Hry podľa obľúbených rozprávok

Pre dnešné deti sú počítačové hry samozrejmosťou. To však neznamená, že by zanevreli na populárne rozprávky. A pokiaľ má dieťa nejaký rozprávkový svet rado, chcelo by pravdepodobne vyskúšať aj hry, kde môže ovládať svojich obľúbených hrdinov.

Okolo súčasných filmových rozprávok sa často spúšťajú obrovské kampane, ktorých cieľom je vytvoriť čo najväčší záujem u detského diváka. Veľakrát sa jedná o kvalitné filmy s poučením alebo edukatívnym rozmerom, čo sa však už nedá povedať o ostatných reklamných produktoch, určených len na vytvorenie zisku. K takýmto bočným produktom nanešťastie často patria aj hry. Preto prinášame menšieho sprievodcu, ktorý vám pomôže oddeliť kvalitné od účelového.

 

img_2279

Mimoni

Pravdepodobne najobľúbenejšími postavičkami súčasnosti sú Mimoni z filmu Ja, zloduch. Hra Minion Rush, inšpirovaná týmito postavičkami, je rýchla a jednoduchá. Prstom posúvate Mimoňa po dráhe a vyhýbate sa prekážkam. Jednotlivé pokusy sú krátke, no postúpiť v úrovniach je pomerne náročné a preto sa rýchlo míňajú životy. Hra funguje na modeli free-to-play a ak človeku nevadí čakať, dá sa hrať aj zadarmo, no dajú sa na nej minúť aj desiatky eur (napríklad práve za dokupovanie životov) a tak si treba dávať pozor na peňaženky. Hra je dostupná na všetkých mobilných platformách prostredníctvom služby Google Play či iTunes.

 

unnamed

Ice Age

Free-to-play model je pri hrách podľa rozprávok naozaj populárny. Jedna z obľúbených detských sérií, Doba ľadová, má v tejto kategórii niekoľko zástupcov. Napríklad Ice Age: Vilage je hra o manažmente vlastnej osady s trochu komplexnejšou hrateľnosťou. V Ice Age: Adventures si hráč tiež stavia dedinu, no je to skôr séria zábavných pestrých minihier. Poslednou zdarma dostupnou hrou je Ice Age: Avalanche, ktorá je modernou variáciou na piškvorky či tetris. Všetky tri hry sú od jedného vývojára, a tak majú podobnú kvalitu. Tá nie je zlá, a aj poplatky a transakcie sú nastavené znesiteľne. Fanúšikom Doby ľadovej sa pravdepodobne najviac bude páčiť Ice Age: Adventures, keďže okrem pestrej palety levelov obsahuje aj príjemný humor, ktorý sa s touto sériou tak spája. Bohužiaľ, všetky tri hry vyžadujú základnú znalosť angličtiny, aj keď skúsenejší hráč sa v nich napokon zorientuje.

 

frozen_07

Frozen

Ďalším obľúbeným filmom s mrazivou tematikou je Frozen (u nás pod názvom Ľadové kráľovstvo). S dejom filmu bohužiaľ nemá, podobne ako Ice Age: Avalanche, nič spoločné. Ide o variáciu hry Candy Crush Saga, pričom problémom je hlavne neprehľadný systém mikroplatieb, a tak sa môže stať, že zaplatíte viac, ako ste čakali. Nejedná sa o najhoršie dielo, no určite nie je ani dobrým príkladom, ako previesť filmovú licenciu do hry, alebo ako mať nastavený platobný model.

 

new-spongebob-heropants-screens-released_kju8.1920

Sponge Bob

Medzi staršími deťmi je stále populárna špongia Sponge Bob z rovnomenného seriálu. Výber hier je v tomto prípade skutočne pestrý, a to nielen naprieč platformami, ale aj naprieč kvalitou. Najnovšia hra s názvom SpongeBob HeroPants nezožala u kritikov a hráčov veľký úspech. Podobne ako vo väčšine hier so živou žltou špongiou ide hlavne o zbieranie mincí a o prekonávanie prekážok. Jedinou výhodou je možnosť simultánneho hrania viacerých hráčov, a tak si rodičia (medzi ktorými sa určite nájde plno fanúšikov tejto absurdnej rozprávky) môžu zahrať spoločne s deťmi.

