+ Plusy
  • známe rozprávkové prostredie
  • ľahko pochopiteľné a prístupné
  • náučné a podnetné prostredie
- Mínusy
  • chýba slovenský preklad
žánre
vek
Kde si môžete hru kúpiť
AppStore Google Play Steam

Macko Uško sa vydáva na horské dobrodružstvo

„Dobrý večer, na dobrú noc macko z plyšu spieva vám…“ Týmito slovami sa začína večerníček, ktorý je dobre známy niekoľkým generáciám. O to viac prekvapí, že je dnes možné zaobstarať si hru, ktorej hlavným hrdinom je práve Macko Uško.

Úlohou dieťaťa je sprevádzať Macka Uška počas prázdnin u strýka na horách. Bude musieť vyriešiť niekoľko jednoduchých problémov a popritom sa naučí čo-to o okolitom svete. Na orientáciu v jednotlivých obrazovkách slúžia jasné a veľké ikony úkonov, ktoré je možné spraviť. Nikdy ich nie je príliš veľa a kombinovanie a používanie predmetov je dostatočne jednoduché. Dieťa vždy dokáže na správnom mieste použiť správny predmet a nemusí sa trápiť s ovládaním.

2015-11-04_00001

Pri riešení problémov treba dbať na vnútornú logiku hry a správne poradie činností.  Autori však s hrou vyslovene mysleli na rodičov a deti. V úvodnom menu hry sa nachádza odkaz, ktorý rodičov privedie k návodu a vyzýva ich, aby pomocou neho deťom len napovedali, neukázali im celé riešenie.

Hra je koncipovaná pre deti od 5 do 8 rokov. Prieskum sveta je tak kombinovaný s množstvom jednoduchých minihier, ktoré dieťa dokážu naučiť niečo o kombinácii farieb, o kreslení, alebo sú postavené na postrehu – nájdi päť rozdielov a pod. Jednotlivé minihry sú spracované pútavo a deti budú naozaj baviť. Po úspešnom dokončení sú napokon dostupné i z hlavného menu hry.

2015-11-04_00003

Obrazovo sa hra snaží držať samotného televízneho večerníčku, a hoci sa to nie vždy darí na výbornú, vo svojej podstate je veľmi funkčná a prehľadná. Naviac, spracovanie prírody a okolia v hre je blízke slovenskému človeku. Odohráva sa v horskom prostredí, veľmi pravdepodobne inšpirovanom tatranskou oblasťou. Dieťa tak narazí na dobre známe miesta, kde sa môže oboznámiť s rôznymi zvieratkami a prírodou. Na jednom mieste dokonca narazíme na akúsi kritiku správania sa turistov, ktorí v prírode nechávajú neuveriteľný neporiadok.

2015-11-04_00002

Napriek všetkému má však hra jeden problém. Príbeh o Mackovi Uškovi zatiaľ nie je dostupný v slovenskom jazyku! K dispozícii je angličtina a poľština. Obe verzie majú svoj dabing a titulky, avšak slovenská lokalizácia tu chýba. Hra vás síce na začiatku uistí, že vaše dieťa nepotrebuje vedieť čítať, ale ak nerozumie ani jednému dostupnému jazyku, potom to môže predstavovať problém.

S pomocou trpezlivého rodiča sa, samozrejme, i tento problém dá prekonať – rodič simultánne prekladá dieťaťu, čo sa na obrazovke deje a ono sa už hrá, ako uzná za vhodné. Je to ale škoda, pretože textová lokalizácia by nemusela byť prehnane zložitá a vďaka nej by sa cez digitálne médium mohla táto rozprávka dostať k ďalšej generácii detí. Nuž, len ten vynikajúci dabing pána Michala Dočolomanského bude chýbať navždy.

Michal Nemec

Dlhoročný hráč, ktorého záujem o samotné hranie prerástol, vďaka štúdiu, na niečo viac. Vyštudoval som etnológiu a kultúrnu antropológiu a z tohto pohľadu sa aj snažím dívať na digitálne hry – ako súčasť kultúry a fenomén, ktorý čoraz viac prerastá do hlavného prúdu. Spolu s historickým pohľadom na hry ako špecifického média a súčasti digitálneho kultúrneho dedičstva. Na Katedre etnológie a muzeológie FiF UK v Bratislave vediem výberový kurz „Hry a kultúra digitálneho veku“, ktorý študentom prináša všeobecné pohľad do problematiky hier a ich štúdia v rámci kultúry.