+ Plusy
  • V hre sa skoro vôbec nerozpráva
  • Ekologický kontext
  • Rozkošná grafika a animácie
platformy
témy
vek
Kde si môžete hru kúpiť
Steam Playstation Store

Grow Home – ako rastliny zachránia planétu

V Grow Home zachraňujete planétu tým, že pomáhate rastlinám rásť . Že je to zvláštny koncept pre hru? Určite áno, ale svojim enviromentálnym odkazom a mierumilovným prevedením je úplne úžasný!

V nenápadnej hre Grow Home, ktorá vznikla v dielni štúdia Ubisoft Reflections, ovládate malého botanického robota. Hneď na začiatku ste svedkami toho, ako ho z vesmírnej lode vysadia na zvláštnu, nehostinnú planétu a môžete sa pustiť do práce. Vašou misiou je nájsť špeciálnu rastlinu a kultivovať ju, aby ste obnovili produkciu kyslíka a zachránili svet.

GrowHome_Launch_05_1422985020

Váš botanický robot je trochu nešikovný, ale veľmi roztomilý. Jeho pohyby sú neohrabané, ale práve v tom spočíva jeho čaro. Možno vám hra pripomenie film Wall-E, kde bol hlavným hrdinom tiež pracovitý, ale trochu nemotorný robot. V Grow Home sa ale zriedka budete pohybovať po pevnej zemi. Botanický robot je prispôsobený na šplhanie sa po všetkých povrchoch a lietanie na krátke vzdialenosti – čo využijete pri častých pádoch z výšok.

V hre sa, trochu netradične, pohybujete hlavne vertikálne, smerom nahor. Keď objavíte vhodnú rastlinu, musíte sa starať o jej rast a spájať jej výhonky s lietajúcimi ostrovmi, z ktorých môže rastlina čerpať energiu na ďalší rast. Spolu s tým, ako rastlina rastie, sa dostávate s botanickým robotom čoraz vyššie aj vy. A vo výškach objavíte množstvo pôvabných zákutí – jaskyne s jazierkami, skryté kryštály, menšie rastlinky a rozličné tvory.

GrowHome_Launch_07_1422985024

Grow Home má len rámcový príbeh, ktorý dáva hráčom základnú úlohu – snažiť sa, aby rastlina vyrástla čo najvyššie. Pritom sa hra ďalej nepokúša hráčov viesť za ruku a dáva im slobodu v tom, ako a kam budú postupovať. Možnosť skúmať cudziu planétu, v kombinácii s úlohou vypestovať čo najvyššiu rastlinu a zachrániť svet, je očarujúca a osviežujúca – do značnej miery aj vďaka tomu, že v tejto mierumilovnej hre neexistujú žiadni nepriatelia, nemusíte nič likvidovať, nikoho zabíjať.

2015-02-15_00001

Hra stavia svoj pozitívny odkaz na ekológii – svet zachraňujete tým, že pestujete rastlinu (nie nepodobné hre Flower). Je to hlavná rezonujúca myšlienka, ale ponúkajú sa aj ďalšie témy na premýšľanie či diskusiu, napríklad: umelá inteligencia a jej miesto vo svete, dôležitosť rastlín pre ekosystém, životný cyklus flóry alebo objavovanie neprebádaných častí sveta.

Grow Home si zahráte na počítačoch s Windowsom a Linuxom, ale aj na PlayStation 4.

 

 

Pavol Ondruška

Zaujíma sa o videoherný priemysel ako celok, s ekonomickými a spoločenskými presahmi.