Dá sa vybudovať kariéra hraním hier? Prečo nie?

“Čo keby si namiesto hrania hier robila niečo pre seba?”
“Ale mami, veď ja raz vďaka hrám spravím kariéru”

Prišla by vám takáto odpoveď absurdná? Možno sa mýlite a vaše dieťa má pravdu. Hry, tak ako akýkoľvek iný mediálny produkt, musí niekto vytvoriť, vyvíjať, predávať a podobne. A s tým, ako sa herný trh rýchlo zväčšuje (ako jeden z mála v podstate nedoplatil na ekonomickú krízu), dopyt po práci v tomto odvetví stúpa.

V čase, keď bude vaše dieťa dospievať, si pravdepodobne už aj v našich zemepisných šírkach bude môcť vybrať univerzitné obory zamerané na rozličné aspekty videoherného priemyslu. Preto nie sú na mieste obavy, ak to už teraz s hraním myslí vážne. Dilemou však môže byť, že paleta povolaní je pomerne pestrá a dynamická. Vďaka tomuto článku získate aspoň približnú predstavu, ktorým smerom orientovať svojho potomka, v prípade, že by chcel tvoriť hry.

142971412416

Prvé kroky

Niekde treba začať. A je jasné, že spoločnosti tvoriace sofistikovaný softvér len výnimočne zamestnajú ľudí bez vysokej školy či aspoň maturity. To ale neznamená, že by neexistovali možnosti ako rozbehnúť hernú kariéru či už vďaka brigádnickej činnosti, alebo nezávisle dokonca aj v skoršom veku.

Spoločnosti pravidelne hľadajú ľudí na testovanie hier (majú cool pomenovanie; betatesteri). Aj keď sa môže zdať, že sa jedná o číru zábavu, každý kto niekedy testoval hru vám povie, že prechádzať stý krát dookola tú istú úroveň môže byť otravné. Pokiaľ však má vaše dieťa dar trpezlivosti, a kus analytického myslenia, môže preň byť práve toto dobrý začiatok.

Druhý typ začiatočníckych prác, na ktoré treba naopak vedieť pracovať s ľudmi, je podpora (community support). Hry sú dnes často sociálne, a udržiavanie dobrých vzťahov so zákazníkmi je pre firmy dôležité. Support musí poznať hru veľmi detailne a vedieť pomáhať riešiť problémy hráčov. Dôležitým predpokladom je znalosť aspoň jedného cudzieho jazyka, keďže hry sú v podstate vždy medzinárodné, ďalej ústretovosť a komunikatívnosť.

056236c9589f31364370c3bfdb7f16d4

 

Na vlastnú päsť

So znalosťou cudzieho jazyka sa dá začať aj voľnejšie, aj keď viac menej bez honoráru. Jednou z najľahších možností je robiť prekladateľa hier. Je to o čosi zložitejšie, než titulkovať filmy, ale s pomocou komunity sa to dá. A mať dobré meno vo videohernej komunite nie je nikdy na škodu. Napríklad, keď sa uchádzate o miesto v štúdiu, v ktorom vás už poznajú, alebo ak sa chcete stať nezávislým vývojárom.

Takzvaní indie developeri sú multi-talentovaní ľudia. Trochu umelci a trochu matematici. Vyvíjať vlastnú hru prináša nutnosť prejsť si každou fázou tvorby, od vymýšľania konceptu, cez programovanie a testovanie, až po distribúciu. Treba len dávať pozor, aby prvý projekt nebol megalomanský; na začiatok postačí jednoduchý, ale skvelý nápad.

Vytvoriť hru sám, prípadne s pomocou pár kamarátov, je na jednej strane ohromne náročné, na strane druhej prínosné pre viac menej akúkoľvek budúcu kariéru súvisiacu s hrami. Počas procesu si človek buď uvedomí, ktorá fáza vývoja ho baví najviac, alebo sa mu pošťastí, a začne svojou hrou rovno zarábať. Pri množstve dnes vychádzajúcich hier je však táto šanca relatívne malá.

2012 STEM Challenge

 

Najpočetnejšie herné povolania

Čo teda presne taký vývoj hry zahŕňa? Najväčšiu skupinu zamestnancov herného priemyslu tvoria samozrejme programátori. Pokiaľ je dieťa dobré v matematike, má veľkú trpezlivosť a zmysel pre detail, mohla by to byť voľba práve pre neho či pre ňu. Druhov programátorov je množstvo, a každý je odlišný, ale začiatky sú pre všetkých rovnaké.

Už od desiatich rokov môžete dieťa motivovať aby skúšalo jednoduchšie programovacie jazyky. Návodov je na internete množstvo, a dnešné programy ponúkajú skutočne prívetivé prostredie. Nakoniec, programovanie je vec, s ktorou sa človek nepochybne v budúcnosti nestratí.

maxresdefault

V nasledujúcej časti článku sa pozrieme na všetky ostatné herné povolania, pričom nie všetky budú súvisieť len s tvorbou hier. Povieme si aj, ako zarábať priamo na ich hraní. Teda niečo, čo je dnes snom takmer každého dieťaťa.

Silvester Buček

Silvester absolvoval mediálne štúdiá na Masarykovej Univerzite. Je spoluzakľadateľom združenia MU Game studies, ktoré sa snaží vytvoriť prostredie na skúmanie nie len digitálnych hier v akademickom prostredí. Prvé hry hrával ešte na Sinclairi, dnes je verný hlavne počítaču. Video hry sú preňho relaxom a únikom a preto na nich oceňuje skôr atmosféru a zážitok, ako originalitu za každú cenu (aj keď sa to samozrejme nevylučuje).