+ Plusy
  • Pozitívne myšlienky ako ochrana prírody a ekológia, podpora vysádzania stromov pri zakúpení hry
  • Vhodné pre najmenších, neobsahuje násilie a má jednoduché ovládanie
  • Namotivuje deti k návšteve a objavovaniu prírody
- Mínusy
  • Hra môže byť pre pokročilých hráčov v určitých momentoch frustrujúca
platformy
vek
Kde si môžete hru kúpiť
Steam Apple Arcade

Fotografujte zvieratká, aby ste zachránili ostrov v Alba: A Wildlife adventure

Jednoduchá hra, vhodná pre kohokoľvek z rodiny, ponúka silné posolstvo o záchrane prírodných endemitov. Deti sa pri nej naučia aj poznatky z biológie.

Alba a Wildlife adventure je dobrodružná adventúra pre jedného hráča, od autorov populárnej hry Monument Valley. Je bez násilia a vhodná už od 5 rokov. Hovorí príbeh mladého dievčatka menom Alba, ktorá sa po tom ako pomôže delfínovi uviaznutému na pláži,  rozhodne vytvoriť s kamarátkou ochranárske duo. Za zvyšok svojich letných prázdnin sa rozhodne dokázať obyvateľom malého španielskeho ostrova, že sa na ňom naďalej vyskytuje mnoho vzácnych živočíchov, ktoré si zaslúžia záchranu. Väčšinu hry tak deti v role Alby hľadajú a fotia rôzne vtáky a iné živočíchy v ich skutočnom životnom prostredí, riešia ľahké logické hádanky a komunikujú s obyvateľmi ostrova. Navyše, kúpou hry podporíte výsadbu stromov.

Prínos pre dieťa:
Hra je naozaj pre každého, má jednoduché ovládanie a podporuje dotykovú obrazovku, ako aj pripojenie herného ovládača. Neobsahuje násilie, nadávky ani nič inak nevhodné pre deti. A aj keď je angličtina či iný cudzí jazyk výhodou, k zážitku nie je nevyhnutné ich ovládať.
Úlohy pre hlavnú hrdinku variujú od fotenia rôznych zvieratiek, cez opravu lavičiek až po plíženie sa za nekalým investorom, ktorý sa chystá podplatiť starostu. V titule neexistuje šanca prehrať, všetko je bez stresu a je možné si hru vychutnať vlastným tempom.
Neskúsených hráčov určite nadchne, tým seniornejším môžu niektoré obmedzenia na začiatku hry prekážať. Napríklad, v prvých minútach sa deti stretnú s kopami smetí na ostrove. Zo začiatku sa však nedajú upratať a hra to možnosť odomkne až neskôr.
Rodičia neskôr môžu “Albu” využiť ak inšpiráciu k prechádzke v skutočnej prírode, pričom podobná aplikácia, akú dievčatko používa na identifikovanie živočíchov naozaj existuje. O tých, ktoré pomáhajú rozoznať rastliny sme už písali v článku Appky babky bylinkárky.
Čo hra rozvíja:
Poznatky o biológii
V hre sú zobrazené zjednodušené kresby reálnych zvierat. Ich latinský názov a biotop v ktorom sa vyskytujú.
Ekologické cítenie
Aktívne sa poukazuje na nutnosť opravovať verejné priestory, starať sa o prírodu a odstraňovať jej znečisťovanie.
Pozitívne role
Ako mladé dievča je Alba starými rodičmi a okolím podporovaná v jej cieľoch.Zakaždým, keď sa od nej vyžaduje reakcia, tak sa hra prepne do malej úlohy kedy musí hráč kývať hlavou na znak áno-nie. Tieto drobné detaily vytvárajú spoločne krásny kontext pozitívnych príkladov pre najmenších hráčov.
Námety na diskusiu:
Zvieratá z hry
Ktoré zvieratká z nášho prostredia deti poznajú ? Vedia ich nazvať slovenskými či českými názvami? Pamätajú si ešte latinské názvy z hry?
Enviromentálne myslenie
Hovorte s deťmi o tom, kde vnímajú správny stred medzi ľudským zásahom do prírody a kedy naopak už ju človek ničí. Využite príklady z hry. Je stavba hotela na malom ostrovčeku katastrofa pre zvieratá? Prečo? A ako by sa pozitívne, ale aj negatívne zmenil život terajších obyvateľov?
Využitie mobilu
Smartphone je v tejto dobe už plnohodnotný digitálny “švajčiarsky nožík”. Alba využila jeho kameru a aplikáciu na identifikovanie rôznych zvieratiek žijúcich na ostrove. Aké ďalšie funkcie mobilného telefónu deti poznajú? Ktoré by im mohli v prírode či v bežnom živote pomôcť?

 Počet hráčov: 1

Jakub Celušák

Jakub študoval Manažment a Marketing na Univerzite Komenského v Bratislave, zaujíma sa o všetky typy hier (nie len videohry), gamifikáciu a herný dizajn. Ak by vám mal odporučiť nejakú hru, pravdepodobne by to bola nejaká z týchto: Ingress, Portal 2, FTL: Faster than Light, alebo v Česku vyrobená stratégia Original War.

Vĺčata majú nový domov

Impact Games a Vĺčatá sa spájajú pod značkou Impact Games

Náš obsah ďalej nájdete na blogu

gamifactory.eu