+ Plusy
  • Úžasné prepojenie fyzického a videoherného sveta
  • Jednoduché a intuitívne ovládanie mobilnej virtuálnej reality a QR čítačky
- Mínusy
  • Scenáre sú vždy len na jedno použitie
  • Scenárov je momentálne len päť
vek

Rozlúštite kriminálny prípad pomocou QR kódov v hre Chronicles of Crime

Spojenie virtuálnej reality, spoločenskej hry a aplikácie pre telefón vytvára presvedčivú atmosféru kriminálneho prípadu.

Chronicles of Crime je hra hybridného formátu, ktorá spája komponenty spoločenských hier (karty, herná plocha) a videohier (virtuálna realita a interakcia s telefónom). Hráči si vyberú scenár detektívky a v najbližšej hodinke až dvoch sa pokúsia spoločne rozlúsknuť daný kriminálny prípad. Samotné hranie je pritom rozdelené na dve časti. Najprv komunikácia so svedkami, prípadne vypočúvanie podozrivých. V druhej časti prehľadávanie miesta činu, pri ktorom jeden hráč cez mobil skúma miesto činu vo virtuálnej realite a ostatným hovorí, čo vidí. Zvyšní detektívovia potom hľadajú v kope kariet predmety, ktoré im opisuje.

Chronicles of Crime

Prínos pre dieťa

Simulácia kriminálneho prípadu prináša bezpečnú možnosť, ako si vyskúšať pútavú prácu nádejného detektíva. Mechanizmy hry podporujú spoluprácu, nehovoriac o všímavosti, logike a ďalších prínosoch tohto žánru.

Chronicles of Crime je určená skôr pre staršie deti a teenagerov. Prípady nie sú vyobrazené explicitne, hráči neuvidia telo, ale len vražednú zbraň – krvavý nôž. Vo svojej podstate sa môžu pri pátraní stretnúť s alkoholom a odkazmi na návykové látky, vždy však zobrazené iba v negatívnom svetle.

Hra je momentálne v angličtine, nemčine a francúzštine. Vzhľadom k svojej podstate potrebuje hráč o trochu viac než len základy cudzieho jazyka. Je ju vďaka tomu ale možné využiť aj vo vyučovacom procese.

Čo hra rozvíja

Dedukcia

Herná stavba nevyžaduje, aby hráči museli nájsť konkrétny predmet alebo chytiť podozrivého. Na konci hry sa ich policajný kapitán opýta niekoľko otázok, ktoré niekedy stačí správne vydedukovať.

Časový manažment

V hre je zabudované odpočítavanie, ktoré núti hráčov rozhodovať o tom, ako s časom naložiť efektívne.

Všímavosť

Detektív, ktorý cez svoj mobil prehľadáva miesto činu, musí dávať pozor na každý detail. A keďže sa nachádza vo virtuálnej realite, stopy hľadá v celých 360 stupňoch svojho okolitého priestoru.

Námety na diskusiu

Motív páchateľa

Porozprávajte sa s dieťaťom o tom, prečo ľudia páchali dané trestné činy v scenároch, ktoré si zahralo. Dokáže sa dieťa vžiť do ich situácie a pochopiť zločin v afekte či nedorozumenie?

Spolupráca

Akú úlohu hrala kooperácia hráčov v detektívnom pátraní? Bolo by takéto pátranie ľahšie vo väčšej alebo malej skupine ľudí a prečo?

Práca detektívov

Spozorovalo dieťa odlišnosti medzi svojím chovaním pri riešení prípadu a prácou detektívov vo filmoch či knihách? Ako sa môže táto skúsenosť ešte odlišovať od reálneho pátrania?

 

Počet hráčov: 2+

Hru si môžete kúpiť na stránke luckyduckgames.com/coc/

Jakub Celušák

Jakub študoval Manažment a Marketing na Univerzite Komenského v Bratislave, zaujíma sa o všetky typy hier (nie len videohry), gamifikáciu a herný dizajn. Ak by vám mal odporučiť nejakú hru, pravdepodobne by to bola nejaká z týchto: Ingress, Portal 2, FTL: Faster than Light, alebo v Česku vyrobená stratégia Original War.