Návod pre rodičov: Otázky a odpovede o hre Harry Potter: Wizards Unite

Nová aplikácia od tvorcov hry Pokémon Go zaujme hlavne fanúšikov Harryho Pottera. Motivuje vás k prechádzkam a žiaľ, pootravuje výzvami na míňanie peňazí.

 

O čo ide?

Pokiaľ ste sa ešte nestretli s podobnými aplikáciami – Wizards Unite patrí do kategórie Augumented Reality hier. Tie prepájajú virtuálny a skutočný svet tak, že na reálnu mapu premietajú virtuálnu hernú plochu. Deti pohybujú postavičkou v hre pomocou skutočného prechádzania sa. Hľadajú predmety a rôzne udalosti a to ich motivuje k tráveniu času na čerstvom vzduchu. Úlohy sú často dizajnované tak, aby sa hráči spájali do skupín a spoločne ich prekonávali, čo v bezpečnom prostredí pomáha socializácii. 

V pozadí deti sledujú príbeh voľne napojený na koniec série dobrodružstiev Harryho Pottera.

Táto hra samozrejme vyžaduje zariadenie s pripojením na internet. Aplikáciu si užije aj hráč bez znalostí angličtiny, no textu je tu naozaj veľa – figuruje hlavne pri popise rozličných herných predmetov. 

 

Otázky a odpovede:

Existujú obavy o bezpečnosť hráčov, ktorí sa púšťajú do neznámych lokalít, nesústredia sa pri prechádzaní cez prechody alebo pohybe v prírode. Môžu sa tiež stretnúť s cudzími ľuďmi. Akú prevenciu môže rodič poskytnúť?

  • Pohovorte si pred hraním o rizikách, ktoré môžu deti postretnúť. Mali by dodržiavať rovnaké pravidlá, ako v bežnom živote. Cez cestu si dávať pozor, nebaviť sa s cudzími ľuďmi naživo, ani online.
  • Pri mladších deťoch odporúčame rodičom, aby sa k prechádzkam pridali ako dozor. Nechajte dieťa, nech vás svojím konaním najprv samo presvedčí, že si pri hre dáva pozor.

 

Aplikácia je preplnená možnosťami nakúpiť si herný obsah – predmety, rozšírenia a podobne. Reklamy na časovo obmedzené a výhodné nákupy na hráčov vyskočia pri každom zapnutí aplikácie. Ako vyriešiť tento problém?

 

Wizards Unite ponúka množstvo úloh, ktoré treba splniť. Niektoré z nich sú časovo obmedzené, v deťoch teda môžu vyvolávať časový stres. Môžu začať s hrou tráviť príliš veľa času?

  • Treba si uvedomiť, že aj napriek vycibrenému dizajnu sa každá hra raz stane repetitívnou a nudnou. Predošlé hry od tohoto štúdia dokázali deti motivovať ísť na vzduch. Dali im dôvod prejsť sa až do vzdialeného parku a rovnaký zámer je vidieť aj vo Wizards Unite.

 

V aplikácii sa nachádza výzva na pridanie fotografie. Nie je to nebezpečné?

  • Túto fotografiu budú môcť vidieť iba priatelia z hráčovho zoznamu. Nikde však nie je napísané, že fotografia musí byť autentická. Samotná appka tiež umožňuje deťom pridávať si na tvár rôzne animované doplnky ako šály, okuliare či klobúky a upraviť tak svoju vizáž na nepoznanie.

 

Hra obsahuje súboje čarodejníkov, strašidelne vyzerajúce bytosti, postavičky vyzerajúce, že ich úder bolel a iné prvky, nevhodné pre mladšie deti. Aký je odporúčaný vek?

  • Za mierne násilie a vstavané nákupy v aplikácii dostala oficiálne hra rating PEGI-7, takže je vhodná pre hráčov od 7 rokov. My ju od tohoto veku odporúčame s dospelým sprievodom (v tom reálnom, ale aj digitálnom svete) a s menším zásahom rodiča od 12 rokov.

 

Čo s hráčmi, ktorý nepoznajú svet Harryho Pottera?

  • Aj napriek neznalosti mien a predmetov si hru môžu užiť aj deti (či dospelí), ktorí sa čarodejníckemu svetu doteraz vyhýbali. Určite si ho však neužijú do takej miery, ako skalopevný fanúšikovia série. Ide však o výbornú príležitosť, ako namotivovať deti k čítaniu kníh (odporúčame použiť argument, že vo filmoch nie je po príbehovej stránke toľko detailov).

 

Existuje alternatíva?

Jakub Celušák

Jakub študoval Manažment a Marketing na Univerzite Komenského v Bratislave, zaujíma sa o všetky typy hier (nie len videohry), gamifikáciu a herný dizajn. Ak by vám mal odporučiť nejakú hru, pravdepodobne by to bola nejaká z týchto: Ingress, Portal 2, FTL: Faster than Light, alebo v Česku vyrobená stratégia Original War.