+ Plusy
  • možnosť hrať ako jeden či dvaja hráči
  • prepojenie edukačných videí s hrou
  • kultúrny náhľad sprevádzaný skvelým audiovizuálnym zážitkom
- Mínusy
  • umelá inteligencia v hre jedného hráča
  • neohrabanosť ovládania pri skákaní a navigácii
  • slabší pomer ceny a dĺžky hrania
vek
Kde si môžete hru kúpiť
AppStore Google Play Steam Xbox One Marketplace Playstation Store

Never Alone vás priučí inuitskej kultúre

Poďme spoločne nazrieť do kultúry Inuitov. Do ich rozprávok a mýtov, ktoré hovoria príbeh o dievčine menom Nuna a jej nečakanom kamarátstve s polárnou líškou.

Domorodí obyvatelia Aljašky. Málo sa o nich vie. Možno práve preto sa nám vývojári z E-Line Media rozhodli touto hrou ich kultúru priblížiť. Hráči sa vžívajú do kože odvážnej lovkyne menom Nuna. Jej osadu už niekoľko dní oblieha silná ľadová búrka. Neostáva teda nič iné, než sa vydať tento problém vyriešiť. Cestou stretáva magickú polárnu líšku, schopnú privolať na pomoc duchov prírody. Toto všetko sa deje v reči Inuitov, samozrejme však s titulkami.

CH02_TundraVillage_Thumbnail1

Atmosféra hry je neskutočne silná. Nielen úžasnými animáciami, ale aj po zvukovej stránke. Detailné zobrazenie je naozaj výnimočné a vidno ho na prvý pohľad, napríklad na postavičke líšky. V prípade, že sa musí skrčiť pred búrkou, veselo zavrtí chvostom. Alebo ak sa dostane priblízko k prekážke, položí na ňu predné labky a pozrie sa nahor. Práve táto hravosť animácie je citeľná vo všetkých detailoch a výsledný dojem je veľmi dobrý.

Hra nám však dáva nahliadnuť aj do zákutí inuitskej kultúry. Jednotlivé úrovne obsahujú viac či menej skryté videá – bloky krátkych dokumentárnych filmov, rozširujúcich poznanie kultúry Inuitov a aj samotnej Aljašky. Rozprávač taktiež zareaguje vždy, keď sa ako hráči stretneme s novým objektom či situáciou. Príkladom môže byť situácia, keď sa hráči prvýkrát stretnú s duchmi polárnej žiary. Inuitský hlas nás upozorní, že každý, kto nepočúva starších, bude unesený aurorou.

image_gallery_31

Hra ponúka množstvo logických hlavolamov, už tradične spätých s týmto žánrom. Mnoho z nich je založených na unikátnych schopnostiach jedného z dvojice hrdinov. Líška vie ovládať pomocných duchov a prejsť cez úzke štrbiny, Nuna naopak nosí bolas a dokáže posúvať bremená. Množstvo hracieho času ďalej strávite behaním alebo skákaním. 

Hru je možné hrať dvoma spôsobmi. Buď samostatne, striedavo ovládajúc jednu z dvoch hlavných postáv, alebo spolu s ďalším hráčom v kooperatívnom móde. Na platformách Xbox a PlayStation sú na takúto hru potrebné dva ovládače, na počítači si okrem klávesnice vystačíte aj s jedným herným ovládačom. Počas hry jedného hráča však v niektorých situáciách preberá počítač kontrolu nad druhou postavou. Umelá inteligencia sa ale častokrát nespráva rozumne a hranie hry vám môže nepríjemne skomplikovať.

whale_interior1

Mínusom hry je však jej nedoladená kostrbatosť. Týka sa hlavne ovládania postavičiek. Neúspech spôsobený chybami hry dokáže byť veľmi frustrujúci, nehovoriac o jeho niekoľkonásobnom opakovaní. Úrovne sú potom často ukončené bojom s dôležitými nepriateľmi alebo sekvenciou úteku z predošlého prostredia. Oba typy otestujú hráčske reflexy, ale vďaka chybám v ovládaní bohužiaľ aj nervy.

Prejsť hru Never Alone netrvá obzvlášť dlho. Skúsení hráči ju zvládnu dokončiť do 2-3 hodín. K hre je ale možné dokúpiť si set ďalších úrovní, čo pôvodný čas hrania určite predĺži. Opakovaná hrateľnosť je však minimálna, keďže všetky úrovne a príbehy majú iba jeden druh riešenia a po prvom prejdení budú rovnaké ako pri nasledovných. No aj napriek všetkým týmto nedostatkom si Never Alone zaslúži pozornosť. Ide o unikátny projekt s uznania hodným cieľom. Odporúčaný vek je síce 13 a viac rokov, no hru si užijú aj mladší, obzvlášť, ak sa hrajú spolu s rodičom alebo iným starším spoluhráčom.

Jakub Celušák

Jakub študoval Manažment a Marketing na Univerzite Komenského v Bratislave, zaujíma sa o všetky typy hier (nie len videohry), gamifikáciu a herný dizajn. Ak by vám mal odporučiť nejakú hru, pravdepodobne by to bola nejaká z týchto: Ingress, Portal 2, FTL: Faster than Light, alebo v Česku vyrobená stratégia Original War.