“Profesionálny hráč videohier zarába na Slovensku aj 5000€ mesačne” hovorí v rozhovore Ivan “DEV1” Lazarov

“Mama ma síce začala viac podporovať, ale maturitu som si musel spraviť aj tak. Zosúladil som každodenné tréningy s vyučovaním. Za počítačom som trávil pokojne aj 8 hodín denne. Ani najlepší tenisti netrénujú iba jednu hodinu denne.” hovorí Ivan DEV1 Lazarov, okrem iného bývalý profesionálny hráč počítačových hier, alebo jedným slovom e-athlete.

Ako ste sa stali profesionálnym hráčom?

Keď som mal 10 rokov, starší brat mi ukázal hru Counter Strike. Keďže domáci internet ešte nebol bežný, hrávali sme v herni. V pätnástich rokoch som prvýkrát začal hraním zarábať a stal sa „pro-gamerom“. Sponzor mi platil 5000 Sk mesačne. Pre tínedžera fantastické vreckové, navyše s možnosťou párkrát ročne vyhrať na turnaji finančnú odmenu.

V období, keď som mal 17-18 rokov som už vyhrával všetko, čo sa v okolí dalo. Pred krízou boli turnaje neuveriteľne štedré, na československých majstrovstvách bola cena za prvé miesto hardware v hodnote cez 20 000 Sk. Ak som bol schopný ho predať, zarobil som si slušné čiastky.

Za počítačom som trávil pokojne aj 8 hodín denne. Ani najlepší tenisti netrénujú iba jednu hodinu denne.

main_profile

Čo na to vraveli vaši rodičia?

Vyrastal som len s mamou a babičkou, takže to nebolo úplne ideálne. Ale keď som začal vyhrávať lokálne turnaje, už aj ony pochopili, že existujú dve cesty. Jedna, kde hráte aby ste sa zabavili, ale hra nemá v reálnom svete žiaden výsledok. Druhá, ktorá prináša to, čo každému inému atlétovi prináša šport. Možnosť zlepšovať sa a porovnať sa s najlepšími. A ja som sa rozhodol stať sa tým najlepším na svete. Podarilo sa mi to v Čechách a na Slovensku a dá sa povedať, že aj v Európe. Vo svete to však už bolo komplikovanejšie.

Mama ma síce začala viac podporovať, ale maturitu som si musel spraviť aj tak. Zosúladil som každodenné tréningy s vyučovaním. Za počítačom som trávil pokojne aj 8 hodín denne. Ani najlepší tenisti netrénujú iba jednu hodinu denne.

Neskôr ste sa však presunuli v rámci hernej sféry do iných oblastí.

Pochádzam z rodiny, v ktorej je vzdelanie považované za najdôležitejšie. Ja som však bol trochu čierna ovca rodiny, lebo pre mňa bolo dôležitejšie mať prax. Preto som prestal hrať Counter Strike a začal riešiť dospelý život. Stal som sa herným komentátorom, trénerom a založil svoj vlastný start up.

4fans

 

Profesionálne hranie hier je úplne ako šport

Ako ste sa dostali ku komentovaniu počítačových hier?

V roku 2012 som už som nehrával aktívne. Využil som svoje dlhoročné skúsenosti a výrečnosť v komentátorstve. Funguje to identicky ako napríklad na MS v hokeji. Máte dôkladnú znalosť pravidiel a stratégií, poznáte hráčov. Komentujete ich postup po hernej ploche, úplne rovnako ako v každom inom športe. Vždy sa mi páčilo, ako moderuje Marcel Merčiak. Je fascinujúce, ako z rukáva dokáže vyťahovať tie najdetailnejšie informácie.

Rodičia by sa mali dieťaťa spýtať, aký má cieľ a dlhodobo sledovať, či ho napĺňa. Nezakazovať mu hry, ale nenápadne ho posúvať ďalej a motivovať ho.

Ako funguje herné trénerstvo?

V Česku a na Slovensku skoro vôbec. Vo svete je to však brané profesionálne, je to trénerská práca ako každá iná. Verím, že mám cit na talent a keď sa tu vytvoril tím hráčov na svetovej úrovni, začal som ich trénovať. Koučoval som piatich hráčov, stal sa zo mňa psychológ a aj motivátor.

Ako prebiehajú tréningy?

Znovu si pomôžem prirovnaním k hokeju alebo futbalu. Tréner sleduje hru, v reálnom čase ju analyzuje a dáva hráčom spätnú väzbu. Profi tímy často hrajú v prenajatých domoch a tréner im stojí priamo za chrbtom. Vyhodnocuje mieru ich talentu, ich konanie a robí všetko pre to, aby zistil, ako ich posunúť ďalej.

rog_asus

Môže mať aj vaše dieťa kariéru v profesionálnom hraní?

