Edukačné roboty pre deti:Niekoľko príkladov,ktoré sú využíté vo vzdelávaní

Roboty pre deti nie sú len hračky. V skutočnosti predstavujú edukačné roboty určené deťom jednu z najhorúcejších tém v oblasti robotiky. Pozrite sa s nami na niekoľko z nich.

Najznámejšie edukačné roboty

LEGO Mindstorms EV3

4-modles-lego-mindstorms-ev3

Dánsku firmu LEGO treba pochváliť za prístup k vzdelávaniu. Je isté, že patrí totiž medzi priekopníkov v oblasti robotov pre deti. Momentálne na trh uvádza už tretiu generáciu stavebnice Mindstorms. Za približne 350€ získate programovateľný mikropočítač, niekoľko senzorov, motory, diaľkové ovládanie a vyše 550 ďalších dielikov zo série LEGO Technic. Mikropočítač, čiže mozog robota,  podporuje viac než 60 rôznych programovacích jazykov a komunikuje cez smartphone či stolný počítač.

Veľkou výhodou je fakt, že edukačné roboty sú dnes už často kompatibilné so stavebnicou LEGO, takže ich je možné kombinovať aj s Mindstorms.

 

Cubelets

cubelets-twenty-box-1-large

Robotické kocky Cubelets majú výhodu v tom, že nevyžadujú žiadne programovacie schopnosti. Každá Cubelet je vlastne malý robot a podľa toho, ako ich poskladáte, sa bude výsledný konštrukt aj správať. Kocky sú rozdelené do troch základných kategórií – vnímanie, myslenie a konanie. Predávajú sa v baleniach po 6 kusov a môžete ich kombinovať ľubovoľne – každá nová konfigurácia je odlišným robotom. Výrobca uvádza, že sú vhodné pre deti vo veku 6 – 16 rokov a podporujú najmä logické myslenie.

Na Slovensku ešte tieto kocky nie sú dostupné, v zahraničí základné balenie šiestich stojí okolo 150€.

 

Dash & Dot

71HVR8Tl+XL._SL1500_

Dash & Dot je duo rozkošných robotov, ktoré učia deti základným programovacím zručnostiam. Výrobca k nim vyvinul päť aplikácií, každú určenú pre deti iného veku. Títo roboti v prvom rade vnímajú, čo sa okolo nich deje – vidia, počujú, registrujú pohyb – a dajú sa naprogramovať k rozličným reakciám. Dostupné je aj množstvo príslušenstva rozširujúceho ich schopnosti. Za najlepší považujeme adaptér na kocky LEGO, vďaka ktorému je týchto robotov možné zabudovať prakticky do čohokoľvek.

Dash & Dot zatiaľ na Slovensku nemajú oficiálnu distribúciu, našli sme ich však na jednom e-shope za zhruba 280€.

 

mBot

 

631058_9fe8_3

Edukačné roboty sú zvyčajne dosť drahé a nie každý do nich môže investovať. Malý mBot je ale navrhnutý tak, aby vám nespravil do rozpočtu dieru. Základnú sadu zoženiete na našich e-shopoch za zhruba 80€. Čo ale tento lacnejší robot dokáže?

S mBot-om si vyskúšate programovanie, elektroniku a robotiku. Cieľom výrobcu bolo, aby deti vzdelával v oblastiach prírodných vied, technológií, konštruktérstva a matematiky. S počítačom komunikuje bezdrôtovo a jeho mozog operuje pod platformou Arduino. Vie sa tiež spájať s LEGO kockami. Dodávaný je v krabici plnej dielov a musíte si ho sami poskladať – dá sa to však zvládnuť hravo, aj za 10 minút!

Pavol Ondruška

Zaujíma sa o videoherný priemysel ako celok, s ekonomickými a spoločenskými presahmi.