+ Plusy
  • možnosť hrať doma proti sebe
  • veľmi prívetivý free to play model
  • jednoduché a pritom hlboké
  • prístupné na všetkých dominantných platformách
- Mínusy
  • nutná pokročilá znalosť angličtiny
  • niekedy až príliš náhodné výhry aj prehry
žánre
témy
vek
Kde si môžete hru kúpiť
AppStore Google Play

Hearthstone: Heroes of Warcraft – majstrovské kartové súboje plné taktiky

Zberateľské kartové hry predsa len nepatria k tomu najznámejšiemu žánru. Väčšinou proti sebe stoja dvaja hráči, každý s balíkom špeciálnych kariet (často s rozličnými fantasy či sci-fi motívmi) namiešaných podľa vlastného uváženia. Počas hry súperi vykladajú karty s pestrými vlastnosťami vyjadrenými číselnými hodnotami, ale aj slovne, a na stole tak vzniká matematicko-kombinatorický súboj.

Dôležitým prvkom hry je aj zbieranie lepších kartičiek a následné hľadanie vhodných kombinácií do balíkov. No a keď pre deti má rovnakú hodnotu virtuálna zbierka hier na Steame ako zbierka hier v polici, prečo by to nemohlo platiť aj pri kartách. Toto si aspoň povedali v spoločnosti Blizzard a nechali pomerne malý tím vytvoriť hru, ktorá za rok svojej existencie ukázala ostatným, ako majú vyzerať zberateľské kartové hry pre dvadsiate prvé storočie.

Hearthstone: Heroes of Warcraft je vo svojej podstate jednoduchou hrou. Deväť hrdinov a niekoľko stoviek kariet s rozličnými hodnotami. Samotná kartička obsahuje údaje o cene, útoku, obrane a prípadne o špeciálnej funkcii a kategórii (pirát, robot atď.). To je v skratke všetko. Napriek tomu však dokáže týchto pár jednotlivých prvkov spoločne vytvoriť hlbokú a komplexnú hru, ktorá hráča odmení za plánovanie.

Zásadnú hĺbku dodávajú práve špeciálne funkcie a kategórie kartičiek. Karty sa totiž vďaka tomu môžu rozlične kombinovať a veľká časť hrania je tak vlastne iba o zostavovaní vhodného balíčka. Karty sa ale počas súboja ťahajú postupne a náhodne, preto treba byť pripravený na všetko, no zároveň mať premyslenú základnú taktiku. Chcete sa špecializovať na útočnú taktiku beštií? Alebo radšej vytvoriť armádu robotov? Alebo dáte prednosť silným zbraniam pre hrdinu, ktorý sa môže tiež zapojiť do súboja? Zo začiatku je vhodné vybrať si niektorého z jednoduchších hrdinov, napríklad spomínaného mága. Vďaka prekvapivej hĺbke hry sa pri voľbe komplexnejšieho hrdinu môže stať začiatok pomerne náročný.

Ideálny set (hrací balíček zložený z tridsiatich kariet) nie je ľahké na začiatku vytvoriť. Každý hrdina má základný set, ale ostatné karty sa sprístupňujú až po výhrach v rozličných módoch hry. Možno to tak nevyzerá, ale vďaka tomu učí hra deti poradiť si s nedostatkom prostriedkov. Pretože aj keď rodiča presvedčí, aby mu kúpil niekoľko balíčkov (päť kariet vychádza od 1 eura do 2,5), karty, ktoré dostane, sú vždy náhodné. Možno by sa zdalo, že je tej náhody až príliš, ale že to tak nie je, dokazuje fakt, že sa Hearthstone hrá aj súťažne a má svojich elitných športovcov.

Na druhej strane, aj ten najlepší hráč občas môže pri troche smoly dostať na frak od začiatočníka. A v tom je práve kúzlo celej hry – niekedy prehrá aj ten lepší. Dôležitá lekcia pre dieťa. Samozrejme, je dobré mu práve tieto veci vysvetliť, naučiť ho alebo ju, že dôsledným plánovaním síce môže znížiť šancu neúspechu, ale nikdy ju neodstráni úplne. Vysvetlivky rovnako vyžadujú aj popisy funkcií jednotlivých kartičiek. Keďže neexistuje slovenský preklad, Hearthstone je minimálne na začiatku potrebné deťom detailne vysvetliť. Úsilie, ktoré môže trvať i niekoľko hodín (v závislosti od úrovne angličtiny dietaťa), však zaručene stojí za to. S 12-ročným bratrancom je po týždni radosť hrať a i pre mňa už v tejto chvíli predstavuje hra proti nemu veľkú výzvu.

Samozrejme, je možnosť hrať proti ľuďom z friendlistu, no ani pri hre s náhodnými hráčmi sa nemusíte obávať nejakého nadávania v chate, takého typického pre ostatné online hry. Hra totiž neznámym súperom umožňuje komunikovať len šesť fráz, medzi ktorými je pozdrav, poďakovanie aj ospravedlnenie.

Silvester Buček

Silvester absolvoval mediálne štúdiá na Masarykovej Univerzite. Je spoluzakľadateľom združenia MU Game studies, ktoré sa snaží vytvoriť prostredie na skúmanie nie len digitálnych hier v akademickom prostredí. Prvé hry hrával ešte na Sinclairi, dnes je verný hlavne počítaču. Video hry sú preňho relaxom a únikom a preto na nich oceňuje skôr atmosféru a zážitok, ako originalitu za každú cenu (aj keď sa to samozrejme nevylučuje).