Najlepšie vzdelávacie hry roka: Rozvoj kreativity u detí

“Najlepšie vzdelávacie hry roka” je séria štyroch článkov, ktoré sa postupne venujú rôznym formám edukácie. V tejto časti sa pozrieme na kreatívne hry.

Tento zoznam obsahuje hry, ktoré podnecujú rozvoj kreativity. “Najlepšie vzdelávacie hry roka” je séria štyroch článkov, ktoré sa postupne venujú rôznym formám edukácie. Už sme sa venovali spoločenskej a emocionálnej výukeškolským predmetom a kritickému mysleniu.

Kodu Game Lab

Kodu je nástroj na tvorbu 3D videohier, bez nutnosti používať abstraktný programovací jazyk. Pracuje so systémom vizuálnych menu, v ktorom študenti dizajnujú vlastné hry prostredníctvom jednoduchých príkazov v štýle “ak platí A, z toho vyplýva, že nastane B”. Jedná sa o vhodnú vstupnú platformu pre záujemcov o kariéru v programovaní. 

kodu-game-lab

 

Construct 2

Construct 2, víťaz titulu vzdelávacia videohra roka, je online 2D platforma, ktorá nevyžaduje predošlú skúsenosť s programovaním. Napriek tomu sa jedná o pokročilý nástroj s relatívne strmou krivkou učenia. Používa rozhranie podobné systému Windows, v ktorom žiaci prostredníctvom presúvania okien s príkazmi programujú správanie svojej hry. Niektorí vývojári používajú Construct aj v komerčných projektoch, čiže ak máte záujem o ťažšiu, ale zmysluplnú zábavku pre vaše dieťa, nemusíte chodiť ďaleko.

construct-2

 

GameMaker: Studio

GameMaker: Studio je ideálna aplikácia na hodiny informatiky. Deti na druhom stupni sa potešia relatívne širokej palete možností pri programovaní vlastných hier a jednoduchý systém @drag-and-drop umožňuje rýchle stotožnenie sa s ovládaním. Ak chcú nastavovať pokročilejšie funkcie, môžu sa prepnúť do textového rozhrania programovacieho jazyku a skúsiť si, ako pracujú reálni programátori. 

gamemaker-studio

 

Gamestar Mechanic

Gamestar Mechanic sú nástroje, hra a online komunita, ktoré pomáhajú deťom tvoriť vlastné videohry. Sústredí sa viac na vizuálny a grafický design, než na programovanie. Prostredníctvom úvodných @manga animácií motivuje nových hráčov, aby skúšali najprv opravovať a neskôr konštruovať hry postavené na predpísaných herných mechanikách, ako napríklad zbieranie bodov alebo skákanie cez prekážky. 

gamesalad-creator

 

LittleBigPlanet 2

LittleBigPlanet 2 je novodobá kooperatívna skákačka s presvedčivým zapracovaním fyzikálnych zákonov a fascinujúcim rozprávkovým svetom. Keď sa hráči nasýtia pôvodnými prostrediami, zaujme ich zabudovaný level editor, dovoľujúci jednoducho konštruovať vlastné úrovne. Okolo hry vyrástla široká komunita hráčov, ktorých výtvory svojou kvalitou často konkurujú aj pôvodným herným svetom. Okrem vzájomného hrania je tu možnosť aj hodnotenia či konštruktívnej kritiky.  

little big planet

Scratch

Pôvodne projekt univerzity MIT (Massachusetts Institute of Technology), vyvíjaný ako nástroj na výuku matematiky, programovania a tvorivého sebavyjadrovania. Deti v ňom vyrábajú hry, animácie alebo modely a tým rozvíjajú ako svoj študijný potenciál, tak aj umelecké cítenie. Jedná sa o jednu z najpopulárnejších aplikácií s týmto zameraním. 

scratch

 

GameSalad

Ľahko použiteľná aplikácia, ktorá programovanie zjednodušuje zavedením grafického rozhrania. Súčasťou sú úvodné lekcie a deti môžu už od štartovacieho návodu za hodinku stvoriť svoju prvú hru. Jedná sa o pokročilejší nástroj ako Scratch a keďže je spoplatnený licenciou, odporúčaný je skôr progresívnym školám. Hlavne ako prínosný program na hodiny informatiky.

gamesalad creator

 

Tento článok vznikol v spolupráci s projektom detinanete.sk

nadacia orange

Teodor Kuhn

Teodor sa venuje štúdiu príbehov vo všetkých podobách. Má rád funkčné veci a dobrých ľudí.