý učil na školách v Poprade a v Malackách v rámci projektu Teach for Slovakia. „Hry dokážu motivovať. Podľa výskumov (a mojej skromnej praxe) najlepšie reagovali deti, ktorým išlo bežné vyučovanie slabšie a tiež deti zo sociálne slabšieho prostredia,” opisuje svoje skúsenosti.

 

V školách, ktoré predtým videohry nevyužívali, sa rozhodol začať s hrami opatrne. Tak, aby si získal dôveru detí, ale najmä vedenia. Na angličtine a nemčine používal @gamifikovanú aplikáciu Duolingo, cez ktorú prideľoval aj domáce úlohy. Vždy volil anglickú verziu hier, aj keď existoval preklad. Žiaci tak prirodzene popri zábave absorbovali cudzí jazyk. (Zoznam hier, ktoré Michal Božík k jednotlivým hodinám odporúča, je na konci článku.)

 

 

Podľa Božíka je dôležité, aby si každý učiteľ nechal voči videohrám otvorenú myseľ. Ak si ich sám vyskúša, uvidí v nich edukačné prvky, ktoré by poznajúc svojich žiakov mohol na hodinách použiť. „Kolega, učiteľ matematiky, napríklad na jednej prednáške našiel využitie hry Age of Empires na matematiku. Hráči vidia na záver úspešnej misie tabuľku s výsledkami – koľko má kto vojakov, postavených budov či surovín. Hneď spozoroval, že to vie využiť na svojich hodinách,” vysvetľuje Božík.

 

Prečo môžu hry pomôcť?

Dobre vytvorená hra neodmeňuje nekoncentrovanú snahu a bezmyšlienkovité opakovanie. Namiesto toho oceňuje cvik, vytrvalosť a odvahu riskovať,” vysvetľuje spomínaný autor knihy Greg Toppo. Podľa neho videohry navádzajú dve dôležité situácie: objavovanie a neúspech. Na jednej strane prirodzenú radosť z odomknutia ďalšej úrovne, na druhej zmierenie sa s neúspechom, stratou všetkých životov. Učitelia majú často problém do vyučovania zakomponovať práve tieto druhy zážitkov.

 

Odborníci pre The Atlantic vysvetľujú, ako dokážu videohry pomôcť tam, kde školy ťahajú za kratší koniec. Deje sa to najmä pri správnom dávkovaní učiva pre celú triedu – kým šikovnejšie deti v triede sa nudia, iné sú frustrované z rýchleho tempa. Videohry dokážu zamestnávať žiakov tak, aby každý zvládal svoju individuálnu úroveň. Ak sa nastaví spoločný cieľ, hráči si môžu sami manažovať, za aký čas k nim dospejú.

 

Učiteľ Juraj Šimkovič však na záver odporúča ešte jedno: nezabudnúť vyčleniť žiakom voľný čas, aby sa hrali samé. Neorganizovať, ale nechať ich s odborným dozorom vyberať či vytvárať hry podľa vlastného rozhodnutia.

 

Ste učiteľ a využívate hry alebo herné prvky vo vyučovaní? Ozvite sa nám a podeľte sa so svojimi konkrétnymi tipmi.  

Michal Božík odporúča tieto hry 
Informatika 
Code Combat, aplikácia Code.org.
Chémia, Fyzika
Little Alchemy
Biológia
Spore
Angličtina
Duolingo, Little Alchemy, Age of Empires 2
Dejepis
Age of Empires 2, Rome: Total War, Civilization, Valiant Hearts: The Great War
Náuka o spoločnosti
Age of Empires 2, Rome: Total War, Civilization
Ekonómia
Civilization, Rome: Total War
Emocionálna inteligencia
Brothers: A Tale of Two Sons , Valiant Hearts: The Great War

 

Tento článok vznikol v spolupráci s projektom detinanete.sk

nadacia orange

Denisa Gdovinova

Denisa vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Komenského a pracuje ako redaktorka v časopise .týždeň. O videohry sa začala zaujímať, až keď jej bolo podozrivé, ako ju čoraz viac ľudí presviedča o tom, že tablety a počítače kazia deti. Teraz sa preto rada rozpráva s ľuďmi, ktorí hľadajú kreatívne spôsoby, ako ich využívať.