+ Plusy
  • množstvo kostýmov a doplnkov pre vaše virtuálne zvieratko
  • lacná náhrada za Tamagoči
  • široké spektrum aktivít a minihier
- Mínusy
  • niektoré minihry sú frustrujúce
  • nutnosť hrať minihry dlhú dobu, aby ste nazbierali dostatok mincí
  • absencia textu a zopár zbytočných vecí (napr. akvárium)
platformy
žánre
témy
vek
Kde si môžete hru kúpiť
AppStore Google Play

Moy 3 – vychovajte si vlastné strašidielko

Pamätníci si určite spomenú na 90. roky a ošiaľ menom tamagoči. Virtuálne zvieratko, ktoré si nažívalo v malom plastovom vajíčku s miniatúrnym displejom. Fenomén tamagoči na chvíľu zakotvil aj na Slovensku.

Príliš dlho sa tu neudržal. Priznám sa, že aj mňa ako malého chlapca tamagoči očarilo. Veď malé zvieratko, o ktoré sa treba starať a zároveň sa vám zmestí do vrecka, by chcel hádam každý. S rozmachom mobilných hier sa oprášil aj koncept virtuálneho miláčika, ktorého možno kŕmiť, čistiť, hrať sa s ním a pozorovať, ako pekne rastie. Moy 3 je už v poradí tretím pokračovaním tejto série. Na začiatku hry si vyberiete meno vášho fialového miláčika, ktorý pripomína strašidlo alebo želatínového mimozemšťana. Ako prvé si určite všimnete absenciu akéhokoľvek textu. Keďže hra je určená skôr pre menšie deti, ktoré ešte nevedia čítať, je to pochopiteľné. Osobne si však myslím, že by stručné popisy niektorých funkcií rozhodne neprekážali. Môže sa stať, že nebudete tušiť, čo ktorá ikonka znamená. Deťom to zrejme prekážať nebude, keďže sú prirodzene zvedavé a radi ťukajú na všetky možné ikonky na obrazovke. Zisťovať, čo vlastne tá-ktorá ikonka znamená, je však celkom zábavné.

Obrazovka je rozdelená na dve časti. Väčšiu časť tvorí príbytok vášho zvieratka. Na ľavej strane sú ukazovatele potrieb, ktoré je potrebné sledovať a napĺňať, aby bol domáci miláčik spokojný. Na pravej strane sú ikonky pre obchod, nastavenie hry, fotoaparát, televízor a zdieľanie na sociálnych sieťach. Potreby vášho miláčika sú štyri – zábava, hlad, spánok a zdravie. V spodnej časti obrazovky sa nachádza ponuka aktivít, ktorými tieto potreby možno naplniť. Ak chcete zvieratko nakŕmiť, musíte mu najprv pripraviť jedlo. To pripravíte podľa receptov, ktoré si vyžadujú suroviny a tie kúpite v obchode. Pripraviť môžete všetko možné – od burgera cez lievance, volské oko po rôzne dezerty. Škoda, že hra nejako nerozlišuje medzi zdravými a nezdravými jedlami, a tak by deti čo-to naučila o zdravej výžive. moyy1

Váš miláčik sa vie taktiež unaviť a je potrebné uložiť ho spať. V tomto prípade stačí iba zhasnúť svetlo, zvieratko zaspí a pomerne rýchlo sa mu dobije energia. Ak ochorie, treba ho vyliečiť pomocou liekov. Ani tu hra hráčovi veľa nepovie. Na výber sú rôzne pilulky, nápoje a tabletky. Niektoré sú menej účinné, iné viac. Ale to je asi tak všetko. Zvieratku treba občas aj upratať príbytok povysávaním prachu. Stačí iba ťuknúť na vysávač a prstom ho povysávať. Primárnou a najzábavnejšou zložkou Moy 3 je séria minihier. Tých je spolu devätnásť a zväčša sú v nich použité herné mechanizmy iných známych mobilných hier. Zastrieľate si z luku, pričom ho naťahujete podobne ako prak v Angry Birds, rozsekáte ovocie ako vo Fruit Ninja, alebo sa budete snažiť preletieť cez úzke štrbiny ako vo Flappy Bird a pod. Iné minihry sú zbytočne náročné a frustrujúce. To je napríklad prípad minihry, v ktorej vaše zvieratko lezie po mrakodrapoch a snaží sa vyhýbať žeriavom a balkónom. Zvieratko lezie až príliš rýchlo a vyhýbanie sa prekážkam dá zabrať. Stačilo by, ak by sa rýchlosť a tým aj náročnosť postupne zvyšovala. Pred každou minihrou sa vám zobrazia aj jednoduché pravidlá hry. Niekedy až príliš jednoduché. Tiež som musel niektoré hry hrať štýlom pokus – omyl, aby som zistil, čo sa odo mňa očakáva. Ešte šťastie, že drvivú väčšinu hráč pochopí hneď po pár (nevydarených) pokusoch.

Za hranie minihier ste odmeňovaní mincami. Za ne si môžete kúpiť suroviny na varenie, lieky či oblečenie a ozdoby pre vášho miláčika. Kostýmov a ozdôb je naozaj požehnane, čiže si budete môcť vytvoriť unikátnu a originálnu kombináciu. Herné mince a oblečenie si však môžete kúpiť aj za reálne peniaze. Okrem minihier nájdete v hre aj iné zábavné aktivity. Pre deti, ktoré rady trieskajú do hrncov v kuchyni (a skúšajú sluch a trpezlivosť rodičov) je tu rad virtuálnych bubnov, do ktorých možno ťukať ostošesť. Je tu aj mikrofón, ktorý funguje ako diktafón. Nahráte krátku sekvenciu a zvieratko ju zopakuje o pár oktáv vyššie. Aj takto sa viete na chvíľku zabaviť. Čo ma osobne celkom zarazilo, je minihra v podobe hracieho automatu. Myslím si, že vštepovať deťom gamblerské návyky nie je úplne vhodné. Hoci len v podobe virtuálneho jednorukého banditu, v ktorom je odmenou herná mena. Stačí iba „obetovať“ desať vašich nazbieraných mincí.

Koniec koncov, pri Moy 3 sa na chvíľku zabavíte, ale môže vás veľmi rýchlo omrzieť. Neponúka vlastne nič prevratné, grafická stránka vám dych určite nevyrazí (a ani vašim deťom nie) a niektoré minihry sú viac frustrujúce, než by sa patrilo. Ak ste ešte nechovali virtuálne zvieratko, môžete vyskúšať Moy 3. Ak túžite po väčšej nostalgii, vyskúšajte radšej aplikáciu Tamagotchi Classic.