Ako má rodič zistiť, či má jeho dieťa talent na počítačové hry?

Nie je ťažké zistiť, či dieťa za počítačom robí niečo produktívne alebo nie. Ak sedí celý deň na Facebooku, asi márni svoj čas. Ak sa snaží v akejkoľvek aktivite zlepšovať, koordinuje stratégie so spoluhráčmi, má to zmysel.

Rodičia by sa mali dieťaťa spýtať, aký má cieľ a dlhodobo sledovať, či ho napĺňa. Nezakazovať mu hry, ale nenápadne ho posúvať ďalej a motivovať ho.

V ktorých žánroch sa dá hraním uživiť?

V zásade existuje len zopár hier, ktoré sa kompetitívne hrávajú na profesionálnej úrovni. V hrách ako League of Legends, DOTA, Hearthstone, Counter Strike (skrátene CS) a možno ešte Starcraft sa dá uživiť ako profi hráč. Mimo týchto hier sa síce tiež dá zarábať, ale inými mechanizmami ako je súťažné hranie.

Na profesionálnej scéne sú tie peniaze naozaj gigantické. Dvaja-traja slovenskí vrcholoví hráči majú plat 2-5 tisíc euro mesačne.

Osobne som napríklad skeptický voči MMORPG hrám ako World of Warcrfat. Napriek tomu, že poznám ľudí, ktorí na nich zarábali a boli schopní vybudovať si z nich živobytie. Je ich však málo a naopak existuje veľa tých, ktorí pri nich život premárnili.

O iných žánroch, v ktorých by sa dalo kompetitívne zarábať neviem. Čiže rodičia si môžu byť istí, že mimo vyššie vymenovaných hier sa peniaze zarábajú len veľmi ťažko.

Aké peniaze zarábajú profesionálni hráči?

Na profesionálnej scéne sú tie peniaze naozaj gigantické. Dvaja-traja slovenskí vrcholoví hráči majú plat 2-5 tisíc euro mesačne. Popri tom môžu vyhrávať súťaže s prizemoney aj do 500 000€. V tomto momente sa v Las Vegas hrá turnaj o 250 000€.

Odkiaľ sa tie peniaze berú?

Finančný tok dokážeme prirovnať napríklad k futbalu. Futbalisti behajú po trávniku a potrebujú tenisky. Sponzoruje ich napríklad Adidas alebo Nike. Takisto hráč potrebuje silný počítač. Hráč začne používať procesor AMD alebo Intel a firma pošle jeho tímu 100 000€ mesačne.

invex_final_round

Čo robia hry s našim mozgom?

Myslím si, že pre dieťa neexistuje nič lepšie, ako hrať sa hru, ktorá nejakým spôsobom rozvíja jeho talenty, núti ho rozmýšľať alebo rýchlo reagovať.

Aké schopnosti v deťoch rozvíja hranie počítačových hier?

V hre, ktorú som hrával, ide hlavne o dva aspekty – mať lepší reflex a byť chytrejší. CS ma naučilo rýchlemu rozhodovaniu v kritických situáciách. Strategické hry ma zase naučili vytvoriť premyslený plán. Na svoj vek mám famózny reflex, to sa zíde napríklad pri šoférovaní :).

Pomimo súťaženia by som ako rodič inklinoval k hrám, ktoré rozvíjajú myseľ dieťaťa. Myslím si, že pre dieťa neexistuje nič lepšie, ako hrať sa hru, ktorá nejakým spôsobom rozvíja jeho talenty, núti ho rozmýšľať alebo rýchlo reagovať.

Čo dali počítačové hry vám osobne?

Precestoval som celý svet a finančne ma pomerne skoro zabezpečili, ale môj dlhodobý cieľ nikdy nebol ostať len profi hráčom. Ani baletka nedokáže vo svojich štyridsiatich rokoch pokračovať na najvyššej úrovni. Vďaka hrám som rozbehol svoj startup DEV1S, vyrábame počítačové periférie – profesionálne herné podložky pod myši a herné okuliare. Zúročil som pri tom svoje dlhoročné skúsenosti a viem pomôcť hráčom k lepším výkonom.

Najväčšou radosťou je pre mňa však moja súčasná práca v renomovanej IT spoločnosti ESET. Prešiel som cez riadny vstupný pohovor, ale schopnosti, vďaka ktorým ma prijali, mám vďaka počítačovým hrám. Po nástupe som navyše s potešením zistil, že aj ESET je plný počítačových hráčov :).

dev1s

 

Teodor Kuhn

Teodor sa venuje štúdiu príbehov vo všetkých podobách. Má rád funkčné veci a dobrých ľudí.