+ Plusy
  • rôznorodosť a veľkosť sveta
  • absolútna voľnosť
  • voľnosť
- Mínusy
  • môže rýchlo omrzieť
žánre
témy
vek
Kde si môžete hru kúpiť
AppStore Google Play Steam Xbox One Marketplace

Goat Simulator – byť kozou je najväčšia zábava

Na začiatku bol vtip, nápad vytvoriť virtuálny svet so všetkými fyzikálnymi chybami, s ktorými sa možno v hrách stretnúť. Avšak po veľkom úspechu ukážky z hry na stránke Youtube padlo rozhodnutie hru dokončiť a vydať. Veď kto by nepoznal frustráciu zo zaseknutia sa v stene či polopotopenú postavu v schodoch. Dokonca sami vývojári na svojej stránke varujú, že hra je pokazená. Avšak práve to z nej tvorí neuveriteľne absurdný a zábavný zážitok.

V hre sa robí presne to, čo napovedá jej názov – hráč ovláda z pohľadu tretej osoby kozu. Koza skáče, beží, naráža a kadečo oblizuje. Týmito základnými interakciami však môže ničiť, zapaľovať, ťahať za sebou objekty (a ľudí), ale tiež sa môže dostať napríklad k lietaniu. Keď sa hráč oboznámi s jednoduchým ovládaním a základnými spôsobmi interakcie svojej kozy so svetom, môže začať objavovať.

Hráč má k dispozícii otvorený svet pripomínajúci predmestie, pieskovisko držiace sa istých fyzikálnych pravidiel, ktoré sú však plné chýb. Koza i ľudia sa môžu správať ako handrové bábiky, prechádzať napoly cez steny, prípadne ich možno poohýbať do rôznych smerov. Otvorený svet hry ponúka hráčovi voľnosť skúšať a experimentovať. Neexistuje tu príbeh ani cieľ. Niet čo stratiť, pretože nemožno prehrať.

Na každom kroku hráč nachádza rôzne objekty, ktoré môže použiť. Domy, ktoré možno preskúmať, izby plné vecí, ktoré možno zničiť alebo preskočiť. Ľudí, ktorých možno vystrašiť. Záleží len na hráčovi, čo využije a akým spôsobom, čo všetko skúsi, kam až sa dokáže dostať. Pri objavovaní sveta môže nájsť množstvo zákutí a prekvapení. Po ktorých nazbieraní si môže napríklad kozu zmeniť na žirafu či pštrosa.

Hráč môže spĺňať výzvy, ktoré mu hra postupne ponúka, ale nijako ho to nezaväzuje. Po vzore skateboardových hier hra odmeňuje bodmi za rôzne triky, ktoré so svojou kozou stvárate. Body dostáva aj za preskočenie krabice alebo kvetov, či za skákanie na trampolíne. Čím viackrát, tým lepšie. Pri reťazení rovnakých trikov za sebou sa totiž body znásobujú.

Graficky je kozí simulátor spracovaný veľmi slušne. Vizuál, samozrejme, dopĺňajú aj zvukové efekty. Hudba je až prekvapivo príjemná a neruší. Naopak, dodáva dobrodružstvám hráča a jeho kozy správny podmaz.

Hra nabáda hráčov predovšetkým ku kreatívnemu blázneniu, ktorému nekladie žiadne medze. Premýšľať, spájať možnosti, nachádzať rôzne alternatívy, ako možno s kozou vyskočiť čo najvyššie. Tieto otvorené možnosti budú nabádať deti k experimentovaniu a zároveň sú skvelou zábavou v tomto virtuálnom laboratóriu a pieskovisku. Podarí sa mi s kozou zoskočiť z plaveckého mostíka na trampolínu? A ak áno, čo sa stane? Dieťa má voľnosť skúšať a kombinovať. Môže si robiť čo len chce, s čím len chce. Hra ho necháva objavovať svet a jeho tajomstvá jeho vlastným spôsobom.

Jazykom hry je len angličtina, ale to nie je žiadnym problémom. Ako bolo spomenuté vyššie, hra je rovnako hrateľná aj bez splnenia jednotlivých výziev, ktoré sú písané v angličtine. Má jednoduché, rýchlo osvojiteľné ovládanie. Nemusí však vyhovovať menším deťom nezvyknutým na rýchle a presné reakcie. Čo však môže byť väčším problémom pre menšie deti je nerealistický svet fyzikálnych zákonov. Preto hru odporúčame pre väčšie deti školského veku, ktoré už vedia jednoznačne rozlíšiť medzi virtuálnym svetom a realitou.

Goat Simulator nie je zábava len pre deti. Je to hra, ktorá ako paródia rôznych herných simulátorov prináša do sveta hier čerstvý vietor a zároveň je vhodná pre všetky vekové kategórie. Pre každého hráča prináša iné možnosti, keďže hrateľnosť je priamo ovplyvnená hráčovými schopnosťami a kreativitou pracovať so svetom a možnosťami, čo mu ponúka. Rôznorodosť a jedinečnosť sú jej najväčšími devízami.

Goat Simulator je mimoriadne dielo nabádajúce hráča skúmať a skúšať hranice jej herného sveta. Hrá sa spolu s hráčom, je to tvorivý proces objavovania, rovnako i zo strany tvorcov. Jej svet je zámerne vytvorený chybne, čo prináša číre potešenie z hrania. Je to presne tak, ako sa píše na oficiálnej stránke hry: „Už si viac nemusíte predstavovať, aké to je byť kozou. Vaše sny sa konečne splnili!“

Ivana Sujová

Ivana študuje filmovú scenáristiku na VŠMU. Je fascinovaná príbehmi a zaoberá sa ich audiovizuálnym vyjadrením. Aj preto ju počítačové hry od malička priťahovali, začínala Wolfensteinom a neskôr pokračovala Zoo Tycoonom. Zaujíma sa tiež o psychológiu a virtuálny priestor, spolupracovala na niekoľkých projektoch s Linkou detskej istoty.