Elektronický šport: Čo by ste o ňom mali vedieť

Elektronický šport sa stáva čoraz viac populárnejším súťažným hraním interaktívnych hier vo svete, ale aj na Slovensku. V našom článku sa dozviete, aké najčastejšie hry sa na takýchto herných turnajoch hrajú, kde ich môžete najbližšie vidieť a tiež to, ako reagovať, ak vám vaše dieťa povie vetu: “chcem byť profesionálnym hráčom hier”.

Čo je elektronický šport?

Elektronický šport (tiež eSport alebo progaming) je profesionálna forma súťaže pre hráčov počítačových hier. Najčastejšie sa súťaží formou multiplayerových hier v rôznych ligách a turnajoch, na ktorých sa zúčastňujú amatéri (neplatení) aj profesionáli hráči (takí ktorí sú za reprezentáciu platení). Vo väčšine štátov eSport zatiaľ nie je oficiálne uznaným športom.

elektronický šport

Najznámejšie hry, v ktorých sa súťaží

DotA 2

Táto free-to-play akčná RTS sa hrá v dvoch tímoch po päť hráčov. Hlavným cieľom je zničiť súperovu základňu. Mesačne ju hráva zhruba 13 mil. hráčov. Za rok 2016 bolo na výhrach rozdelených viac ako 37 mil. dolárov, najlepší tím si odniesol províziu vo výške 1,9 mil. V hre je dôležité strategické myslenie, rýchle rozhodovanie ale aj tímová spolupráca.

League of Legends (LoL)

Možno ste už deti počuli rozprávať o nejakom „LoLku“, ale nevedeli ste, čo tým myslia.  Hra je akčnou RTS, proti sebe stoja najmenej trojčlenné tímy s cieľom zničiť súperovu základňu. Za mesiac je aktívny počet hráčov viac ako 100 mil, čiže oproti DotA zhruba 7-násobný. Hra funguje na free-to-play modeli, Chicagská Univerzita Roberta Morrisa dokonca ponúka pre hráčov LoL aj štipendium.

Counter Strike: Global Offensive

Jedna z najpopulárnejších hier v eSporte a bez pochýb jednotka v žánri FPS. Dva päťčlenné tímy zastupujú rolu teroristov a protiteroristickej jednotky. Hranie vyžaduje rýchle reflexy, koordináciu rúk a očí a strategické rozmýšľanie.  

 

Samozrejme eSport týmito hrami nekončí. Zastúpenie sa dá nájsť aj v iných žánroch ako je RTS StarCraft II alebo digitálna kartová hra Hearthstone: Heroes of Warcraft.  

Kam sa môžem ísť pozrieť?

Turnaje sa konajú po celom svete. Na pôde česko-slovenskej eSpotrovej scény máme dve veľké podujatia.

 

Y-Games

Na Slovensku sa eSport snaží pozdvihnúť turnaj Y-Games. Je doposiaľ najväčším herným turnajom, organizuje sa dvakrát ročne na pôde Fakulty informatiky a informačných technológií STU v Bratislave. Ročník 2016 bol úspešným najmä rekordnou účasťou hráčov a divákov. Lístky boli takmer vypredané už pred začiatkom turnaja.  Už 22. a 23. apríla 2017 sa môžete prísť pozrieť na ďalší ročník a zabaviť sa sledovaním domáceho eSportu.

elektronický šport

Mistrovství České republiky

V Česku je najväčším podujatím MČR. Ide o každoročné vyvrcholenie hernej sezóny. Minuloročné finále na mieste navštívilo okolo 46 tis. divákov. Akcia mala celkový dosah na viac ako milión divákov.

Čo ak chce byť moje dieťa progamerom?

Je veľmi dôležité vybrať si správnu hru a vysvetliť dieťaťu, ako to v nej funguje na profesionálnej úrovni. Dieťa si musí uvedomiť, že ju neskôr bude musieť hrávať často, aj keď sa mu možno nebude chcieť. Tak ako sú nevyhnutné tréningy v hokeji, tak je to aj pri hraní. Každá tímová hra má svoje tréningy ako aj trénera.

Tak ako pri hokeji je potrebné mať kvalitnú výstroj, pri hraní je dôležitý výkonný počítač, príslušenstvo, ale aj miesto na sedenie. Herné stoličky pomáhajú s držaním tela a patria k bežnej výbave progamerov. Ak vidíte, že to vaše dieťa myslí vážne, porozprávajte sa s ním o tom, aké vybavenie by im pomohlo podávať lepší výkon.

Tréning sa začína pozeraním rôznych tutoriálov, sledovaním techniky, štúdiom najrôznejších taktík a stratégií. Učiť sa treba od tých najlepších. Výborným zdrojom sú záznamy z turnajov profesionálnych hráčov. S tréningom prichádzajú aj obmedzenia v stravovaní, telesné cvičenia a psychologická príprava. Treba sa naučiť prijímať kritiku, ale aj prehrávať.

Tím je v takýchto hrách obzvlášť dôležitý. Môže si ho zostaviť každý sám, no ak je vaše dieťa dosť dobré, vyhľadá ho priamo tréner, skaut, alebo samotný tím. Hráči v tíme si navzájom pomáhajú v trénovaní a precvičovaní stratégie, poskytujú podporu, zázemie a príležitosť na prvé zápasy.

Svoje zručnosti si potom precvičujú na turnajoch.  Po celý rok sa konajú rôzne online či lokálne podujatia. Na turnajoch si tímy budujú rešpekt a s víťazstvami začnú prichádzať aj prvé peniaze.

So stále zlepšujúcimi sa výkonmi, tímy kontaktujú rôzne značky a začínajú hovoriť o sponzorských príležitostiach. Medzi veľkých sponzorov profesionálnych hráčov patria hardvérové a softvérové spoločnosti, firmy s počítačovým príslušenstvom či značky energetických nápojov.
Stať sa progamerom je náročný proces. Dlhé vysedávanie za počítačom, denný stereotyp, tréningy, ktoré ho nie vždy potešia. No na hraní netreba vidieť len to zlé, prináša to aj mnoho pozitívnych stránok. Naučí sa takticky myslieť, rozhodovať sa vo vypätých situáciách či pracovať v tíme. Prídu príležitosti na cestovanie, spozná nové miesta, zlepší si znalosti cudzieho jazyka. Vaše dieťa tomu síce obetuje čas, no na vzdory tomu sa naučí mnohým užitočným zručnostiam, ktoré sa mu v budúcnosti zídu.

 

Prečítajte si náš rozhovor s profesionálnym hráčom Ivanom Lazarovom.

Katarína Koliová

Katarína je študentkou Informačných štúdií na Univerzite Komenského v Bratislave. Hry sú pre ňu relaxom a únikom z každodennej reality. Vo svojom voľnom čase hráva MMORPG, ale rada ujde aj do prírody.