Poďme si s deťmi zacvičiť, aj keď sme zavretí doma

Vybiť energiu alebo spevniť telo sa dá jednoducho aj z pohodlia vášho domova. A to dokonca tak, aby to bavilo aj vás a vaše deti.

JÓGA

Jóga je tým pravým cvičením, ak si chcete poriadne ponaťahovať celé telo. Nie je však len o strečingu a zvyšovaní mobility. Jóga upokojuje, zlepšuje schopnosť sústrediť sa a pomáha aj pri správnom držaní tela. Veľa pozícií z jógy zvládne aj úplný začiatočník, dokonca aj deti škôlkárskeho veku.
Ak máte doma malé deti, vyberte si jednu z knižiek, kde je jógové cvičenie podané formou rozprávky s ponaučením, napríklad knižku Jogovky (obchody A,B,C). Zvolené pozície sú naozaj jednoduché a pekne zakomponované do príbehu.

Zaujímavo spracovaný je tiež YouTube kanál Cosmic Kids Yoga, ktorý tak isto využíva prepojenie jógy a rozprávkového príbehu.
Alebo slovenský projekt spojenia pexesa a jógy, spoločenská kartová hra Joxeso.

KREATÍVNE POHYBOVÉ HRY (creative movement games)

“Movement” je pohybovým smerom, ktorý sa v súčasnosti teší veľkej obľube. Ide o kombináciu cvičenia s vlastným telom, gymnastiky, kontaktnej improvizácie, akrobacie a tanca. Pohybové hry sú plné cvikov, kde sa spolu s deťmi budete plaziť, loziť, preliezať, gúľať či odvaľovať. Tieto hry zväčša vyžadujú jedného až viacerých partnerov, preto je dobré ich zaradiť, ak máte doma detí viac, alebo sa chcete do domáceho tréningu zapojiť aktívne aj vy. Takéto hry môžete skúsiť už s deťmi v predškolskom veku.
Inšpiráciu nájdete v knižke Matějova akrobacie (obchody A,B,C). Premení všetky deti a ich rodičov na malých akrobatov, vyskúšate si aj kotúle a pravé detské salto.

Pohybové hry si viete vyskúšať aj vďaka spoločenskej hre Odvážni Objavitelia. Budete sa meniť na zvieratá, odvaľovať, tlačiť a plaziť.
Pohyb a zábavu v jednom vám zaručí tiež spoločenská hra Twister.


CVIČENIE S VLASTNOU VÁHOU

Cvičenie s vlastnou váhou je funkčný tréning a zábava pre všetky vekové kategórie. Netreba vám naň špeciálne miesto, činky či posilňovacie zariadenia, stačí hmotnosť vášho tela. Cvičením s vlastnou váhou spevníte svaly stredného tela, rúk, nôh aj chrbta. Tento typ tréningu zaujme skôr staršie deti, dá sa však prispôsobiť aj mladším. Skúste si napríklad s deťmi spraviť drepovaciu, visiacu, klikovaciu či inú výzvu – kto vydrží dlhšie? Pre staršie deti je veľmi zaujímavý aj tréning so stojkami.
Vyskúšajte knihu Telo ako posilňovňa (obchody A,B), aj keď ide o plán pre dospelých, jeho náročnosť sa dá ľubovoľne prispôsobiť.

Veľa inšpirácie ako cvičiť s váhou vlastného tela nájdete na portáli fitshaker.sk. Okrem platenej zóny, v ktorej nájdete aj novinku – KidShaker – videá špeciálne pre deti, majú na portáli aj živé prenosy zadarmo.

S touto témou sa pekne pohrali aj tréneri z FitNation.sk, ktorí nahrávajú svoje domáce tréningy na Instagramový kanál.

NAHÁŇAČKY A PARKÚR

Ak máte v byte veľa priestoru, či bývate v rodinnom dome, neváhajte do domáceho tréningu zaradiť tiež naháňačky a parkúr.
Naháňačka je perfektný štart každého detského cvičenia. Okrem behu ju môžete spestriť o rôzne povely, napríklad po tlesknutí bežíme dozadu, skáčeme na jednej nohe, či zmrzneme.
Domáci parkúr je vlastne dráha zložená zo stanovíšť, v ktorých je potrebné vykonať istý cvik, či pohyb. V domácom parkúre viete využiť nábytok, podliezanie stolíka či stoličiek, prášenie deky, plazenie sa po vankúšoch. Cviky môžete znázorniť na kartičkách, ktoré potom rozmiestite po miestnosti či celom byte.

V domácej izolácii máme oveľa menej pohybu ako bežne. Skúste si preto do dennej rutiny nakombinovať malý tréning. Či už si budete umývať zuby v drepe, dáte si len tak 10 klikov, alebo pred spaním zopár pozícií z jógy. Pohyb a cvičenie vám pomôžu ostať vo fyzickej a psychickej pohode, a možno sa vám takýto pohyb zapáči natoľko, že budete pokračovať aj po karanténe.

Katarína Akáčová

Vyštudovala Teóriu interaktívnych médií, Manažment v kultúre a Riadenie a vývoj služieb na Masarykovej Univerzite. K hrám sa dostala ako dieťa, kedy sa venovala najmä ich hraniu :). Pokračovala ich skúmaním na bakalárskom štúdiu, kde vznikla diplomová práca o komunikácii v MMORPG. Pôsobila ako ambasádorka v MU Game Studies, o.s. Po návrate na Slovensko založila prvú školu nového cirkusu, CirKus-Kus, kde mohla zistiť a otestovať si, čo na deti funguje. Aj vďaka tejto skúsenosti vznikla pohybová spoločenská hra Odvážni Objavitelia, ktorá spája deti a rodičov.