Zamyslenie nad tým, ako zobrazujú homosexualitu počítačové hry

Téma, ktorú sa našej spoločnosti ešte nepodarilo úplne spracovať. Je ťažké sa o nej rozprávať, pretože v množstve ľudí vyvoláva odpor a nesúhlas. Počítačové hry ale často vznikajú v krajinách, ktorých pohľad na homosexualitu je formovaný rokmi verejnej diskusie. Je zaujímavé pozrieť sa, ako pristupujú k tejto téme.

Homosexuáli to v hráčskej komunite nemajú ľahké

Štúdia, ktorá skúmala pocity homosexuálnych hráčov a hráčiek, zistila, že sa ocitajú pod dvojitým tlakom. V prvom rade – kultúra počítačových hráčov neakceptuje homosexualitu. Napriek tomu, že intuitívne by sa malo jednať o kultúru “nerdov”, zvyknutých na opovrhovanie väčšiny a preto empatickejších voči odlišnostiam, v skutočnosti ide o silne machistické prostredie. Bežnou nadávkou je tu slovo “faggot” (pejoratívum “buzerant”) a nekvalitné predmety v hre či nepriaznivý vývoj hry sú často označované ako “gay”. V druhom rade – mainstreamová kultúra homosexuálov vo všeobecnosti nemá veľmi priaznivý pohľad na počítačové hry. V boji o rovnoprávnosť by jej asociácia so subkultúrou, ktorá býva označovaná ako detinská či nezmysluplná mohla skôr uškodiť. Homosexuálni hráči sú teda neprijímaní na obidvoch frontoch.

 

V hre Overwatch sa o homosexualite najpopulárnejšej postavy Tracer počas hry nedozviete. Táto informácia je spomenutá iba v doplnkových informáciách.

 

Preto je pochopiteľné, že si ťažko hľadajú diela, ktoré by im ponúkli dôstojnú reprezentáciu. Je ťažké nájsť hru zodpovedajúcu ich pohľadu na to, čo je to vlastne homosexualita a ako k nej pristupovať.

 

Zaujímavý dotazník o homosexualite v hrách si môžete spraviť aj tu.

Aké hry preferujú homosexuálni hráči?

Iná štúdia zisťovala preferencie homosexuálnych hráčov za cieľom “využitia ich nenaplneného finančného potenciálu”. Inými slovami – ako ušiť produkt, ktorý by si gay hráči kúpili, pretože by napĺňal ich predstavu o zobrazovaní homosexuality. Napriek svojmu zameraniu ukazuje zopár zaujímavých trendov:

 

Homosexuálni hráči preferujú rpg hry a hlboký naratívny zážitok. Dávajú prednosť hlbokej imerzii a patria skôr k hráčom nenásilných hier. A čo je najdôležitejšie, uprednostňujú obsah, v ktorom je homosexualita vykresľovaná v pozitívnom svetle alebo ako rovnocenná k heterosexuálnym partnerstvám.

 

Toto očakávanie v zásade napĺňajú dva typy hier:
  1. Diela, ktorých hlavnou či vedľajšou témou je homosexualita a sexuálna identita
  2. Diela, v ktorých táto téma nie je nosná, avšak niektoré postavy alebo vzťahy majú homosexuálnu podstatu

Hry, ktoré sa homosexualite nevyhýbajú

V prvej kategórii zatiaľ veľa hier nenájdeme a ak áno, skoro vždy sa jedná o nezávislé tituly. Medzi tie najúspešnejšie patrí hra A normal lost phone., alebo hra Gone Home. Tu sa ako americká študentka po rokoch vraciate zo študijného pobytu v Európe – ale doma vás nikto nečaká. Nebudeme prezrádzať dôvod, ale jednou z viacerých tém tejto hry je aj sexuálna identita. Gone Home sa vďaka tomu dostala aj na zoznam hier neodporúčaných Kresťanskou Hráčskou Organizáciou.

 

V druhej kategórii sa naopak nachádza množstvo AAA titulov. Tie sa často snažia s homosexualitou pracovať tak, že na ňu napríklad – nekladú dôraz.

