Letné prechádzky sú opäť v kurze, vďaka Pokémonom a ďalším AR hrám

Je to už nejaký ten rok, kedy sa v mobiloch objavila prvá aplikácia, ktorá k obyčajným prechádzkam pridala herné prvky. Aké alternatívy odporúčame?

AR je skratka pre Augumented Reality, čo je možné preložiť ako “vylepšená skutočnosť”. Hry, ktorým sa budeme v tomto článku venovať, využívajú GPS navigáciu v mobilných zariadeniach a na mapy skutočného sveta premietajú virtuálnu hernú vrstvu.

 

Pokémon Go

Túto aplikáciu nie je treba predstavovať. Písali sme o nej už pri jej vzniku. Popularitu si však udržala doteraz. Nachádza sa v nej množstvo mechanizmov, ktoré vytvárajú motiváciu prechádzať sa. Či už sú to inkubátory vašich zvieratiek, poháňané krokmi, náhodne vygenerované odmeny v pešo dostupnom okolí alebo zvýšený dôraz na sociálnu interakciu medzi hráčmi. Oficiálny odporúčaný vek je 13 rokov, avšak s dospelým doprovodom si hru užijú aj mladšie ročníky.

Čo by ste mali vedieť?
Ak ste Pokémon GO hrali naposledy pri jeho vzniku v roku 2016, mali by ste vedieť že:
Pribudlo niekoľko stoviek nových príšeriek, ktoré sa dajú chytať, vyvíjať, či vypestovať pomocou inkubátora vajíčok.
Je možné “hrať sa” pasívne a nastaviť si hru tak, aby bola pustená len v pozadí telefónu.
Hráči môžu participovať na tzv. Raidoch, čo sú časovo obmedzené udalosti vyžadujúce kooperáciu viaerých hráčov.
V hre sa nachádza možnosť stať sa priateľom iného hráča, priatelia si môžu posielať darčeky, vymieňať pokémonov a zápasiť spolu.
Virtuálny svet pokémonov má počasie, ktoré korešponduje s tým v skutočnom svete a ovplyvňuje aj silu či slabiny príšeriek.
Štúdio Niantic, zodpovedné za vytvorenie tejto hry spustilo online podporu pre rodičov, tí vďaka nej môžu dohliadať na herné účty svojich detí.
Ak vás zaujíma podrobný zoznam zmien a prídavkov do hry v angličtine, nájdete ho tu.

Prečo sa nám páči?
Aj napriek svojmu veku naďalej dominuje v popularite a hráči tu tak nájdu najväčšiu aktívnu komunitu. Interakcia medzi hráčmi je appkou striktne obmedzená, takže sa s detským hráčom nemôže len tak začať ktokoľvek rozprávať. Je dizajnovaná kvalitne a nenúti k mikrotranskaciám
Na čo si dať pozor?
Pri mladších deťoch je určite dôležité pochopiť všetky funkcie hry a z toho vyplývajúce riziká. Napríklad to, že v nastaveniach sa dá obmedziť zdieľanie informácií medzi “priateľmi”. Dieťa by malo mať v zozname priateľov len osoby, ktoré skutočne pozná. Rovnako môžu byť rizikové akékoľvek komunitné internetové fóra, ktoré si hráči lokálne zakladajú. Pre starších hráčov netreba zabudnúť, že nedbalosť pri hraní Pokémon Go môže spôsobiť úraz a v extrémnom prípade aj smrť. Preto má byť bezpečnosť na prvom mieste (nie len pri hraní AR hier).
Popularita Pokémon Go
Možno ju vidieť aj v pomere stiahnutí oproti ostatným aplikáciám z nášho zoznamu.


Zdroj: http://www.businessofapps.com/data/pokemon-go-statistics/ 
Android, iOS

 

Harry Potter: Wizards Unite

Wizards Unite je novo sprístupnená hra zasadená do sveta populárneho čarodejníka Harryho Pottera. Po hernej stránke je zložitejšia než jej predchodca Pokémon Go. Na ploche okolo hráča sa nachádza omnoho viac interakcie a jeho úlohy sú o niečo rozmanitejšie než len hádzanie pokéballov na príšerky. Cielená je očividne na staršie ročníky, ktoré sa vyznajú v zložitom menu, textoch v cudzom jazyku či náročnejších kombináciách predmetov v inventári. Najpodstatnejší rozdiel oproti predošlým hrám od týchto tvorcov je však otravná reklama na nákupy v aplikácii. Odporúčame pre deti od 12 a viac rokov.

