Pokémon GO: Návod pre rodičov

Ako sa stať najinformovanejším rodičom v problematike aktuálneho šialenstva menom Pokémon GO?
Čítajte ďalej…

AppStore Google Play

16. 7. 2016 Aktualizácia! Počnúc dnešným dňom je možné Pokémon Go hrať aj na Slovensku. Náš článok sme preto trochu preškrtali.

 

Čo je Pokémon GO zač?

Ide o hru pre mobilné telefóny a tablety prepájajúcu reálny svet s virtuálnou realitou. Hráčov motivuje pohybovať sa so svojím zariadením v skutočnom svete, kde hľadajú a chytajú rôzne príšerky.

 

Mám Pokémon GO dovoliť svojim deťom?

Teraz? Momentálne predstavuje Pokémon GO pre telefóny a užívateľov na Slovensku riziko. Hra sa ešte nedá oficálne stiahnuť z obchodu a decká si ju inštalujú cez pofidérne aplikácie „tretích strán“. Vystavujú tak svoje zariadenie, dáta, poprípade financie zbytočnému riziku. Mimochodom, vírusy maskované ako Pokémon GO sa vyrojili prakticky hneď v deň vydania hry v USA.

Neskôr? Určite! Hneď ako Pokémon GO vyjde na Slovensku oficiálne, jeho inštalácia by mala mať od rodičov plnú podporu. Ide totiž o jednu z najlepších alternatív ku klasickým videohrám. Pokémon GO prepája skutočný svet s tým virtuálnym pomocou GPS, a tak poskytuje deťom motiváciu behať vonku, stretávať sa s kamarátmi a objavovať svet okolo seba.

pokemongo_nowat

Hrozí môjmu dieťaťu nejaké nebezpečenstvo, ak sa bude Pokémon GO hrať?

Už teraz je isté, že komunita okolo pokémonov bude obrovská. Dokonca sa chystajú aj veľké „stretávky“ za účelom socializácie a porovnávania herných síl, za ktorými budú hráči cestovať aj do iných miest či krajín. Stretávanie sa s inými hráčmi však nemá žiadne špeciálne pravidlá. Pokiaľ je dieťa nesvojprávne, môžete ho jednoducho sprevádzať, poprípade sa hrať s ním. Zvyšok už závisí od výchovy – dávať si pozor na cudzích ľudí, pri chodení pozerať nielen do mobilu, ale aj pod nohy, pozor cez cestu, zvážiť, do akej uličky neísť a podobne.

 

Čo potrebuje moje dieťa na hranie Pokémon GO?

Dostatočne výkonný smartfón s aspoň 2GB RAM, ktorý podporuje GPS funkciu a má vlastné pripojenie na internet. Samotná aplikácia sa inštaluje cez obchod Play na Androide (verzia 4.4 a vyššie) alebo AppStore na iPhone. Nie je spoplatnená, no podporuje nákupy v aplikácii a preto je vhodné sa s deťmi porozprávať o rizikách nákupu v digitálnom prostredí. Platí zlaté pravidlo – nedávať deťom heslo k účtu, aby nemohli nákupy v aplikácii vykonávať bez vášho vedomia. Pokiaľ sa však rozhodnete do aplikácie neinvestovať ani cent, hranie vám nebude nijako obmedzované.

Vzhľadom na to, že Pokémon GO je „žrút“ baterky, pre hráčov, ktorí sa chystajú tráviť s hrou viac času, odporúčame kúpiť si externú batériu – tzv. powerbanku. Aplikácia je totiž stále pripojená na internet aj GPS. Nezabudnite si sledovať aj spotrebu mobilných dát, hlavne v prípade, ak nemáte predplatený neobmedzený dátový balíček.

slim

Takže hovoríte, že máme počkať, kým Pokémon GO vyjde oficiálne v našej krajine? Ale ako je možné, že ho všetci už majú?

Ako sme už spomenuli vyššie, väčšina detí si aplikáciu inštaluje neoficiálnym spôsobom z rôznych zdrojov na internete. Len máloktoré dieťa však pozná skutočné riziká takejto inštalácie. Je dobré deťom vysvetliť, že sa oplatí počkať a že po oficiálnom dátume vydania na Slovensku ich budete v hraní podporovať. Ako argument možno použiť aj vysvetlenie, že momentálne hráči s neoficiálnou inštaláciou de facto iba testujú nedokončenú verziu hry.

 

Vadia mi pokémoni, existuje alternatíva?

Alternatívou s menej detskou tematikou môže byť napríklad hra Ingress.

Taktiež si môžete pozrieť naše odporúčania v článku: Začnite sa hýbať a cvičiť s videohrami

Ingress-Screenshot-2013-10-14

Dodatočné typy pre rodičov

Dokým u nás Pokémon GO vyjde, môžete spoločne zisťovať rôzne zaujímavosti, ktoré existujúcim hráčom kvôli neúplnosti neoficiálnej verzie unikli.

V hre sa napríklad nachádzajú tri družstvá. Premysleli si vaše deti, ku ktorému sa chcú pridať? Skúste si s nimi o tomto rozhodnutí pohovoriť. Odporúča sa totiž pred registráciou zistiť, kto má vo vašom meste či okolí prevahu a pridať sa naopak k tým, ktorých je najmenej – táto stratégia sľubuje najviac aktivít a zábavy.

Hráči si po spustení tiež môžu vybrať jedného z troch štartovacích pokémonov: Bulbasaura, Squirtla alebo Charmandera. Avšak väčšina už hrajúcich detí netuší, že si mohli vybrať ako prvého pokémona aj toho najobľúbenejšieho: Pikachua! Využite tieto informácie na presvedčenie vašich detí, že sa oplatí počkať a poučiť sa zo začiatočníckych chýb testerov.

 

Ďalšie tipy, ako sa pripraviť na hranie Pokémon GO nájdete na stránke Androidportal.sk

 

Máte k téme Pokémon GO ďalšie otázky? Píšte nám ich do komentárov pod článkom.

V redakcii vám na nich radi odpovieme.

169

Jakub Celušák

Jakub študoval Manažment a Marketing na Univerzite Komenského v Bratislave, zaujíma sa o všetky typy hier (nie len videohry), gamifikáciu a herný dizajn. Ak by vám mal odporučiť nejakú hru, pravdepodobne by to bola nejaká z týchto: Ingress, Portal 2, FTL: Faster than Light, alebo v Česku vyrobená stratégia Original War.