Strasti a slasti fenoménu TikTok

Aplikáciu TikTok používa veľké množstvo detí a tínedžerov. Sprevádzajú ju mýty, ale aj odôvodnené obavy o bezpečnosť a ochranu súkromia.

TikTok, pôvodne Musical.ly, sa už na začiatku roka 2018 stal najsťahovanejšou aplikáciou na svete. Ďaleko za sebou nechal aj gigantov ako Facebook, Instagram či YouTube. Na svojom mobile ho má dnes nainštalovaný viac ako miliarda ľudí. Toto číslo navyše nezahŕňa masívny úspech sesterskej aplikácie Douyin v Číne, ktorá má na účte ďalších 500 miliónov aktívnych užívateľov.

 

Nová sociálna sieť slúži na vytváranie zábavných 15-sekundových videí. Dominuje v nich hudobný podklad, lip-syncing a jednoduchý humor. Práve vďaka dôrazu na zábavu a rýchle audio-vizuálne rozprávanie je TikTok populárny medzi deťmi a tínedžermi.

 

Spolu s úspechom novej sociálnej siete sa v médiách začali objavovať aj rôzne poplašné správy. Väčšina z nich vyjadrovala obavy o mládež, ktorá tvorí drvivú väčšinu TikTok populácie. Obsahom jedného z najvirálnejších statusov bola informácia o tom, že sexuálni predátori dokážu z profilov neplnoletých užívateľov získať ich osobné údaje (meno, adresu či telefónne číslo). Poďme sa spoločne pozrieť na to, či sú tieto správy pravdivé.

 

Ochrana súkromia

Z vášho profilu na TikToku iný používateľ vaše osobné údaje nezíska. Pokiaľ mu to, samozrejme, sami neumožníte. Stačí sa vyvarovať očividným faulom: neposielať citlivé informácie cez súkromné správy neznámym ľuďom, neukazovať vo videu adresu a podobne. Úlohou učiteľov a rodičov je poskytnúť deťom základnú internetovú gramotnosť. Je naozaj potrebná – už v recenziách na Google Play je množstvo mladých, ktorí verejne zdieľajú svoju prezývku a prosbu o sledovanie ich profilu.

 

TikTok má dva základné problémy. S tými sa ale stretávajú aj ostatné sociálne siete. Prvým je veková verifikácia, ktorá vo väčšine aplikácií a na weboch prebieha tak, že užívateľ si sám navolí dátum svojho narodenia. Samozrejme, takýto systém je veľmi ľahké oklamať. TikTok tak používa množstvo detí mladších ako 12 rokov a, bohužiaľ, aj ich niekedy kontaktujú sexuálni predátori.

 

Tým sa dostávame k druhému zásadnému problému – predvolené nastavenia ochrany súkromia nie sú dostačujúce. Môžete ich však prispôsobiť svojim nárokom niekoľkými jednoduchými krokmi.

  • Komentáre a súkromné správy limitujte len na priateľov. Vyhnete sa tak tomu, aby vaše dieťa kontaktovali neznámi ľudia.
  • Zakážte neznámym užívateľom vytvárať duety (reakčné videá) na váš obsah. Práve prostredníctvom týchto nástrojov kontaktoval neplnoleté dievčatá najznámejší predátor TikToku – TheBudday.
  • V nastaveniach si môžete vybrať aj možnosť súkromného profilu a úplne tak zakázať neznámym ľuďom, aby sledovali vaše videá.
  • V prípade potreby môžete bez vysvetlenia zablokovať akéhokoľvek užívateľa.

 

Nezabúdajte, že aj deti majú právo na súkromie. Ak ste sa na tom vopred nedohodli, nikdy sa neprihlasujte do ich účtu. Ak sa ich na sociálnych sieťach chystáte sledovať z vlastného profilu, upozornite ich na to.

TikTok, podobne ako ostatné aplikácie a weby, o vás zhromažďuje obrovské množstvo údajov. Patria medzi ne napríklad záľuby či kontaktné údaje na vás a vašich priateľov. Tieto informácie sa používajú na efektívne reklamné cielene a s menom sú spárované v databáze, do ktorej má prístup len počítač. Ľuďom – analytikom – sa tieto údaje zobrazujú v podobe štatistík. Pokiaľ máte obavy z manipulatívnych reklám, môžete používať aplikáciu, ktorá ich blokuje (napríklad AdBlock) alebo si v nastaveniach vypnúť personalizáciu reklám.

 

V súčasnosti dokážu marketéri na TikToku zadarmo a bez väčšej námahy získať tisíce fanúšikov a státisíce videní. Na vybudovanie skutočne veľkého mena im stačí len pár týždňov a štipka talentu. Vytváranie povedomia o značke na Facebooku či Instagrame je oproti tomu nesmierne finančne aj časovo náročné. Je preto len otázkou času, kedy reklama zahltí aj túto sociálnu sieť.

 

Aký prínos môže mať TikTok pre vaše dieťa?

Po Facebooku a Instagrame je TikTok príjemnou zmenou. Nie je zahltený reklamami, influencermi či politikou a zatiaľ ani nezohral úlohu v žiadnych vojnových zločinoch. Môžeme ho považovať za duchovného nástupcu aplikácií Snapchat a Vine.

 

Nájdete tu množstvo jednoduchých, smiešnych videí, ale aj inšpiratívne príbehy a pozitívne správy. Stretnete tu mladých, ktorí hovoria, ako veľmi milujú svojich rodičov alebo deti, ktoré vám pripomenú, že máte šetriť vodu a triediť odpad. TikTok môže vo vašich deťoch rozdúchať plamienok kreativity a záujem o strih či kameru. Slúži tiež ako nástroj na socializáciu a, samozrejme, zábavu. Aplikácie tohto typu sú dnes súčasťou každodenného života. Netreba sa ich báť, no ani zabúdať na ostražitosť.

 

Petra Stračiaková

Petra vyštudovala filmovú scenáristiku na VŠMU a okrem umeleckých projektov sa venuje aj komunikácii v online priestore. Silné príbehy, charaktery a budovanie vzťahov ju dokážu nadchnúť v hrách, filmoch, knihách aj v skutočnom živote. Jej obľúbený žáner je RPG, no nechá sa nahovoriť takmer na hocičo. Videohry, zvlášť tie pre viac hráčov, vníma ako nový rozmer reality.