Najlepšie vzdelávacie hry roka: Spoločenská a emocionálna výuka

Portál Common Sense udeľoval ceny najprínosnejším počítačovým hrám v oblasti vzdelávania. Výsledky vám postupne predstavíme v troch článkoch.

Portál Common Sense  udeľoval ceny najprínosnejším počítačovým hrám v oblasti vzdelávania. Do súťaže zaradil 32 titulov, ktoré vám predstavíme v troch článkoch. Začíname oblasťou spoločenskej a emocionálnej výuky.

 

GoNoodle

GoNoodle poskytuje rýchly a efektívny spôsob, ako v triede rozbehnúť nárazovú 5-10 minútovú fyzickú aktivitu – takzvaný energizer. Aj krátke zábavné cvičenie odoženie únavu a pripraví mozog na ďalšie sústredenie. Hra prekvapí rôznorodosťou aktivít – od Zumby až po virtuálne simulácie športov.  

 

Journey

Journey je graficky strhujúca metafora života, ktorá reflektuje témy priateľstva, osamelosti, lásky ale aj straty blížneho. Prostredníctvom unikátneho @co-op multiplayeru vás náhodne prepája s živými či AI hráčmi a nikdy vám nedáva návod, ako k nim pristupovať. Táto netradičná skákačka je menej o tom, čo sa deje na obrazovke a viac o tom, čo sa deje vo vás.

Journey

 

Spent

Spent je textová hra, v ktorej sa ocitáte v koži ľudí na hranici chudoby a snažíte sa žiť svoj život dôstojne. Vydržať nie je vždy jednoduché, obzvlášť keď musíte činiť aj vážne rozhodnutia ovplyvňujúce životy ostatných. Silný odkaz spočíva najmä v scitlivovaní hráčov a upriamení pozornosti na spoločenský problém akým je chudoba. Zahrať si ju môžete tu.

spent

 

Zoo U

Zoo U deťom pomáha s rozvíjaním schopností ako sú empatia, sebaovládanie alebo vyjadrovanie. Študenti tu tréningovo riešia množstvo konfliktných situácií, rozhovorov alebo konfrontácií, ktoré sa im pokojne môžu udiať aj v škole. Trénujú si adekvátnosť svojich reakcií v scenároch inšpirovaných skutočnosťou s dôrazom na to, ako sa cíti druhá strana.   

 

Daniel Tiger’s Grr-ific Feelings

Vzdelávacia aplikácia pre škôlkarov a predškolákov, ktorá spracúva témy spoločenskej a emočnej výuky. Pesničky a aktivity menším deťom pomáhajú spoznávať emócie kreslených postavičiek a adekvátne reagovať. Deti sa tak učia porozumeniu, vyjadrovaniu aj spracovávaniu vlastných emócií. 

tiger

 

Papers, Please

Papers, Please je hra, ktorá vás postaví do role colníka na hranici fiktívnej komunistickej diktatúry. Hráči sú nútení pod časovým stresom činiť komplikované morálne rozhodnutia o tom, kto dostane a kto nedostane povolenie na vstup do krajiny. Zažívajú tak nielen umelecké zobrazenie totality, ale aj etické dilemy, ktoré musia vyriešiť s čistým svedomím. 

1068365fb1ba3f13eaa7454e5ed17ebd

 

Never Alone (Kisima Innitchuna)

Never Alone je dobrodružná hra s logickými úlohami, inšpirovaná eskimáckou kultúrou. Vývojári Upper One Games, ktorí za týmto titulom stoja, sú prvé herné štúdio vlastnené domorodými americkými kultúrami (majitelia sú Inuiti). Jadrom tejto hry sú témy prevzané z pôvodných aljašských kultúr: spoločenstvo, vzájomná prepojenosť, úcta všetkých bytostí a miestne mýty. 

Tento článok vznikol v spolupráci s projektom detinanete.sk

nadacia orange

Teodor Kuhn

Teodor sa venuje štúdiu príbehov vo všetkých podobách. Má rád funkčné veci a dobrých ľudí.