Hry trinásťročného Ondreja pomáhajú mentálne postihnutým

Ondrej Vrábel, tercián na gymnáziu zo Sobotišťa, naprogramoval pre svoju mentálne postihnutú sesternicu didaktické počítačové hry, a potom ich sprístupnil verejnosti. Jeho Pinf Hry sú dnes online a zadarmo, v troch jazykoch a donedávna vznikali bez akýchkoľvek financií. V e-mailoch Ondreja síce oslovujú „Vážený pán generálny riaditeľ,“ no na hrách stále pracuje z detskej izby.

Prečo si sa rozhodol, že budeš tvoriť počítačové hry pre mentálne postihnuté deti?

Mamina sesternica Dáška (20) má detskú mozgovú obrnu. Vždy ju lákal počítač, ale hrávala na ňom stále dookola len jednu monotónnu hru. A tak mi napadlo, že by mohla na počítači robiť aj niečo zmysluplnejšie. Preto som jej pripravil v programe Word zväčšené písmená, aby ich dokázala prečítať. A začali sme sa hrať: Dáška hádala, aké je na obrazovke písmenko a aké slovo sa naň začína.

Keďže som mal k počítačom vždy blízko, napadlo mi, že by som jej mohol vyskúšať hru aj vyrobiť. Hľadal som na internete a zistil som, že existuje niečo ako programovanie. Tak vznikla moja úplne prvá hra.

Teraz mám už štrnásť hier a ďalšie budú pribúdať.

Ako sa líšia Pinf Hry od bežných hier?

Moje hry sú oproti hrám pre zdravé deti menej farebné, jednoduchšie a bežia pomalšie. Jednotlivé hrania na seba priamo nenadväzujú a hra nemá skóre, keďže hodnotenie býva niekedy pre takéto deti demotivujúce.

Na trhu už sú hry pre malé deti, aby sa naučili čítať, písať, počítať, ale nie sú priamo cielené pre mentálne postihnutých. Tento typ hier ešte neexistuje nikde inde, je to v podstate novinka. Nič podobné som v žiadnom jazyku nenašiel a Pinf Hry sú už dostupné v niekoľkých jazykoch.

Ako tvoje hry fungujú a čo si pri nich deti precvičujú?

Niektoré hry sú zamerané na precvičovanie písmen a farieb pomôckami, napríklad červená ako srdiečko. Deťom sa ľahšie pamätá farba s pomôckou než samostatne. To isté platí pri písmenách – v každej hre sú využívané rovnaké obrázky, čiže napríklad písmeno „O“ si deti vždy pamätajú podľa opice. Iné hry zase cvičia jemnú motoriku – dvojkliky či posúvanie puzzleov myšou.

A čo vlastne znamená Pinf?

To som si vymyslel, keď som bol malý. Od škôlky mám firmu PINF, mama mi aj pečiatku dala vyrobiť.

02piggy

Ako si sa naučil programovať?

Hľadal som si anglické návody na internete a mama mi kupovala rôzne knihy o programovaní. Veľa som sa učil z online návodov na niečo konkrétne.

Napríklad generátor náhodných vecí: v hrách je veľa vecí, ktoré majú byť náhodné. Striedajú sa tam náhodne písmenká a nikdy nesmú ísť po sebe v rade. To už mám vyskúšané – keď sa niečo v hre opakuje pravidelne, dieťa sa to naučí naspamäť ako básničku a keď sa zmení poradie, tak dieťa zrazu nevie. Preto je dôležité, aby išli úlohy náhodne po sebe. Deti viac rozmýšľajú a viac sa naučia.

Väčšinou som pracoval, keď bola u nás Dáška. Alebo keď som mal nápad, tak som to vyrobil, hodil na USB, sadol na bicykel a išiel k Dáške vyskúšať, či je to dobré, alebo nie.

Ako sa ti s Dáškou pracovalo?

Dáška bola riadny kritik. Zdraví ľudia to vnímajú inak, zoberú hru takú, aká je. Dáška nie. Príklad – dal som do hry „Obchod“ obrázok zeleného jablka, lebo to bolo prvé, ktoré som našiel na internete. Dáška sa hneď sťažovala: „Ondrejko, ale to jablko je zelené! Šak to je nezrelé, zelené jablko padá ešte zo stromu, to nie je dobré, také sa v obchode nepredáva.“ No tak muselo ísť preč. Takisto do spodnej police hry „Obchod“ vyberala potraviny Dáška. Preto sú v hre veci ako horčica, slanina a cibuľa, Dáškine obľúbené.

03obchod

Robíš hry len pre deti s detskou mozgovou obrnou?

Posledné dve hry boli určené viac pre autistov. To mi navrhli ľudia, ktorí majú s autistami skúsenosti, v diskusiách na špecializovaných facebookových skupinách alebo emailom.

Je rozdiel v hrách pre autistické deti a pre deti s detskou mozgovou obrnou?

Pinf Hry sú často zamerané aj na tie, aj na tie. Niektoré dieťa vie aj samo posúdiť, čo sa mu hodí, ale vždy je dobré, aby bol pri ňom rodič. Bude vedieť zvoliť hry, ktoré sú pre neho najlepšie. Napríklad tie s veľkosťami a počítaním sú asi najvhodnejšie pre deti z autistického spektra, ale je to vždy veľmi individuálne. Na stránke je napísané, ktoré hry sa hodia pre koho.

