+ Plusy
  • Netradičná zábava
  • Množstvo spôsobov ako hru vylepšiť (Steam Workshop)
  • Návod v SK a CZ jazyku
- Mínusy
  • Žiadne
platformy
žánre
vek
Kde si môžete hru kúpiť
Steam Playstation Store

Zneškodniť bombu vo dvojici to je Keep Talking and Nobody Explodes

Listovaním v návode na zneškodnenie bomby sa staviate do situácie z akčných filmov. Dá sa na vás spoľahnúť a budete navigovať svojho spoluhráča bezchybne?

Keep Talking and Nobody Explodes vo voľnom preklade znamená: “Naďalej rozprávaj a nikto nevybuchne.” Tento názov je naozaj trefný. Ide totiž o hybridnú hru pre dvoch a viac hráčov, ktorá prepája digitálny a fyzický svet. Jeden z nich sa pozerá na obrazovku a manipuluje na nej s bombou – musí ju deaktivovať. Problém je v tom, že nepozná správny postup. Ten sa nachádza v malej brožúrke, v ktorej si listujú ostatní hráči – tí na obrazovku nevidia. Sú, takpovediac, v pozícii pyrotechnikov na telefónnej linke. Pomocou tohoto manuálu sa spoločne snažia „na diaľku“ poradiť “pyrotechnikovi” za počítačom podľa toho, ako im on opisuje situáciu (koľko drôtov, v akej farbe a podobne…).
Virtuálna realita v tejto hre je síce k dispozícii, no nie je nutná na hranie. Návod na zneškodnenie bomby je preložený a voľne dostupný v češtine aj slovenčine. V rámci obchodu Steam je dokonca k dispozícii zadarmo aj niekoľko rozšírení a úprav od fanúšikov. Hra preto tak skoro neomrzí.

ktane_gameplay

Prínos pre dieťa:
Bomba je rozdelená na malé bloky rôznych logických úloh, ktoré treba spoločne vyriešiť. Tieto “hlavolamy” nie sú sami o sebe náročné, ich obtiažnosť je však navýšená nutnosťou spolupracovať. Tí, čo držia v rukách návod na deaktiváciu bomby, zariadenie nevidia a naopak. Prehlbuje sa tu teda tímový duch a sním aj spojené precvičovanie podávania jasných a správnych informácií, čítania s porozumením a navigácia. Netreba opomenúť, že bomba počas celej hry odpočítava čas do výbuchu. Simuluje preto v bezpečnom prostredí stresovú situáciu.
Čo hra rozvíja:
Navigáciu
hráči sa naučia orientovať v zariadení a prepoja tak zrak s komunikáciou.
Čítanie s porozumením
samotný návod vyžaduje, aby si hráči vety vždy dočítali dokonca a v zjednodušenej forme ich prerozprávali spoluhráčom.
Odovzdávanie informácií
samotná podstata hry podnecuje komunikáciu a ostať počas hry ticho vedie k neúspešnému koncu. Nie je tu však časový priestor na čokoľvek, a preto si hráči musia v rozprávaní zvoliť, aké skutočnosti sú podstatné a ktoré nie.
Námety na diskusiu:
Rozdiel v role pri hre
Na ktorej pozícii v hre to ide dieťaťu/rodičom lepšie a prečo?
Význam znalostí
V hre existuje tabuľka na rozlúštenie morzeovky. Ako rýchlo by sme ju dešifrovali, ak by sme ju vedeli spamäti? Dá sa podobná logika aplikovať aj na vybrané slová alebo násobilku?
Odpočítavanie na bombách
V skutočnosti bomby nemávajú veľký červený displej, prečo sa teda vo všetkých filmoch ukazujú? Dokáže vaše dieťa odhaliť zámer filmárov?

Počet hráčov: 2 a viac

Jakub Celušák

Jakub študoval Manažment a Marketing na Univerzite Komenského v Bratislave, zaujíma sa o všetky typy hier (nie len videohry), gamifikáciu a herný dizajn. Ak by vám mal odporučiť nejakú hru, pravdepodobne by to bola nejaká z týchto: Ingress, Portal 2, FTL: Faster than Light, alebo v Česku vyrobená stratégia Original War.