Návod pre rodičov: Ako varenie môže učiť deti matematiku a multitasking

Hraním si deti precvičia matematiku a naučia sa zvládať veľa úloh naraz. Prinášame konkrétne tipy na hry a rady na to, ako variť s deťmi aj v skutočnosti.

Aj keď to trvá dvakrát dlhšie a zostane po tom trikrát viac neporiadku, varenie s deťmi nemusí byť pohroma. Pri správnom nastavení môže varenie fungovať ako dobrá hra: je plné čiastkových úloh, ktoré treba dokončiť v obmedzenom čase. A pri nedeľnom obede môže mať hra až tri úrovne – polievku, hlavné jedlo a zákusok. No ak by ani takýto argument nepresvedčil vaše deti o tom, že varenie naozaj nemusí byť nuda, choďte na to opačne. Skúste počítačové hry o varení.

Prečo sa hrať na varenie?

Aj keď majú tieto hry na pohľad jednoduchý scenár, často ponúkajú veľa spôsobov, ako podvedome zlepšovať rôzne zručnosti. Už pre deti od šiestich rokov sú hry o varení zábavným spôsobom, ako precvičovať jednoduchú matematiku. V počítaní paradajok, pražení cibule a vážení múky sa ukrýva sčítanie, práca s teplotami a váhou, ale aj ďalšie ľahšie matematické operácie.

Pre najmenších je ideálnou hrou Dora’s Cooking Club, ktorá je plná skrytej matematiky. Hra je oceňovaná aj pre pozitívne vzory správania – deti môže povzbudiť nadšenie, s akým Dora vykonáva všetky kuchynské práce a pomáha rodine či priateľom. Aj keď ide o zahraničnú hru bez slovenského prekladu, nemusí byť pre menšie deti problémom. Mrkvu či šalát ľahko spoznajú aj podľa obrázku.

 

Pre staršie deti môže byť dobrou hrou LeapFrog Explorer Learning Game: Cooking Recipes on the Road, ktorá kladie matematickú latku o trocha vyššie. Sprvu jednoduché váženie a krájanie potravín sa postupne komplikuje – nastupujú zložitejšie zlomky aj meranie teplôt. Keďže v tejto hre treba tiež obsluhovať zákazníkov, deti sa nevyhnú ani kontrole hygieny a priebežne musia dbať na dobre umytý riad či bezpečné používanie nožov a sporáku. Hlavnú úlohu tu hrá rýchlosť a efektivita. Zákazníkov treba obslúžiť čo najrýchlejšie a pritom netreba zabudnúť ani na upratovanie. Efektívne rozdelenie kuchynských úloh je dobrým precvičovaním multitaskingu, ktorý deti určite raz budú potrebovať.

 

Ideálnym príkladom je hra Cook, Serve, Delicious! (Steam, iOS), ktorá je skôr pre staršie deti. Práve rýchlo zvládnutý multitasking je potrebný na to, aby sa hráč z lacnej reštaurácie prepracoval na päťhviezdičkovú.

 

Aj keď sú hry o varení neškodné, je tu predsa len jedno nebezpečenstvo. Niektorým sa dá ľahko podľahnúť aj na niekoľko hodín. Ideálne je preto rozvoj zručností prepojiť aj s varením v reálnom živote.

 

 

Načo to je dobré?

Váženie múky či delenie kúskov pizze bude mať ešte lepší účinok, ak ho z online sveta prenesiete aj do reality. Varenie s deťmi môže byť po večernom čítaní rozprávok ďalšou aktivitou, ktorá vás s deťmi zblíži. Tu je niekoľko rád na spoločné varenie, pri ktorom sa vydarí nielen recept, ale aj váš vzťah (a varenie sa neskončí hádkou).

Nevarte spolu s deťmi, ak nemáte na prípravu jedla dosť času. Treba sa zmieriť s tým, že spoločné varenie trvá oveľa dlhšie. Trpezlivosťou netreba šetriť a čas navyše využiť na vysvetľovanie a rozprávanie sa.

Hneď na začiatku si spoločne vyberte recept, ktorý bude deti baviť a nebude to stále len pizza. Dobré tipy možno nájsť aj na stránke Tasty Junior. Tu sú napríklad kuracie prsty či mäsové guľky so skrytou zeleninou.

Precvičte si čítanie. Nechajte deti nahlas recept predčítavať, najprv celý a potom po jednotlivých bodoch. Zmysel má aj zdôrazniť postupnosť jednotlivých krokov, ktoré sa musia dodržať, aby bol recept úspešný. Napríklad voda musí najprv zovrieť, až potom sa do nej môžu prihodiť cestoviny.

Odvážte si pomery ingrediencií aj v skutočnosti, hovorte o tom, ako ste ich vážili v hre. Kúpte si aj kuchynský teplomer a sledujte, ako stúpa teplota zohrievajúcej sa polievky.

Skúste sa porozprávať o všetkých surovinách. Ako sa robí múka? Odkiaľ máme cukor? Prečo rastú zemiaky a mrkva pod zemou a paradajky na kríku?

Skúste si vysvetľovať základné fyzikálne zákony. Sledujte nad akou teplotou zovrie voda alebo si skúste vysvetliť, prečo sa olej drží nad vodou. A prečo cesto za hodinu vykysne na dvakrát väčšiu veľkosť?

Nikto nevravel, že po tom celom bude v kuchyni čisto. Pri deťoch treba riskovať rozsypanú múku aj uvarené špagety na kachličkách. Ale vložením jedla do rúry varenie nekončí – jeho súčasťou je aj upratovanie. Aj toho by sa mali deti zúčastniť a pomôcť.

A nakoniec to najlepšie – skúste spolu vymyslieť kreatívne servírovanie jedla. Tu sú napríklad smajlíkové čipsy či zvieracie toasty a palacinky.

Denisa Gdovinova

Denisa vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Komenského a pracuje ako redaktorka v časopise .týždeň. O videohry sa začala zaujímať, až keď jej bolo podozrivé, ako ju čoraz viac ľudí presviedča o tom, že tablety a počítače kazia deti. Teraz sa preto rada rozpráva s ľuďmi, ktorí hľadajú kreatívne spôsoby, ako ich využívať.