+ Plusy
  • Originálna mechanika
  • Tri stupne obtiažnosti
  • Zadarmo a v prehliadači
- Mínusy
  • Bez historických reálií
vek

Hra Peacemakers 1919 je zadarmo a budete v nej prekreslovať hranice

Dve strany konfliktu ukončili mierové rokovania. Teraz je čas rozhodnúť o dobytých územiach a v netradičnom simulátore nakresliť nové hranice.

Už dávno sa v recenziách neobjavil tak zaujímavý nástroj pre učiteľov dejepisu a zemepisu. Deti prevezmú úlohu diplomata a kartografa v jednom. Nakresliť niekoľko čiar cez mapu samozrejme nie je ťažké… Ak by nebolo treba vziať do úvahy aj národnosť obyvateľstva, železničné trate, či pridelenie väčšinového územia víťazovi.
Po mechanickej stránke sa tu využívajú kresliace nástroje podobné tým v programe MS Paint ako pravítko, či lupa. A taktiež pár filtrov zvýrazňujúcich hustotu miest či prírodné hranice a zdroje.
Titul je prekvapivo úplne zadarmo a je možné ju spustiť cez webový prehliadač. Žánrovo spadá niekde medzi strategické hry a simulátory a z našich recenzií má k nemu najbližšie asi diplomatická simulácia Izraelsko-Palestínskeho konfliktu “Peacemaker“.

Prínos pre dieťa:
Pohľad do zložitého sveta prekreslovania máp po mierovej dohode je fascinujúci sám o sebe. To, že z neho vďaka rôznym pravidlám a bodovému hodnoteniu bola vytvorená hra, je malým zázrakom. Jedinou škodou je, že aj napriek očividnej inšpirácii Parížskymi mierovými rokovaniami sa nikde neobjavia historické reálie.
Naprieč úrovňami hráči dostávajú na starosť čoraz zložitejšie kusy územia a občas sa objaví nápoveda v angličtine. Ovládať cudzí jazyk však nie je nutné, ikony ako aj ciele sú často jasné aj bez čítania.
Peacemakers 1919 sú bez násilia a vyžadujú trpezlivosť a precíznosť v práci s počítačovou myškou. Podobne ako v notoricky známej hre Angry birds, aj tu sú tri obtiažnosti. Pre úspešné dokončenie stačí bronzová, no časť detí bude skúšať úpravu hraníc až dokým nedosiahnu zlaté hodnotenie. Titul má retro grafiku, ktorá by mladších hráčov mohla bohužiaľ odplašiť.
Najsilnejším prínosom je však diskusia s deťmi po hre.
Čo hra rozvíja:
Komplexné rozhodovanie
Kreslenie nových hraníc si vyžaduje zváženie mnohých faktorov- obyvateľstvo, prírodné zdroje, vodné toky a pod. Zvládnutie takéhoto širokého záberu informácií sa hodí aj v reálnom živote.
Pedantnosť
Nástroje, ktoré sú k dispozícii vyžadujú trpezlivosť, jemnú motoriku v práci s myšou a pozorné oko.
Námety na diskusiu:
Mierové dohody
Hovorte o tom, čo sa s krajinou a jej obyvateľmi deje po vojne?
Naše hranice
Vo svetle nových poznatkov, ktoré ste získali pri hraní Peacemakers 1919 sa spolu s deťmi pozrite na historické hranice Slovenska (či inej krajiny v ktorej žijete). Dokážete nájsť možné dôvody, pre ich terajší tvar?

Počet hráčov: 1

Jakub Celušák

Jakub študoval Manažment a Marketing na Univerzite Komenského v Bratislave, zaujíma sa o všetky typy hier (nie len videohry), gamifikáciu a herný dizajn. Ak by vám mal odporučiť nejakú hru, pravdepodobne by to bola nejaká z týchto: Ingress, Portal 2, FTL: Faster than Light, alebo v Česku vyrobená stratégia Original War.