(photo: Yvona Púčiková)

Aké hry hráš ty?

Ja hry nehrám.

Naozaj?

Vôbec. Programovanie mi teraz berie úplne najviac času. Chvíľku som hrával Minecraft. Vytvoril som server pre spolužiakov, kam prišlo aj 300 ľudí. Mám rád, keď môžem mať pod kontrolou niečo počítačové. Oveľa radšej ako byť napríklad predsedom triedy, to by som nechcel. Teraz by som ale už Minecraft hrať nezačal, lebo mi to vtedy stoplo tú kreativitu, ktorú som vkladal do mojich hier. Rozhodol som sa radšej využiť čas na programovanie.

Aké máš ohlasy od ľudí, ktorí Pinf Hry hrávajú?

Na Google Play má aplikácia 5-hviezdičkové hodnotenia od užívateľov a negatívne ešte neboli. Vlastne boli, ešte keď som úplne začínal. Prvýkrát som vtedy zverejnil hry. Na jednom počítačovom fóre mi písali urážlivé komentáre, hry sa im zdali príliš jednoduché a škaredé. To bolo veľmi demotivujúce.

Ondrejova mama: Ale to boli ohlasy ľudí, ktorí nevedia, čo je to mať postihnuté dieťa. Už bol Pinf Hry predstaviť na špeciálnej škole v Senici alebo v Svetluške, dennom stacionári pri Senici. V ADELI Medical Centre, kde sa venujú mentálne postihnutým deťom, boli z hier nadšení. Písali nám, že ich budú používať na logopedickej časti vzdelávania. A tiež to posunuli všetkým rodičom s odporúčaním, že to je fajn pre ich deti. To bolo veľmi príjemné.

Ondrej: ADELI Medical Centrum som si ani netrúfal kontaktovať. Oni mi napísali, že „Vážený pán riaditeľ firmy Pinf Hry“. Žiadali ma o sponzorský dar a potom sa to obrátilo. Oni mne pomohli tým, že hry začali používať.

Processed with VSCO with f2 preset

Pinf Hry sú momentálne k dispozícii zadarmo. Plánuješ to v budúcnosti zmeniť?

Štatistiky sú bezplatné, prístup na web je bezplatný, aj všetky hry sú bezplatné a chcem, aby to tak aj ostalo.

Ako teda financuješ svoje aktivity?

Úplne obyčajní ľudia mi pomáhajú, posielajú finančnú podporu. Vždy, keď som na PayPale videl, ako prichádzajú peniaze, tak som bol z toho šťastný celý deň. Teraz už sú ich mená na thankyouliste na webe. Či poslali 3 eurá, alebo 20 eur, potešilo ma to vždy rovnako.

Vďaka ich podpore som pre Pinf Hry teraz mohol kúpiť licenciu Google Play. Niekedy by som chcel kúpiť aj licenciu iOS, ale podmienkou je vlastniť Apple produkt, iPhone a zaplatiť za licenciu 100 €. To sa asi tak skoro nestane.

A notebook mi požičali v Microsofte, za čo som im veľmi vďačný, lebo inak by som nemal na čom pracovať, keď som mimo svojej „kancelárie“.

Skúšal si hľadať peniaze aj inde?

Vytvoril som kampaň na Indiegogo, ale nebola úspešná. Vyzbieral som len 62 dolárov a z toho ešte boli také poplatky, až sa mi hlava zatočila. V zmluve majú, že ak by som aj vyzbieral len jeden dolár, musel by som zaplatiť poplatok 25 dolárov za medzinárodnú transakciu. Nakoniec sa mi zo 62 dolárov (z ktorých mi tam mama dala nejakých 30) vrátilo na Slovensko 19. Ale bolo to aj tak dobré, lebo vďaka kampani v angličtine ma pozvali na SIGEF 2015 do Ženevy. Na to ale potrebujem ďalšie financie, ktoré momentálne hľadám.

Čo je to SIGEF 2015 a čo tam budeš robiť?

SIGEF znamená Sociálne inovácie a globálne etické fórum. Pinf Hry budem v Ženeve prezentovať najprv medzi ľuďmi a potom porota vyberie 10 projektov, ktoré budú prezentované na veľkom pódiu pred celým obecenstvom. Hlavná cena je tuším aj finančná, ale môžem získať hlavne kontakty a rozšíriť hry medzi ľudí.

Čo by si chcel v budúcnosti dosiahnuť?

Ja by som bol rád, keby boli Pinf Hry nainštalované na všetkých počítačoch v osobitných školách. Tak, ako je projekt Infovek na takmer každom počítači v mojej škole. V podstate chcem, aby tie osobitné školy vedeli, že aha, tu sú nejaké Pinf Hry, funguje to, je to dobré a používame to. To by ma veľmi tešilo.

To vyzerá na veľkú úlohu. Ako to zatiaľ celé zvládaš?

Je to strašne veľa povinností a všetkého. Veľa vecí naraz a škola k tomu a ešte aj doma vysávať. Zajtra máme biológiu a ešte aj súťaž v programovaní a dnes som pracovne vyťažený do deviatej večer. Ale zároveň sa z toho veľmi teším.

Mária Kadlecová

Mária vyštudovala scenáristiku na VŠMU a teraz sa venuje najmä práci na slovenských filmoch. Nepochádza priamo z herného prostredia, ale veľmi ju zaujíma vplyv hier na detskú psychiku a spoločnosť celkovo.