Najlepšie vzdelávacie hry roka: Rozvoj kritického myslenia

Súbor hier, ktoré rozvíjajú prácu s informáciami. Zber poznatkov, ich spracovanie a následne na ich základe aj kritické rozhodnutie.

V tomto článku predstavíme šesť hier, ktoré podnecujú rozvoj kritického myslenia. Ide o sériu štyroch článkov, ktoré sa postupne venujú rôznym formám edukácie. Už sme sa venovali témam spoločenskej a emocionálnej výuky a školských predmetov.

 

Geoguessr

Geoguessr je bezplatná kvízová online hra, v ktorej študenti podľa obrázkov z Google Street View hádajú svoju lokalitu. Keď sa trocha prejdú po okolí a sú pripravení tipovať, označia miesto špendlíkom na mape. Na konci kola hra vyhodnotí, s akou presnosťou si študenti počínali a udelí im body. Takto ich nielen motivuje učiť sa geografiu, ale zistia aj čo-to o miestnej kultúre.

geo

 

Contraption Maker

Logická hra, v ktorej z absurdných súčiastok staviate neuveriteľné stroje. Ako rozsvietiť žiarovku pomocou delovej gule, rampy, ventilátora a mačky? S trochou kreativity na to po chvíli prídete a keďže hra obsahuje viac než 100 bizarných súčiastok, vaše mozgové závity občas dostanú zabrať.

contraption

 

Zoombinis

Séria logických hlavolamov, ktoré vyžadujú vytrvalosť, rozhodnosť a analytické premýšľanie. Hráči tu ovládajú miniatúrne stvorenia menom Zoombini a v početných úrovniach riešia zadania pomocou deduktívneho a induktívneho rozmýšľania, priestorovej predstavivosti a rozpoznávania obrazových vzorcov. Vhodné aj ako odmena pre študentov, ktorí predbehli spolužiakov v chápaní látky a nechcú márniť voľný čas.

zombi

 

Sid Meier’s Civilization V

Civilizácia dovoľuje študentom zažiť historický vzostup impérií. Ponúka široké spektrum národov, od stredovekého Japonska až po Osmanskú ríšu. Hráči rozširujú a zveľaďujú vybranú civilizáciu a učia sa menežovať obmedzené suroviny. Edukatívna hodnota hry spočíva aj v historickej encyklopédii, ktorá popisuje témy od architektúry, cez vládnuce osobnosti až po armádne techniky. 

civ

 

Minecraft

Legendárna hra typu @sandbox, v ktorej hráči dolujú rozličné suroviny a budujú z nich nástroje a stavby. Učitelia a vývojári však v poslednom čase začali Minecraft masovo využívať aj pri výučbe matematiky, chémie, či humanitných predmetov. Hra totiž predstavuje skoro nekonečne prispôsobiteľnú platformu, na ktorej sa dá výuka zatraktívniť bez toho, aby prišla o svoju odbornosť.

minecraft

 

Simple Machines by Tinybop

Hra umožňuje deťom skúmať základné fyzikálne princípy v oblasti sily (F) a práce (W). Budú používať klin, aby rozštiepili ľadovec, páku, aby dobili hradné opevnenie alebo kladku, aby zdvihli batožinu. Deti môžu modulovať silu, ktorá pôsobí na tieto jednoduché stroje a sledovať tak výsledky zmeneného pokusu. Naučia sa základy fyziky prvého stupňa základných škôl. 

simplemachines

Tento článok vznikol v spolupráci s projektom detinanete.sk

nadacia orange

Teodor Kuhn

Teodor sa venuje štúdiu príbehov vo všetkých podobách. Má rád funkčné veci a dobrých ľudí.