Čo by ste mali vedieť?
Herné mechanizmy môžu začínajúcich hráčov svojou zložitosťou zmiasť.
Aplikácia vyžaduje ešte viac pozornosti než jej predchodcovia, o to väčší pozor by si na seba mali dávať hráči pri chodení.
Pri tvorení postavy aplikácia vyzve k nahraniu fotografie. Je dobré deti upozorniť, že ich tvár budú vidieť ľudia, ktorých si uložia do priateľov. A taktiež, že nemusia použiť svoju pravú tvár.
Pre nováčikov vo svete mágie je dobré pripomenúť, že sa v ňom nachádzajú veľké pavúky, černokňažníci či rôzne iné bytosti, ktorých sa malé deti môžu báť. Nezobrazuje sa tu očividné násilie ani krv, no pri čarodejníckych dueloch vidno na postavách bolestivé gestá.
Prečo sa nám páči?
Svet Harryho Pottera nie je síce nutné poznať pred spustením aplikácie, no rodičia môžu túto príležitosť využiť a navrhnúť deťom, aby si prečítali knihy. Hra pomocou špeciálnych skriniek otvárajúcich sa odchodenými krokmi motivuje k aktívnemu pohybu. Obsahuje o čosi viac záujmových bodov, čo vedie k preskúmavaniu miest, v ktorých sa hráči nachádzajú. V neposlednom rade ponúka aj možnosť nájsť si nových priateľov a viac sa socializovať.
Na čo si dať pozor?
Zatiaľ najnovšia zo všetkých hier si vyžaduje výkonnejší mobil a viac batérie. Nezaobišla sa bez agresívnych reklám na mikrotransakcie. Vysoká angažovanosť hráčov môže spôsobiť ich zníženú pozornosť. Veľa mechanizmov v menu využíva časovo-ohraničenú exkluzivitu a zneužíva tak náchylnosť na závislosti hráčov, rodičia by mali na tieto skutočnosti deti upozorniť a aktívne sa zaujímať o ich návyky.
Android, iOS

 

Jurrasic World Alive

V tomto prípade hráči vyhľadávajú dinosaury a pomocou dronu zbierajú ich DNA. S nimi si potom klonujú vlastnú zbierku pravekých zvierat. V režime boja môžu proti sebe zápasiť tímy zostavené z reálnych alebo skrížených dinosaurov. Hoci praveké zvieratá vyzerajú realisticky, nie je tu prítomná krv a ani kontakt medzi protivníkmi. Odporúčaný minimálny vek je 10+.

Čo by ste mali vedieť?
Hra využíva inú sadu interaktívnych bodov na mape než Pokémon Go. Môže byť preto zaujimavou alternatívou pre hráčov v oblastiach, kde sa nenachádza veľa Poké-stopov a Poké-štadiónov.
Táto aplikácia môže byť zaujímavejšia pre mladšiu generáciu, ktorá nevyrastala v najväčšom rozmachu fenoménu Pokémon a naopak videla posledné filmy zo série Jurského sveta.
Hra pocitovo oveľa viac tlačí na využívanie miestnych mikrotransakcií.
Hráči medzi sebou interagujú o čosi izolovanejšie než v Pokémon Go. Aplikácia ich nemotivuje k stretávaniu sa naživo.
Prečo sa nám páči?
Jurassic World Alive pracuje s reálnymi dinosaurami. Neustálym kontaktom s menami dinosaurov, prípadne poznatkami v zabudovanej encyklopédii, sa deti naučia reálne informácie (narozdiel od ostatných hier z tohoto zoznamu, ktoré pracujú s čírou fantáziou). DInosaury je tiež možné (po zaplatení) chytať aj vo väčšom rozptyle na mape okolo hráča než je pre kategóriu AR hier bežné, čo môže byť zaujimavá alternatíva napríklad pre imobilných hráčov.
Na čo si dať pozor?
Nákupy v aplikácii sa tu oveľa viac podobajú bežným mobilným sociálnym hrám ako napríklad Hay Day. Sú agresívnejšie a v dizajne hry je cítiť, že mali prioritu pred zábavnosťou či dôrazom na zdravotnú a pohybovú stránku hrania. Celkový dojem z hry je dospelejší a trochu menej intuitívny, čo vyžaduje o niečo väčšiu znalosť angličtiny než pri Pokémon Go.
Android, iOS

 

Ghostbusters World

Hra, v ktorej chytáte duchov po vzore slávneho filmu. Jej príbehová kampaň je rozprávaná pohyblivými komiksami a nie je k nej treba vedieť po anglicky. Estetické spracovanie duchov je skôr naivnej, kolotočovej povahy. Nejde o strašidelné postavičky a niektoré sa deťom môžu dokonca páčiť. Napriek tomu však hru neodporúčame deťom do 10 rokov, hlavne z dôvodu vbudovaných popudov k mikroplatbám, ktoré nie sú síce povinné, no zato sú naozaj otravné.

