Počítačové hry, ktoré napriek svojej jednoduchosti potrápia mozgové závity

V niektorých prípadoch je najväčším problémom začať. Ak hovoríme o hrách, hráčov často odrádza zložitosť pravidiel či herných mechanizmov. Avšak v minimalistických hrách sa toho obávať určite nemusíme.

Určite si spomínate na hru Flappy bird alebo jednu z jej variácií. Keď sa však nad ich mechanikou zamyslíme, všimneme si, že ich ovládanie je až detsky jednoduché. Stačilo v správnom momente ťuknúť na obrazovku telefónu a vtáčik zamával krídlami. Hry, ktoré sú podobne ladené, nájdeme v obchodoch mnoho. No existujú aj iné, zaujímavé koncepty hier, ktoré rovnako nemajú náročné ovládanie.

Reigns 

Platformy: PCiOS, Android

Najnovší hit medzi minimalistickými hrami vyšiel ešte len 12. augusta tohto roku. A o čo ide? Zhostíte sa úlohy kráľa, ktorý celú svoju krajinu riadi dvoma pohybmi – posunutím portrétu radcu alebo nositeľa správy doľava či doprava. Očividne tak paroduje aplikáciu na hľadanie partnerov s názvom Tinder. Reigns však patrí medzi tie zložitejšie hry, aj keď sa to na prvý pohľad nezdá. Nad portrétmi ľudí a situácií sa nachádzajú štyri ukazovatele prosperity vášho kráľovstva: miera pobožnosti, počet obyvateľov krajiny, vojenská a ekonomická sila. Všetky faktory je nutné správne manažovať, ich extrémy – nedostatok alebo nadbytok, majú za následok vaše zosadenie z trónu. A poväčšine sa to neobíde bez násilia. Duša panovníkov je však nesmrteľná, a tak vaše druhé hranie tejto hry nadviaže tam, kde ste ju za predošlého kráľa opustili.

Takéto zjednodušené vládnutie je perfektná rukolapná skúsenosť, ktorá vám priblíži život a problémy stredovekých panovníkov. Vysvetľovať čokoľvek ďalšie, by už pokazilo zážitok z preskúmavania tejto úžasnej hry. Dodávame, že vzhľadom k zložitejším konceptom a skrytej satire, je hra vhodná až od 12 rokov. Jej textová povaha vyžaduje znalosť anglického jazyka, samotnú jazykovú náročnosť viete ľahko odhadnúť z obrázkov v obchodoch.

 

Prune 

Platformy: iOS, Android, Windows Phone

Opäť sa potvrdilo, že v jednoduchosti sa ukrýva krása. Hru Prune možno považovať za hlavolam, ktorý vyžaduje aj rýchle reakcie. Hra si požičiava mechaniku od postrehovky Fruit ninja – jednoduchými pohybmi prsta po obrazovke odsekávate vetvičky stromu tak, aby sa jeho zostávajúci kmeň rozrástol. Nepriamo tým ovládate smerovanie jeho rastu a snažíte sa týmto osekávaním dosiahnuť vyznačený cieľ. Hra časom naberá na náročnosti, objavujú sa tu jedovaté prekážky, ktorých sa strom nesmie dotknúť, vietor, ktorý ohýba vetvy alebo modré obláčiky zaručujúce rýchlejší rast. Bez očividného násilia či potreby ovládať akúkoľvek reč, je Prune ideálny kandidát pre všetky ročníky. Hra v sebe dokonca nesie aj jednoduché ekologické posolstvo. Jeho objavenie však necháme na vás a vaše deti.

 

Lara Croft Go

Platformy: iOS, Android, Windows Phone  

Na rozdiel od ostatných titulov zo série Tomb Rider sa tentoraz jedná o logickú hru s minimom násilia. Rozvíja hlavne schopnosť riešiť problémy, analyzovať hlavolam a plánovať postup riešenia. Hlavná hrdinka sa môže pohybovať iba po vymedzených líniách na hracom pláne. Táto jednoduchá mechanika zabezpečuje hráčovi výborný prehľad a urýchľuje riešenie hlavolamu. Hra neobsahuje text a nevyžaduje znalosť cudzieho jazyka. Lara sa dostane do nebezpečných situácií a stretne divoké šelmy, ktoré jej blokujú postup úrovňou. Menšie deti by tieto zvieratá mohli naľakať, a preto sa hra odporúča až pre vekovú kategóriu 10 a viac rokov. Užijú si ju jednoznačne aj rodičia.

 

Jakub Celušák

Jakub študoval Manažment a Marketing na Univerzite Komenského v Bratislave, zaujíma sa o všetky typy hier (nie len videohry), gamifikáciu a herný dizajn. Ak by vám mal odporučiť nejakú hru, pravdepodobne by to bola nejaká z týchto: Ingress, Portal 2, FTL: Faster than Light, alebo v Česku vyrobená stratégia Original War.