Fallout

V sérii hier Fallout sa homosexuálne postavy objavujú pomerne bežne. O niektorých sa to nikdy nedozviete určite, niektoré o tom utrúsia zmienku, iné vám napríklad zložia kompliment alebo vás otvorene zvádzajú. Herný svet Falloutu je verný realite, pretože homosexuáli v ňom nespadajú do jednoznačných kategórií a homosexualita v ňom nie je determinujúca vlastnosť, ale iba jedna z tisíca ďalších charakteristík. Nájdete ich medzi vplyvnými postavami, aj tými zanedbateľnými, medzi dobrými, aj medzi nepriateľmi. Herný svet tak homosexualitu štandardizuje a nerobí z nej tému. Fallout 2 z roku 1998 bol okrem toho prvá hra, ktorá ponúkala svadbu medzi rovnakými pohlaviami. Túto tradíciu si teda udržuje už skoro 20 rokov.

 

fallout 2

Tomb Raider

Lara Croft, najznámejšia postava zo sveta videohier, je tiež predmetom takejto diskusie. V začiatkoch série bola nevkusne sexualizovaná, čo určite neprospelo povesti videohernej komunity. Dej hier Tomb Raider však nemapoval jej vzťahový život, ale akciu a napätie. O re-boote hry z roku 2013 sama autorka scenára hovorí: “Nechcela som do hry zaradiť Larinho priateľa. Nezdalo sa mi, že by si to dej vyžadoval. Ale páči sa mi, že verejnosť diskutuje o vzťahu Lary a Sam (vedľajšia ženská postava). Je fajn, že moje postavy zaujali natoľko, že ľudia riešia, či medzi nimi mohlo niečo byť.” Kde ja nakoniec pravda, musíte už zistiť na vlastnú päsť, ale to, že legendárna Lara Croft v rukách scenáristky otvára témy homosexuality, je zaujímavý posun od vyprázdneného sexuálneho objektu, ktorý predstavovala doteraz.

 

tomb rider 4

Dragon Age

Vo fantasy hre na hrdinov Dragon Age je celkovo pohľad na homosexualitu veľmi liberálny. Počnúc druhým dielom je možné nadviazať romantický vzťah s hociktorým z vašich spoločníkov, nezávisle od pohlavia (hráči si, tak, ako vo väčšine hier, na začiatku vyberajú pohlavie svojho hrdinu). Nejde pri tom o to, že by všetci spoločníci v tejto hre boli bisexuálni, ale o to dať hráčom rovnaké možnosti. Ak hrá hru heterosexuálny hráč, má možnosť zachrániť svet a získať pri tom srdce postavy, ktorá je mu najbližšia. Vývojári z BioWare sa rozhodli, že chcú dať tú istú možnosť aj homosexuálnym hráčom.

The Sims

Zaujímavá svojou diplomatickosťou je známa hra The Sims. Jedná sa o simuláciu života – so svojimi postavičkami si zariaďujete bývanie, hľadáte zamestnanie a vytvárate vzťahy. Vo vašom meste sa primárne nenachádzajú žiadni homosexuáli. Ak sa však rozhodnete s vašou postavičkou flirtovať a následne randiť s niekým toho istého pohlavia, odomknete v programe možnosť homosexuality. A v meste sa začnú postupne objavovať gay páry aj nezávisle od vás.

 

sims be proud

 

Toto riešenie je vskutku šalamúnske. Ak by v hre boli od začiatku zaradení homosexuálni susedia, v konzervatívnych kruhoch by to vyvolalo škandál a znížilo predávanosť hry. Takto však na možnosť homosexuálnych partnerstiev prídu iba ľudia, ktorí v hre nemajú problém flirtovať s rovnakým pohlavím.

 

Úskalia sa však nájdu vždy a aj napriek snahe okolo hry vznikla vášnivá debata. Možnosť vôbec flirtovať s rovnakým pohlavím sa nepáčila ľuďom, ktorí majú s homosexualitou problém. A to, že v amerických mestách predsa vždy žili aj homosexuálne páry, bezohľadu na to, či im to susedia najprv schválili vlastným príkladom – sa zase nepáčilo advokátom opačnej strany. Aj to dokazuje, akou kontroverznou je táto téma a že nájsť riešenie ešte zopár rokov potrvá.

 

the sims 4

 

Homosexualita je výbušnou témou, a to obzvlášť v segmente počítačových hier, ktoré sú ešte stále vnímané ako produkt výhradne pre deti. Pre odporcov homosexuality je ľahké obviniť aj neškodné tituly z propagandy a ovpylvňovania mladistvých. To je jeden uhol pohľadu. Druhý je ten, že homosexualita je v modernej spoločnosti bežne prítomná a akceptovaná vec. A preto by sa jej ani počítačové hry nemali vyhýbať.  

Teodor Kuhn

Teodor sa venuje štúdiu príbehov vo všetkých podobách. Má rád funkčné veci a dobrých ľudí.