original

Podobný, no o niečo akčnejší zážitok ponúka hra SpongeBob Square Pants: Plankton’s Robotic Revenge. Hráči si môžu zahrať za všetky možné postavičky zo seriálu proti zlému robotickému planktónu. Táto hra síce nepatrí medzi najpútavejšie, pokiaľ však dieťa obľubuje Sponge Boba a nie je príliš skúseným hráčom, isto nebude sklamané. Istotou je však stávka na staršie hry, napríklad na SpongeBob SquarePants: Creature from the Krusty Krab z roku 2008 na Game Boy Advance. V každom prípade platí, že v prípade Sponge Boba sa vôbec neoplatí vyberať náhodne, lebo kvalita hier je skutočne rozličná.

 

The-LEGO-Movie-Video-Game-Screenshot-4-Best-PC-Games-2014-SuperComTech

Hry s Legom

Lego síce nie je konkrétny rozprávkový svet, no napriek tomu sa do zoznamu dostal. Kraľuje totiž všetkým detským hrám na motívy rozprávok. Kúpa akejkoľvek hry z tejto série by pre dieťa nemala byť sklamaním. Lego hry vychádzajú už viac ako 10 rokov pre všetky možné platformy a tak nie je problém nájsť to pravé aj pre staršie konzoly aj počítače. Vybrať sa dá z rozprávok ako Harry Potter, Hobbit, Pán prsteňov či nami recenzované Hviezdne vojny, z komiksových príbehov Batman či Avengers či dokonca Jurassic Park alebo Indiana Jones. Samozrejmosťou je aj hra podľa nedávneho Lego Filmu s mierne podivným názvom The LEGO Movie Videogame.

Všetky Lego hry majú obdobne príjemnú grafiku aj hrateľnosť (v ktorej ide, ako inak, o rozbíjanie kociek a ich skladanie), a navyše je veľká časť z nich preložená minimálne do češtiny. Väčšina takisto ponúka možnosť hry viacerých hráčov, takže nie je vylúčené ani spoločné hranie. Lego hry síce neprinášajú extra poučenie, na druhej strane ide o záruku kvalitnej a nenásilnej hry na motívy obľúbených svetov.

LEGOCityUndercover

 

Hry podľa rozprávok, ktoré majú deti rady, málokedy dosahujú dostatočnú kvalitu na to, aby sa dalo hovoriť o nejakom presahu či originalite. Z celej kategórie vyčnieva séria Lego hier, ktorá vďaka kooperatívnym módom umožňuje rozvíjanie sociálnych schopností. Faktom ale je, že postavičky ako Mimoni či Harry Potter deti milujú, a preto sú pre ne hry na motívy ich obľúbených hrdinov dobrou voľbou napríklad ako darček. No a čo sa týka free-to-play titulov, nič sa nedá pokaziť inštaláciou hry Minion Rush, prípadne Ice Age: Adventures, ktoré ponúkajú predsa len viac priestoru na taktizovanie a premýšľanie.

Na záver treba dodať varovanie, že kvalita niektorých hier na motívy známych rozprávok je skutočne nízka, a tak sa pred prípadnou kúpou či inštaláciou radšej presvedčte, či to stojí za to. V mnohých prípadoch sa zo strany vývojárov jedná iba o rýchlu snahu zarobiť o čosi viac peňazí a zviesť sa na úspechu spomínanej rozprávky. A ak by ste mali míňať peniaze na hry, ktoré vaše deti neposúvajú správnym smerom, to si radšej prečítajte niektoré z našich odporúčaní.

 

Silvester Buček

Silvester absolvoval mediálne štúdiá na Masarykovej Univerzite. Je spoluzakľadateľom združenia MU Game studies, ktoré sa snaží vytvoriť prostredie na skúmanie nie len digitálnych hier v akademickom prostredí. Prvé hry hrával ešte na Sinclairi, dnes je verný hlavne počítaču. Video hry sú preňho relaxom a únikom a preto na nich oceňuje skôr atmosféru a zážitok, ako originalitu za každú cenu (aj keď sa to samozrejme nevylučuje).