Návod pre rodiča: Čo sú to interaktívne herné figúrky?

Interaktívne herné figúrky, v zahraničí známe ako toys-to-life, sú hračky, s ktorými sa deti môžu nielen fyzicky hrať, ale taktiež si ich preniesť do svojej obľúbenej videohry. V článku si predstavíme tie najpopulárnejšie.

Black Dragon

Pomocou „bežnej“ hračky si dieťa môže rozvíjať fantáziu, interaktívne herné figúrky však ponúkajú aj iný spôsob zábavy. Dajú sa totiž využiť aj v digitálnom prostredí. Vďaka tomu sa dieťa nemusí hrať iba v izbe na koberci, ale prostredníctvom periférneho herného zariadenia môže preniesť nový obsah do videohry. V našom článku vám predstavíme tri najznámejšie značky, s ktorými by ste sa mohli stretnúť a vysvetlíme, ako fungujú.

portal

Skylanders

Skylanders je jedna z najstarších a najúspešnejších sérií, ktoré využívajú interaktívne figúrky. V tejto akčnej 3D platformovke musíte prejsť cez rôzne prekážky a riešiť hádanky.

Svojou pestrou farebnosťou a zábavnosťou sa stali populárnymi u detí, ale aj medzi dospelými. Pod touto značkou vyšlo už šesť hier a sú dostupné pre všetky domáce herné konzoly. Sú to: Skylanders: Spyro’s Adventure (2011), Skylanders: Giants (2012), Skylanders: Swap Force (2013), Skylanders: Trap Team (2014), Skylanders: SuperChargers (2015), Skylanders: Imaginators (2016).

 

Každá hra zo série sa predáva vo forme začiatočníckych balíčkov tzv. “Starter packov”. Tieto balíčky obsahujú samotnú hru, 2-3 figúrky a čítačku (Portal of Power) pomocou ktorej dostanete postavičky do hry.

Figúrky tu reprezentujú hrateľné postavy alebo doplnky, ktoré sa dajú využiť v hernom svete. Čím viac Skylanderov máte, tým viac postáv môžete dostať do hry.

Pri Skylanderoch platí pravidlo, že staršie figúrky sú kompatibilné s novými hrami. To znamená, že ak ste si kúpili postavičku, ktorá vyšla s hrou Skylanders: Spyro’s Adventure, je možné ju využívať aj v ďalších dieloch. Novšie figúrky však do starších hier nedostanete.

Jej kompatibilitu s novou hrou zistíte na oficiálnej stránke. Jednoducho zadáte meno vašej postavičky a nájdete všetky potrebné informácie.

Amiibo

Rad postavičiek s názvom Amiibo od Nintenda predstavuje najznámejšie postavy tejto firmy. Napríklad Mario, princezná Peach alebo Zelda. Použiť ich môžete na Nintendo Wii U, Switch a New 3DS vďaka konzolám, ktoré majú v sebe zabudované NFC čítačky. Pokiaľ vás hra vyzve, aby ste použili svoje Amiibo, tak figúrku jednoducho priložíte k prístroju a tá sa aktivuje. V prípade staršieho modelu Nintendo 3DS je nutné dokúpiť si externú NFC čítačku.

Na rozdiel od iných značiek, Amiibo majú výhodu v tom, že sa dajú použiť v rozličných herných sériách. V Mario Kart 8 otvárajú nové kostýmy, v Hyrule Warriors sprístupňujú nové zbrane. Pokiaľ ich používate v Super Smash Bros 4, máte možnosť si ich vytrénovať. Počas výberu postavy priložíte Amiibo na NFC čítačku a tá hneď vstúpi do hry.

Je dôležité si vždy pozrieť aká Amiibo postavička je kompatibilná s danou hrou. Keďže hier s podporou figúrok je veľa, odporúčame vám navštíviť oficiálnu stránku Nintenda.
smash amiibo

Disney Infinity

Túto sériu spomíname z dôvodu, že figúrky sa stále predávajú a to aj mimo herných obchodov. Ako naznačuje názov, sú to postavy z dielne Disney. Napríklad Stich z rozprávky Lilo a Stich alebo Jack Sparrow z filmu Piráti z Karibiku. Spolu vyšli 3 hry dostupné na všetkých platformách. Je dôležité vedieť, že hra Disney Infinity 3.0 bola posledná a Disney zrušilo podporu pre túto hernú sériu. Postupne stiahlo z predaja všetky štartovacie balíčky, ktorých obsah bol podobný Skylanderom. To znamená, že samotná hra sa už kúpiť nedá. Kvôli tomu figúrky stratili svoje využitie v digitálnej podobe.  

Je náročné rozhodnúť sa, ktorá značka je najlepšia.

Amiiba sú veľmi univerzálne a ich použitie vo viacerých hrách je vlastnosť, ktoré iné figúrky nemajú.

Skylanders sa svojou farebnosťou a pestrou paletou postáv viac hodí pre menšie detské publikum.

Najznámejšie rozprávkové postavy sú pre deti zase najlákavejšie, v prípade, že vám nevadí ukončené vydávanie postavičiek zo série Disney Infinity.

Vďaka množstvu figúrok si však na svoje prídu ako chlapci ako aj dievčatá. Každopádne, nech sa rozhodnete akokoľvek, teraz už viete, že majú aj iné funkcie, než len zdobiť poličky.

 

Ďalšie návody pre rodičov, ktoré vás môžu zaujímať:

Nakupujete hry správne?

Offline aktivity pre hráčov Minecraftu

Koľko času by malo tráviť vaše dieťa za počítačom?

 

 

Marcel Omamik

Marcel študuje odbor Teória digitálnych hier na masmediálnej fakulte v Trnave. Jeho prvou hrou bola The Longest Journey, vďaka ktorej si vytvoril návyk na point-n- click adventúry. Digitálne hry berie ako jeden z nových spôsobov ako vyrozprávať príbeh.