Čo by ste mali vedieť?
Premostenie s GPS a “chodenie” po mape je len časťou celkového zážitku, ktorý si hráči môžu neskôr užívať aj státím na mieste. Táto skutočnosť má v sebe isté negatíva – Pokémon Go chválime práve za vytváranie motivácie hýbať sa. No nájdu sa aj pozitívne aspekty – deti si tak môžu aplikáciu užiť pokiaľ vonku prší, prípadne keď cestujú v dopravnom prostriedku.
Aj v tomto prípade sú mikrotransakcie citeľne prítomné. Ak o túto aplikáciu prejaví vaše dieťa záujem, rozprávajte sa s ním o rizikách a určite si prečítajte náš článokAj táto hra využíva inú sadu interaktívnych bodov na mape než Pokémon GO.
Prečo sa nám páči?
Chytanie duchov je o niečo zložitejšia minihra než v prípade Pokémon Go, kde sa len snažíte trafiť loptou na príšerky. Ghostbusters World ponúka tiež ďalšie dobrodružstvá, za ktorými deti nemusia chodiť po svete. Tie sa spájajú do príbehového módu a vytvárajú ešte lepší dojem, než len nekonečné lovenie pokémonov.
Na čo si dať pozor?
Mikrotransakcie. V hre nechýba návod, ktorý učí hráčov používať špeciálne “diamanty” na nákupy v aplikácii. Hráči sú často vyzvaní k dokúpeniu všelijakých rozšírení. Je preto možné, že s vyšším levelom sa hra bude dožadovať platieb a bude nimi podmieňovať splnenie ďalších úloh. Tu buď poľaví rodič a jeho kreditka, alebo utrpí chuť dieťaťa pokračovať v hre.
Android, iOS

 

Orna

Čo by ste mali vedieť?
AR časť tejto hry je skôr trikom a preto nezáleží, kde sa hráč nachádza. Príšerky, s ktorými bude bojovať, sa okolo neho konštante dopĺňajú.
Tak ako všetky, aj táto aplikácia obsahuje mikronákupy, no v tomto prípade do nich hráč nie je tlačený a nie je tu pre ne ani špeciálny tutoriál.
Dizajn obsahuje menej ikoniek a mladšiemu hráčovi bez znalosti anglického jazyka bude robiť orientácia v úlohách problém.
Orna prepája svojich hráčov veľmi subtílne, vidia svoje prezývky v rôznych tabuľkách, môžu sa spájať do skupín a participovať pri bojoch, avšak nikdy spolu nemôžu komunikovať.
Prečo sa nám páči?
Žáner hry na hrdinov využívajúci mapu okolitého sveta je síce malým, no príjemným oživením starého žánru.
Na čo si dať pozor?
Hra je zjavne nedokončená a tak sa môžu postupne objaviť nové funkcie, ktoré by jej hodnotenie znížili. V momentálnom stave hra rýchlo omrzí.
Android, iOS

 

Ingress Prime

Náplňou hry je obsadzovanie kontrolných bodov na reálnej mape. Postupným prepájaním týchto bodov sa označujú územia, ktoré patria buď zelenej, alebo modrej frakcii. Hra bude baviť deti už od 10+, mladším hráčom ju odporúčame s doprovodom.

Čo by ste mali vedieť?
Spomedzi všetkých spomínaných AR hier, existuje Ingress najdlhšie.
Ingress “Prime” je nová, vylepšená verzia. Oproti predošlej verzii môže byť preto nedostupná na starších zariadeniach
Hra obsahuje vlastný editor misií, ktorý predošlí hráči aktívne využívali a vzniklo tak veľa komunitou vytvorených “prechádzok” s rôznymi hádankami.
Hráči “bojujú” za jednu z dvoch strán, avšak nenachádza sa tu žiadne násilie.
Prečo sa nám páči?
Ingress obsahuje minihru, ktorá trénuje vizuálnu pamäť hráča. Najprv sa zobrazí niekoľko symbolov, ktoré sa potom hráč snaží nakresliť. Druhým pozitívnym aspektom je motivácia hýbať sa, vytváraná hernými mechanizmami. Obsadzovanie územia a jednoduchý manažment zdrojov vyžadujú strategické myslenie,. Spomedzi menovaných hier je tu tiež najsilnejší tlak na kooperáciu medzi hráčmi a preto môže ísť o výborné rodinné hobby.
Na čo si dať pozor?
Aj v tejto hre je prítomný chat, v ktorom je možné sa skontaktovať s reálnymi ľuďmi. Všeobecne je komunita okolo Ingressu veľmi prívetivá, no skladá sa skôr z dospelákov a deťom preto odporúčame sprievod.
Android, iOS

 

Tento článok vznikol v spolupráci s projektom detinanete.sk

nadacia orange

Jakub Celušák

Jakub študoval Manažment a Marketing na Univerzite Komenského v Bratislave, zaujíma sa o všetky typy hier (nie len videohry), gamifikáciu a herný dizajn. Ak by vám mal odporučiť nejakú hru, pravdepodobne by to bola nejaká z týchto: Ingress, Portal 2, FTL: Faster than Light, alebo v Česku vyrobená stratégia Original War.