Moje dieťa chce streamovať videohry. Na čo sa mám pripraviť?

Ako vyzerá život streamera videohier? Na čo sa ako rodičia máte pripraviť, ak chcú vaše deti streamovať pred publikom online?

V roku 2011 sa na internete objavil nový trend. Na Twitchi (a neskôr ďalších platformách) získali popularitu živé prenosy videohier. Takzvaní “streameri” v nich hrali hry a zabávali svoje publikum vtipnými komentármi.

 

V roku 2014 mala už táto stránka väčšiu návštevnosť ako online služby HBO. V roku 2017 sledovalo kanály na Twitchi a na YouTube viac divákov, než všetok videoobsah na HBO, Netflixe, ESBN a Hulu dokopy.

Na trh postupne vstupovali ďalšie služby podobného typu, ako napríklad Hitbox, Beam, Azubu, spomínaný YouTube Gaming a najnovšie už aj Facebook Gaming. Keďže Twitch je z nich najpopulárnejší, v tomto článku sa zameriame predovšetkým naň.

 

Ako vyzerá život streamera?

Úspešní streameri sú väčšinou talentovaní zabávači a šikovní hráči zároveň. Ich kariéra sa často prekrýva s profesionálnym, teda športovým gamingom a vyžaduje si mnoho hodín tréningu.

 

Okrem priateľských a voľnočasových zápasov môžete na Twitch.tv sledovať naživo aj niektoré z najväčších profesionálnych turnajov. Hráči v nich proti sebe súperia na štadiónoch s tisíckami živých divákov a ďalšími miliónmi, ktoré ich sledujú online. Veľkosťou publika tieto zápasy bežne predčia športové podujatia v mainstreamovej televízii.

Kariéra streamera však nie je jednoduchá. Budovanie vlastného publika je tvrdá práca, ktorá si vyžaduje talent, charizmu a množstvo hodín strávených za obrazovkou. Svoju rolu hrá samozrejme aj šťastie – niekedy vás na výslnie dostane video, ktoré sa stane virálnym len vďaka súhre náhod.

 

Áčkoví streameri ako Ninja, Tfue či Shroud zarábajú státisíce dolárov mesačne. V komunite však nájdete množstvo ľudí, ktorí sa streamovaniu venujú vo voľnom čase a robia to takmer zadarmo alebo ako “bokovku” popri svojom stálom zamestnaní. 

 

Príjem z vysielania na Twitchi môže pozostávať zo štyroch zložiek:

  • Dary alebo presnejšie sprepitné od fanúšikov, ktoré sa pohybuje v rozpätí od pár drobných až po naozaj astronomické sumy.
  • Predplatné, teda stály mesačný dar ($4.99), ktorý poskytuje fanúšik streamerovi a získava za ne niekoľko malých výhod. Twitch si z týchto peňazí berie podiel 50%, pri väčších kanáloch 30%.
  • Príjem z reklamy.
  • Peniaze od sponzorov.

 

Na čo si dať pozor?

Kariéra streamera či profesionálneho hráča so sebou nesie podobné riziká ako väčšina moderných sedavých zamestnaní. Dôležité je teda klásť dôraz na kvalitnú stoličku, správne držanie tela a pravidelnú fyzickú aktivitu.

 

Netreba tiež zabudnúť na to, že streamovanie nemusí ísť vždy podľa predstáv. Získať si dostatočne veľké publikum na to, aby sa stalo hlavným zdrojom príjmov, je skôr výnimkou. Preto netreba zabúdať na vzdelanie a rôzne vedľajšie aktivity.

“Všetko je to otázka dobrého rozvrhu. Odporúčam vyhradiť si čas na stream, aby ste sa nezabudli venovať škole alebo povinnostiam doma,” radí známa slovenská hráčka CS:GO a CoD Eva “kRAViCkA” Urbanová. Na svojom kanáli na Twitchi má dnes už takmer 50.000 sledovateľov a zároveň pôsobí aj v profesionálnom ženskom tíme ROG.female.

konečne zmena, nie? 😀

Uverejnil používateľ Eva "kRAViCkA" Urbanová Štvrtok 23. novembra 2017

“Keďže som pri počítači vyrastala odmalička, na vyššiu úroveň gamingu som sa prepracovala približne v 14-tich rokoch. Aktívny streaming prišiel asi rok po tom. Po prvom negatívnom komentári som bola naozaj nesvoja. Vždy sa snažím s ľuďmi vychádzať slušne, či je to v reáli alebo online. Preto ma to trápilo. Samozrejme, časom som zistila, že ľudia píšu urážlivé komentáre väčšinou kvôli tomu, aby vyprovokovali nejakú reakciu,“ hovorí.

