“Milý Ježiško, na Vianoce si prosím virtuálnu realitu”

Rok 2016 sa z pohľadu technológií niesol v znamení virtuálnej reality (VR). Zdá sa, že väčšina problémov súvisiacich s oneskorením odozvy či priestorovou nevoľnosťou je konečne vyriešená. Nie je pre to dôvod čakať, a už tieto Vianoce môžete deťom kúpiť revolučnú hračku. Ako si však vybrať z už takmer 100 rozličných typov? Našťastie sú tu Vĺčatá, ktoré vám pomôžu sa zorientovať.

Drahé alebo aj nie?

Možno máte pocit, že Virtuálna realita zatiaľ nie je lacnou záležitosťou. V skutočnosti vás ale najlacnejší set vyjde menej ako návšteva kina, teda aspoň v prípade, ak už máte k dispozícii moderný telefón. Pár ich totiž disponuje dostatočným výkonom, aby utiahli aj náročné požiadavky na virtuálnu realitu. Tak vám úplne stačí kúpiť jednoduchú konštrukciu, do ktorej telefón zasuniete a máte VR v prijateľnej kvalite a bez káblov.
Samozrejme, hlavným obmedzením je množstvo dostupných hier, avšak na prvú skúsenosť by to mohlo stačiť. Nezabudnite si ale najprv zistiť, či váš mobil virtuálnu realitu podporuje.

I Am Cardboard (11 e)

418rb7fvkfl

Najlacnejšie modely VR sú z obyčajného kartónu. Áno, čítate správne – pár kusov papiera dokáže zabezpečiť relatívne funkčnú virtuálnu realitu. Najznámejšia je práve I Am Cardboard od Googlu, ktorá podporuje telefóny do uhlopriečky 6 palcov. A navyše si ju zvládne samo poskladať aj dieťa v predškolskom veku.

Matel View Master (40 e)

view-master-ft-1

Známa hračkárska spoločnosť sa pustila do VR, ktorá je priamo určená deťom. Tomu je prispôsobená aj konštrukcia a farby. Problémom môže byť jej dizajn, ktorý neumožňuje nasadenie veľkých slúchadiel. Inak ale ide o zaujímavý darček pod stromček. Viac o ňom v techboxu.

Go Clever Elysium VR plus (30 e)

elysium_vr_plus_brille_3d

Táto virtuálna helma má jednu zásadnú výhodu. Ovládač, ktorý síce nie je ergonomickým zázrakom, ale aj tak je v tejto cenovej kategórii pomerne výnimočný.

Samsung Gear VR (60 e) a Xiaomi Mi VR Play (25 e)

sm-r322nzwaxfa-372765-0

Tieto dve zariadenia sú primárne určené k telefónom rovnakej značky. Hlavnou výhodou samozrejme je absolútna kompatibilita s originálnymi zariadeniami. Problém môže nastať, ak by ste chceli pripojiť telefón inej značky. Nie je to nemožné, ale musíte mať rovnaké konektory a nikto vám nezaručí totožnú kvalitu. No v prípade že máte celá rodina rovnaké telefóny, nie je príliš nad čím uvažovať.

Maze Virtual Reality for Kids (50 – 130 e)

1-g2xa0emj-ta6tpry6zi6gw

Na záver sme si v tejto kategórii nechali niečo špeciálne. Maze je medzi deťmi ohromne populárny a to preto, že si vonkajší vzhľad môžu rozlične modifikovať. Kúpiť sa dajú sady v niekoľkých cenových kategóriách, no DIY prvok obsahuje každá. U nás žiaľ zatiaľ distribuovaná nie je, dá sa však objednať na stránke spoločnosti

Drahé

Hlavným problémom lacných VR setov je, že na hry nemusia byť ideálne. Výkon telefónov je totiž v porovnaní s počítačmi a konzolami obmedzený. Preto sa ešte v krátkosti pozrime na tri najznámejšie kompletné VR helmy.

PlayStation VR (400 e)

psvr-listing-thumb-01-ps4-eu-14mar16_psd

Sony svoju najnovšiu konzolu PlayStation 4 skonštruovala tak, aby bez problémov zvládala virtuálnu realitu. Ich špecializovaná helma má samé pozitívne ohlasy. Pokiaľ vlastníte, alebo si plánujete kúpiť PlayStation a chcete vyskúšať kvalitnú VR, voľba je jasná. Napriek zdanlivo vysokej cene vás totiž celá zábava vyjde lacnejšie než ďalšie dve zariadenia.

Oculus Rift HD (700 e)

oculus-rift

Helma, ktorá stála pri zrode aktuálneho fenoménu virtuálnej reality. Pôvodne garážový projekt bol pred pár rokmi kúpený Facebookom a dnes je takmer synonymom VR helmy. Má pomerne vysoké nároky na výkon, preto rátajte s tým, že na počítačoch lacnejších ako 500 eur Oculus nespustíte. Pokiaľ si však chcete dopriať dokonalý virtuálny zážitok za prijateľnú cenu, Oculus je nepochybne ideálna voľba.

HTC Vive (890 e)

htc-vive-set-0

O niečo drahšia možnosť je helma od spoločností HTC a Valve. Keďže Valve je najväčší distribútor digitálnych hier, hlavnou výhodou je existencia pomerne veľkého množstva titulov. Okrem o čosi vyšších nárokov na výkon, je zásadný rozdiel oproti Oculus Rift v ovládačoch. Ťažko sa dnes hodnotí, či niektorý ovládač bude v konečnom dôsledku dominovať, preto sa nebojte si obe helmy vyskúšať v predajni a rozhodnúť sa podľa vlastnej preferencie.

Slovo na záver

VR helma sa dá kúpiť za pár drobných ako upgrade smartfónu. Tie síce neponúkajú ideálny zážitok (hlavne kvôli menšiemu zornému uhlu), no na prvé skúsenosti s virtuálnou realitou sú nepochybne vhodné. Ak chcete hrať, potrebujete k tomu separátny ovládač. Pokiaľ však chcete plnohodnotný VR set, ktorý vás prenesie do iného sveta, musíte zainvestovať. Najlacnejšou možnosťou je trochu prekvapivo kúpa PlayStation VR, ktorá vás aj so samotnou konzolou vyjde do 700 eur.

Silvester Buček

Silvester absolvoval mediálne štúdiá na Masarykovej Univerzite. Je spoluzakľadateľom združenia MU Game studies, ktoré sa snaží vytvoriť prostredie na skúmanie nie len digitálnych hier v akademickom prostredí. Prvé hry hrával ešte na Sinclairi, dnes je verný hlavne počítaču. Video hry sú preňho relaxom a únikom a preto na nich oceňuje skôr atmosféru a zážitok, ako originalitu za každú cenu (aj keď sa to samozrejme nevylučuje).