+ Plusy
  • domáca hra od slovenského štúdia
  • humor a šarm hlavnej postavy
  • ručne kreslené vizuálne stvárnenie
- Mínusy
  • obmedzený stranový pomer 4:3
  • občasné zmätky v riešení herných úloh
platformy
žánre
vek
Kde si môžete hru kúpiť
AppStore Steam

Gomo – príjemné prekvapenie zo Slovenska

Krátka adventúra Gomo od malého slovenského štúdia Fishcow je netradičná vo viacerých smeroch. Na Slovensku o nej skoro nikto nepočul, ale má svetovo unikátny vizuálny štýl a so svojim láskavým humorom a odkazmi na slovenskú kultúru je vhodná aj pre deti.

Gomo je zvláštny tvor, akési živé vrece zemiakov, čo miluje svojho psa. Počas jednej noci mu však jeho miláčika unesú úfóni a žiadajú výkupné, preto sa Gomo okamžite vydáva na malé-veľké dobrodružstvo. Ako by ste čakali od vreca zemiakov, šikovnosti Gomo veľa nepobral a tak sa môžete spoľahnúť na to, že sa podchvíľou dostane do kadejakej šlamastiky.

gomo11

Celá hra je ručne kreslená a každé prostredie je vizuálne do detailov prepracované. Niektoré lokácie evokujú tradičné večerníčky, ďalšie zase parodujú rôzne filmy či seriály – dokonca tu nájdete odcitovaný aj Matrix. Problémom ručne kreslenej grafiky môže byť nemožnosť zmeniť si rozlíšenie ani pomer strán obrazu – ten sa drží klasického formátu 4:3, ako na starých monitoroch. Výnimočne dobre spracovaný je zvukový mix, či už sa jedná o vhodne komponovanú hudbu alebo zvukové efekty podkresľujúce atmosféru jednotlivých lokácií.

Hra je viac zameraná na vyrozprávanie bláznivého dobrodružstva, ako na zložité hádanky, čo môže byť pri tomto žánri neduhom. Predsa len ale aj tu existuje pár úloh, ktoré hráčom potrápia mozgové závity. Niekedy však skôr kvôli tomu, že sa hra snaží odkomunikovať zadanie úlohy bez použitia slov.

2576555-gomo+5

Skúsenejší hráči zvládnu hru aj za dve hodiny, ale to nemusí byť na škodu (viz, výborné hry Journey a Flower). Pre deti bude hra pútavejšia a zamestná ich na dlhšie, stále ju však zvládnu prejsť za jeden večer. Gomo je jednoduchá hra s cieľom pobaviť, nesnaží sa prehnane vzdelávať, ale je bezpečné „odparkovať“ pri nej na chvíľu deti a nechať ich bez dozoru. Po dohraní príbehu sa v hlavnom menu hry otvorí bonusový obsah, čo predĺži interakciu, ale opätovné prechádzanie hry neprinesie nič nové.

Gomo, skôr teda jeho herné menu, je lokalizované do deviatich jazykov. Keďže hra vznikala v Košiciach, nájdete tu aj Slovenčinu. Výhodou je, že si hru zahráte aj na počítačoch od Apple.

ss-002

Košické štúdio Fishcow stvorilo Gomo ako svoju prvotinu, takže veľa vecí sa mu dá odpustiť. Po technickej stránke vás síce zásadne neprekvapí, ale jednoduchá úprimnosť, ktorú z hry cítiť, dodáva Gomovi svoje čaro. Ručne kreslené grafické spracovanie je jednoducho krásne a silnou zložkou hry je aj výborný zvukový mix. Láskavý humor, ktorý vyvoláva súcit aj pobavenie nad „trampotami“ spomaleného a neohrabaného Goma, robí hru pútavou pre deti aj rodičov. Vďaka lokalizácii do Slovenčiny a spracovaniu hry prakticky bez slov môžeme Goma odporučiť aj tým najmenším deťom.

Pavol Ondruška

Zaujíma sa o videoherný priemysel ako celok, s ekonomickými a spoločenskými presahmi.