Na obranu proti internetovým trolom funguje technika, ktorá sa preslávila predovšetkým na zahraničných fórach: “don’t feed the troll”, teda “nekŕm trola”. Keďže takýchto ľudí uspokojuje negatívna reakcia, najlepšie je ich úplne ignorovať. Pri urážkach či šikane netreba váhať s udelením  banu. Pokiaľ sa nejedná o diváka, ale o streamera, Twitchu je možné jeho správanie nahlásiť. Posudzovanie jednotlivých prípadov je však netransparentné a má neistý koniec.

Pokiaľ chce so streamovaním začať vaše dieťa, môžete s ním vo vhodnej chvíli diskutovať o tom, čo je ešte v komentároch prípustné a čo už nie. Motivujte svoju dcéru či syna, aby si na svojom kanáli vytvorili pravidlá a dodržiavali ich. Tie by sa nemali týkať len útokov namierených voči nim, ale aj rasizmu, sexizmu a nenávistných prejavov všeobecne. Základom sú body, ktoré Twitch stručne, no jasne zhrnul v sekcii Nenávistné správanie a obťažovanie.

 

Nezabudnite však, že aj deti majú právo na súkromie. Nikdy sa neprihlasujte do ich účtu, a ak sa ich na Twitchi (či inde) chystáte sledovať z vlastného profilu, upozornite ich na to.

Kedy začať so streamovaním?

Na Twich.tv sa môžete registrovať už od trinástich rokov, no vhodný vek na streamovanie treba posudzovať individuálne. Niektorí tínedžeri (aj dospelí) znášajú negatívne komentáre horšie, iní lepšie.

“Počas streamovania som zažila rôzne druhy urážok, ktoré sa opakovali niekoľkokrát do dňa. Posledné tri roky sa však už Twitch od hejterov trošku prečistil,” hovorí kRAViCkA.

Podľa prieskumu z roku 2018 tvoria až 81,5% streamerov a divákov Twitchu bieli muži. Necelá pätina z nich bola niekedy svedkom urážok či šikany na základe rasy alebo pohlavia. Keď sa však pozrieme na iné demografické skupiny, tieto čísla sa znásobia. Svedkom rasistických či sexistických útokov bolo celkovo:

  • 46,1% žien,
  • 22,1% mužov, 
  • 47,7% transgender a genderqueer ľudí.

Na otázku: “aký efektívny je Twitch v potlačovaní nenávistných prejavov?” odpovedalo 26,4% všetkých respondentov “veľmi efektívny”, 48,4% “čiastočne efektívny”, 18,4% “nie veľmi efektívny” a 6,7% “vôbec nie je efektívny”. Jedna desatina percenta respondentov na otázku neodpovedala.

Demografický disbalans môže v komunitách podnecovať nenávistné prejavy, ale aj menej extrémny “vreckový” sexizmus či rasizmus. “Situácií na porovnanie je určite viac. Napríklad: keď prehrajú mužské tímy jeden zápas, je to smola. Keď prehrajú ženské tímy, hneď sa objavia uštipačné poznámky, že by radšej mali skončiť s hraním,” komentuje kRAViCkA.

 

Takéto prejavy správania však nie sú špecifické len pre svet gamingu či Twitch, ale pre množstvo ďalších online priestorov a – neprekvapivo – aj offline život. Pokiaľ sa dokážete obrniť proti nevhodným komentárom, streamovanie vám môže priniesť komunitu, priateľov, zábavu a – s dávkou šťastia a poctivej práce – aj kariéru.

Petra Stračiaková

Petra vyštudovala filmovú scenáristiku na VŠMU a okrem umeleckých projektov sa venuje aj komunikácii v online priestore. Silné príbehy, charaktery a budovanie vzťahov ju dokážu nadchnúť v hrách, filmoch, knihách aj v skutočnom živote. Jej obľúbený žáner je RPG, no nechá sa nahovoriť takmer na hocičo. Videohry, zvlášť tie pre viac hráčov, vníma ako nový rozmer reality.